Logo Przewdonik Katolicki

Zawierzeni św. Józefowi

Błażej Tobolski

Katedrę i plac przed nią wypełnili mężczyźni – do Poznania przybyli nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej z całej Polski.

Bez wątpienia jest ich ponad 2 tys., a to zaledwie ułamek liczby mężczyzn w naszym kraju, którzy, obok zwyczajnych szafarzy Eucharystii – biskupów, kapłanów i diakonów – są nadzwyczajnymi szafarzami Komunii Świętej, której mogą udzielać. To ósma ogólnopolska pielgrzymka pełniących tę posługę, odbywająca się co dwa lata. – Nieprzypadkowo w roku jubileuszu 1050 lat chrześcijaństwa w Polsce, na jej miejsce wybraliśmy Poznań, miejsce związane początkami chrześcijaństwa na naszych ziemiach – zauważa odpowiedzialny za służbę liturgiczną bp Adam Bałabuch, przewodniczący Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski. Choć, jak przyznaje, brano też pod uwagę katedrę gnieźnieńską, ostatecznie zdecydował fakt, że to w stolicy Wielkopolski znajdują się najstarsza w Polsce katedra i biskupstwo. – Za Poznaniem przemawiało również to, że wśród wszystkich polskich diecezji, właśnie tu posługuje największa liczba nadzwyczajnych szafarzy – podkreśla bp Bałabuch.
Pielgrzymi mieli okazję zwiedzić Ostrów Tumski, a znaczenie tego miejsca dla powstania i rozwoju polskiej państwowości i chrześcijaństwa za czasów Mieszka I i jego następców, przybliżyła im archeolog prof. Hanna Kóćka-Krenz. Jednak najważniejszym punktem spotkania była Eucharystia. Podczas niej abp Stanisław Gądecki ustanowił 247 nowych nadzwyczajnych szafarzy dla archidiecezji poznańskiej, spośród mężczyzn zarekomendowanych przez proboszczów poszczególnych parafii. W ten sposób dołączyli oni do blisko półtoratysięcznej rzeszy mężczyzn pełniących już tę posługę w naszych parafiach. Większość z nich uczestniczyła zresztą w pielgrzymce i odnowiła swoje przyrzeczenia na kolejny rok. W czasie uroczystej Mszy św. abp Gądecki ogłosił również patronem nadzwyczajnych szafarzy naszej archidiecezji św. Józefa i jednocześnie poświęcił dla nich sztandar z wizerunkiem Opiekuna Świętej Rodziny.
Chociaż istotą posługi nadzwyczajnego szafarza jest zanoszenie Komunii do chorych i osób starszych w niedzielę, najbardziej kojarzeni są oni jako pomagający kapłanom w udzielaniu Komunii w kościele. Do podjęcia tej służby podczas tegorocznych Światowych Dni Młodzieży zachęcił też szafarzy bp Adam Bałabuch. – Podczas Mszy św. sprawowanej przez Ojca Świętego w Krakowie potrzebnych będzie około 8 tys. rozdzielających Komunię Świętą, by dotrzeć z Panem Jezusem do wszystkich jej uczestników. Z tego co wiem, do tej pory zgłosiła się dopiero połowa szafarzy. Wasza posługa jest tam bardzo potrzebna!

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki