Logo Przewdonik Katolicki

Rocznica ingresu

Bernadeta Kruszyk

Abp Wojciech Polak od dwóch lat jest metropolitą gnieźnieńskim i prymasem Polski. Dziękował 6 czerwca razem z wolontariuszami ze Szkolnych i Parafialnych Kół Caritas.

W katedrze gnieźnieńskiej modlili się również księża z diecezji tarnowskiej obchodzący
30-lecie kapłaństwa. Obecni byli kanonicy Kapituły Prymasowskiej, wspólnota gnieźnieńskiego seminarium duchownego oraz pracownicy i księża dyrektorzy gnieźnieńskiej Caritas. – Bardzo się cieszę, że możemy razem stanąć przy ołtarzu Pana i upraszać potrzebne łaski, zwłaszcza dla tych, którzy w szkolnych i parafialnych kołach Caritas pochylają się nad drugim człowiekiem. Pamiętajmy w naszej modlitwie o wszystkich chorych, cierpiących, ubogich, doświadczonych życiem, także z naszych gnieźnieńskich ulic, którzy pukają do drzwi naszych domów po pomoc, po kawałek chleba – prosił na początku Mszy św. prymas.
O tym, czym jest miłosierdzie  – to codzienne, czasami przychodzące z trudem – mówił w kazaniu ks. Rafał Białek, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Dzieląc się przykładem z własnego życia, tłumaczył, że miłosierdzie to nie wielkie, spektakularne gesty czynione bez miłości, ale małe dobro, obecność, czas, życzliwe słowo wypowiedziane z serca. To spełniające się w nas i przez nas Boże błogosławieństwa. One są przestrzenią czynienia miłosierdzia. – Błogosławieni cisi, ubodzy w duchu, którzy płaczą i pragną sprawiedliwości, błogosławieni czystego serca, którzy cierpią i czują smutek, widząc wokół tyle biedy, nieżyczliwości, cierpienia. Szczęśliwi ci, którzy potrafią w tych błogosławieństwach się odnaleźć i którzy widzą, że sami potrzebują doświadczenia miłości Boga – dodał. Przywołał też cytat z homilii wygłoszonej przez prymasa w dniu ingresu: „Pragnę, by celem naszego wspólnego wsłuchiwania się w głos Ducha Świętego (…) naszej wspólnej drogi była w każdej i każdym z nas realizacja tego misyjnego marzenia o dotarciu z Ewangelią Jezusa Chrystusa do wszystkich. Trzeba nam to sobie dzisiaj zamarzyć! Trzeba dać się porwać, gdy wieje wiatr z Wieczernika, albowiem tak właśnie rodzi się Kościół”. – Tak właśnie rodzi się Kościół – powtórzył ks. Białek. – Kościół, który jest miejscem i przestrzenią Bożych błogosławieństw, jest miejscem, z którego Boże błogosławieństwa wypływają do tych, którzy ciągle jeszcze szukają miłości Boga – mówił na koniec.
W rocznicowej Mszy św. uczestniczyli wolontariusze Caritas z całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Po Eucharystii przeszli wspólnie przez gnieźnieńską Bramę Miłosierdzia – Drzwi Gnieźnieńskie, a później spotkali się w seminarium duchownym, gdzie obejrzeli film Mesco dux baptizatur i modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia. Do Gniezna pielgrzymowali członkowie Parafialnych Zespołów Caritas z: Margonina, Budzisławia Kościelnego, Gniezna, Chodzieży, Tuczna, Słupcy, Damasławka, Wrześni, Dębnicy, Kleczewa, Mogilna, Żnina, Żydowa, Murowanej Gośliny, Chodzieży, Inowrocławia, Kwieciszewa i Gąsawy oraz  Szkolnych Kół Caritas z: Gniezna, Inowrocławia, Witkowa, Wrześni i Budzisławia Kościelnego.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki