Logo Przewdonik Katolicki

Przed Rodziną Świętą i Czcigodną

ks. Mariusz Budkiewicz, Barbara Sawic

Od pięciu miesięcy peregrynuje po świecie Święta Rodzina w znaku obrazu, który 29 czerwca 2015 r. pobłogosławił Ojciec Święty Franciszek. Od 28 października do 4 listopada wizerunek przebywał w bazylice Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli.

Peregrynujący wizerunek jest kopią obrazu Świętej Rodziny z Nazaretu, który namalował Giovanni Battista Salvi (1609–1685). Oryginał znajduje się w Watykanie, w Papieskim Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, będącego częścią Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego.
 
W Nazarecie serc 
Nawiedzenie obrazu w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli odbyło się tuż po zakończeniu w Rzymie obrad XIV Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów na temat rodziny zatytułowanego „Powołanie i misja rodziny w Kościele i świecie współczesnym”, z inicjatywy proboszcza ks. prałata Dariusza Kalińskiego i działających w parafii Rycerzy Kolumba. Do bazyliki zduńskowolskiej wizerunek przywieźli Rycerze Kolumba i duszpasterze parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku: proboszcz ks. prałat Grzegorz Karolak i wikariusz ks. Rafał Zatorski, koordynator peregrynacji.
Przed wieczorną Mszą św. obraz wniesiono w procesji do bazyliki i umieszczono w prezbiterium. Podczas Eucharystii, witając Świętą Rodzinę w znaku obrazu, Kacper Poczesny, Wielki Rycerz Rady, wyraził nadzieję, że czas nawiedzenia opromieniony błogosławieństwem Ojca Świętego przyczyni się do pogłębienia refleksji na temat rodziny, jej istoty i zadań w Bożym zamyśle.

Rodzina dojrzewa w ogrodzie łaski
Mszy św. przewodniczył ks. Grzegorz Karolak, kapelan Rady Zakonu Rycerzy Kolumba w parafii Ciechocinek. W kazaniu stwierdził on, że nawiedzenie jest wielką szansą dla odrodzenia życia religijnego w rodzinach; tam, gdzie nie ma zdrowej rodziny, nie ma zdrowego społeczeństwa, panuje bezład, zagubienie, niesprawiedliwość i duchowa nędza. Kapłan zachęcał do modlitwy przed Świętą Rodziną o światło, nadzieję i błogosławieństwo. Na zakończenie ks. Dariusz Kaliński, kapelan Rady RK w Zduńskiej Woli, złożył dziękczynienie Panu Bogu za Świętą Rodzinę i za dobro wynikające z posługi Rycerzy Kolumba, kustoszów tego obrazu. Zawierzył Świętej Rodzinie z Nazaretu rodziny z parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli, zwłaszcza te oczekujące potomstwa oraz rodziny najbardziej zatroskane o swoje dzieci i borykające się z trudnościami. Rycerze Kolumba polecili Świętej Rodzinie z Nazaretu swoje rodziny. Każdy z uczestników Mszy św. otrzymał obrazek z przedstawieniem Świętej Rodziny i okolicznościową modlitwą w intencji rodzin.
Co bardzo ważne, w dniach nawiedzenia w bazylice Wniebowzięcia NMP gromadzili się na modlitwie w intencji „o dobre owoce synodu poświęconego rodzinie” nie tylko małżonkowie, rodziny, ale i młodzież, spędzając czas na kontemplacji świętego wizerunku. Dziękujmy za to Bogu! Ze Zduńskiej Woli 4 listopada obraz przewieziono do Łodzi, do parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Święta Rodzina przybędzie do wszystkich parafii w Polsce, w których istnieją stałe Rady Zakonu Rycerzy Kolumba. Trwa modlitwa za rodzinę.
 
W służbie jednemu, w służbie wszystkim 
Rycerze Kolumba (ang. Knights of Columbus) są najliczniejszą jak dotąd  świecką organizacją charytatywną Kościoła, do której założenia, jak powiedział w marcu 2008 r. papież Benedykt XVI, „przywiodły wizja i zapał  wzorowego amerykańskiego kapłana, czcigodnego Michaela Mc Givneya (1852–1890). Doktryna zakonu opiera się na miłosierdziu, jedności, braterstwie i patriotyzmie. Pierwsze założycielskie spotkanie mężczyzn – Rycerzy Kolumba, odbyło się 2 października. Działalność stowarzyszenia została zatwierdzona 29 marca 1882 r.
Rycerze Kolumba przybyli do Polski w 2005 r.; obecnie działają w 85 polskich parafiach. W diecezji włocławskiej – w parafii Wniebowzięcia NMP w Zduńskiej Woli (42 rycerzy) i parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Ciechocinku (48 rycerzy). Czytelnikom zainteresowanym genezą, historią, ideą i działalnością Zakonu Rycerzy Kolumba rekomendujemy oficjalną stronę internetową: www.rycerzekolumba.com/polska/.Modlitwa za rodzinę
Boże, Ojcze Niebieski, dziękujemy Ci za dar rodziny.
Prosimy Cię, oświeć nasze serca i umysły,
abyśmy w pełni realizowali powołanie do miłości.
Spraw, abyśmy w życiu rodzinnym i w pracy
odzwierciedlali tę ofiarną, odwieczną miłość,
którą okazujesz nam Ty, Ojcze, wraz ze swym Synem
I Duchem Świętym.           
Spraw, by Twoja miłość objawiała się poprzez pokój
królujący w naszym domu, wiarę, którą wyznajemy
i której dajemy świadectwo życiem.
Niech nasza rodzina będzie zawsze oazą
miłości, zrozumienia, przebaczenia i radości.
Obdarz nas mądrością i odwagą,
Abyśmy stali się świadkami
Twoich odwiecznych planów dla rodziny.
Spraw, by najświętsza Rodzina z Nazaretu
prowadziła nas, jako rodzinę, do świętości.
Amen


 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki