Logo Przewdonik Katolicki

Święto radosne

ks. Mariusz Budkiewicz
Fot.

10 września do Brzeźna przyjechali przedstawiciele wsi z powiatu konińskiego, by wziąć udział w uroczystościach dożynkowych. Rolnicy zgromadzeni na Eucharystii pod przewodnictwem proboszcza, ks. Andrzeja Walczaka, w kościele parafialnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy dziękowali Bogu za tegoroczne, trudne żniwa i modlili się o dalszą obfitość potrzebnych łask. Ksiądz proboszcz...

10 września do Brzeźna przyjechali przedstawiciele wsi z powiatu konińskiego, by wziąć udział w uroczystościach dożynkowych. Rolnicy zgromadzeni na Eucharystii pod przewodnictwem proboszcza, ks. Andrzeja Walczaka, w kościele parafialnym Matki Bożej Nieustającej Pomocy dziękowali Bogu za tegoroczne, trudne żniwa i modlili się o dalszą obfitość potrzebnych łask.

Ksiądz proboszcz wygłosił homilię nt. wierności Bogu, Jego przykazaniom i pobłogosławił przyniesione przez wiernych plony. – Bogu należy się pierwsze miejsce i poszanowanie Jego praw. W Jego godności i wielkości jest też nasza, ludzka wielkość i godność. Poziom moralny społeczeństwa podnosi się nie poprzez obniżanie wymagań, lecz dzięki mobilizowaniu go do mocowania się z trudnościami – mówił kaznodzieja. W dalszej części homilii podziękował rolnikom za całoroczny trud, często nienależycie doceniany.

W Eucharystii uczestniczyli kapłani z dekanatu konińskiego pierwszego z dziekanem, ks. prał. Zdzisławem Ossowskim na czele. W gronie wiernych byli przedstawiciele parlamentu, władze świeckie miast i gmin powiatu, reprezentanci straży pożarnych, wojska, policji oraz goście z Niemiec, Ukrainy i Estonii – z regionów współpracujących z powiatem konińskim.

Czterdzieści dożynkowych wieńców stanowiło wspaniałą dekorację kościoła, którego budowę co prawda ukończono, jednak w dalszym ciągu trwa wyposażanie i wykańczanie wnętrza.

Jak każe staropolski obyczaj, po Mszy św. dzielono między uczestników chleb upieczony z tegorocznego ziarna. Oby nigdy nikomu go nie zabrakło! Następnie ulicami Brzeźna na plac przy szkole przeszedł barwny korowód dożynkowy; towarzyszyła mu orkiestra dęta z Rychwała. Po przybyciu na miejsce rozstrzygnięto konkursy zorganizowane przez Starostwo Powiatowe w Koninie na najlepszego rolnika powiatu, najpiękniejszy wieniec dożynkowy, najbardziej uporządkowaną wieś i zadbaną zagrodę. Tu także odbyły się pokazy i koncerty; wystąpiła grupa tancerzy z Ukrainy, zespoły ludowe i szkolne. Zabawa trwała do późnego wieczora.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki