Logo Przewdonik Katolicki

Uczniowie Pana Jezusa

Robert Adamczyk

Blisko 200 katechetów świeckich z diecezji włocławskiej wzięło udział w rekolekcjach formacyjnych, które odbyły się w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu w dniach 28 czerwca – 1 lipca.

Rekolekcje poprowadził ks. dr Marcin Idzikowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Włocławskiej, głosząc rozważania oparte na słowach Piotra Apostoła skierowanych do Jezusa: „Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham” (J 21, 15). Jak powiedział: „Przyglądamy się  formacji Piotra od pierwszego momentu spotkania Szymona z Jezusem, poprzez formację, tak naprawdę trzyletnią, kiedy Piotr towarzyszy Jezusowi; kiedy Jezus przygotowuje go, by zrozumiał, co to znaczy, że jest skałą i opoką i na nim ma On zbudować Kościół”.
Rekolekcje dla katechetów są bardzo ważne, gdyż mają ich uczyć wierności wobec Jezusa, wierności wobec Jego przekazu i świadomości, że jako ludzie nie są zostawieni sami sobie, lecz wypełniają swe zadania przez upodabnianie się do Chrystusa. Każdy z katechetów ma obowiązek wziąć udział w rekolekcjach raz na dwa lata. W Licheniu miejscem nabożeństw i konferencji jest tradycyjnie kościół Matki Bożej Częstochowskiej. Katecheci rekolektanci mieszkają w domu pielgrzyma „Arka”, nieopodal bazyliki. W tym roku codziennie odbywały się dwie konferencje tematyczne nawiązujące do głównego tematu spotkania; centralne wydarzenie stanowiła Msza św. z homilią. Poza konferencjami czas upływał na modlitwach: Koronce do Miłosierdzia Bożego, Różańcu, nabożeństwie światła oraz indywidualnej adoracji Najświętszego Sakramentu.
W ostatnim dniu rekolekcji z rekolektantami spotkał się biskup włocławski Wiesław Alojzy Mering. 1 lipca przewodniczył on południowej Mszy św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej. W Eucharystii uczestniczyli również niepełnosprawni przebywający w sanktuarium na tzw. oazie chorych. Wcześniej ksiądz biskup spotkał się z nimi w licheńskim kościele parafialnym św. Doroty. Razem odmówili dziesiątkę Różańca; w słowie do zebranych pasterz diecezji stwierdził, że „dźwiganie życiowego krzyża jest trudne, ale gdyby Chrystus znalazł lepszy sposób na osiągnięcie chwały nieba, z pewnością objawiłby go ludziom”.
Głosząc homilię podczas Mszy św. w bazylice licheńskiej, ks. bp Mering uwypuklił rangę katechetów w Kościele. Jego zdaniem katecheta jest filarem wychowania w wierze, niezastąpionym pomocnikiem kapłana. Dobry katecheta jest jak dobry rodzic, który zdaje sobie sprawę z tego, że jego posługa jest niełatwa, ale jakże piękna i ważna. Istotna jest nie ilość, lecz jakość posługi pełnionej przez katechetów. Katecheta ma „pomóc w poznawaniu i umiłowaniu Pana, nauczyć człowieka poznawania Boga i nauczyć miłości do niego”.
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki