Logo Przewdonik Katolicki

Warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi” w Licheniu – już po raz jedenasty

| 09.07.24r

To nie tylko zdobywanie umiejętności na wykładach i zajęciach praktycznych, lecz także rekolekcje służące pogłębianiu formacji duchowej.

W czwartek 4 lipca 2024 r. w sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu ruszyła jedenasta edycja warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi”. Te jedyne w swoim rodzaju warsztaty, poświęcone tradycyjnej liturgii Kościoła rzymskokatolickiego, są przeznaczone dla kapłanów, ministrantów i śpiewaków kultywujących chorał gregoriański, więc można na nich opanować wszelkie umiejętności potrzebne do celebrowania Mszy świętej w klasycznym rycie rzymskim, a także godzin brewiarzowych, nabożeństw, sakramentów i sakramentaliów.
 
Cel warsztatów „Ars Celebrandi” podsumował ich kapelan, ks. Paweł Korupka, w kazaniu podczas inauguracyjnej uroczystej Mszy świętej: „Tak jak święci Apostołowie Piotr i Paweł spalali się dla Chrystusa, tak również i my chcemy się spalać podczas tych warsztatów dla Chrystusa. Wykłady, długie próby i bolące kolana na modlitwie i podczas liturgii mają być znakami naszej wytrwałości i wierności Chrystusowi, aby był On uwielbiony w naszej służbie, którą jako kapłani, ministranci i śpiewacy będziemy tutaj wspólnie pełnić”.
 
Tegoroczne warsztaty gromadzą rekordową grupę ponad 230 osób z Polski i zagranicy (m.in. Niemiec, Białorusi i USA). Najliczniej reprezentowana jest młodzież męska, wypełniająca zajęcia dla ministrantów, lecz nie brakuje przedstawicieli każdego wieku, od malutkich dzieci, które przyjechały ze swoimi rodzicami – obecność całych rodzin na „Ars Celebrandi” stała się już ugruntowaną tradycją – po seniorów.
 
Ale „Ars Celebrandi” to nie tylko zdobywanie umiejętności na wykładach i zajęciach praktycznych, lecz także rekolekcje służące pogłębianiu formacji duchowej. Ważność tego aspektu podkreśla fakt, że pewna grupa uczestników co roku traktuje „Ars Celebrandi” po prostu jako prywatne rekolekcje, uczestnicząc jedynie w celebracjach liturgicznych (Msze święte, godziny brewiarzowe, nabożeństwo pierwszopiątkowe z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, apel z różańcem i procesja ku czci Matki Bożej Licheńskiej, procesja za zmarłych). W tym roku kazania rekolekcyjne pt. „Wierni mają rozgrzać łaskę w ulu, którym jest Kościół” będzie głosił ojciec Marek Grzelczak, dominikanin.
 
Inną charakterystyczną cechą warsztatów „Ars Celebrandi” jest pielęgnowanie kilkusetletniej polskiej tradycji tzw. „Mszy polskich” ze śpiewem dawnych pieśni nabożnych. Msze te są celebrowane codziennie o 7.40 w kościele św. Doroty na terenie sanktuarium, a zajęcia przygotowawcze, prowadzone przez Adama Struga, odbywają się o 19.30.
 
Przewidziane jest także spotkanie uczestników ze specjalnym gościem warsztatów, ks. dr. Mateuszem Markiewiczem IBP, sekretarzem generalnym Instytutu Dobrego Pasterza oraz wykładowcą teologii dogmatycznej i prawa kanonicznego, który opowie o rozwoju Instytutu Dobrego Pasterza w Polsce i na całym świecie oraz naświetli sytuację Kościoła katolickiego i tradycyjnego katolicyzmu we Francji. Spełniając życzenia uczestników, organizatorzy zaplanowali ponadto wykład latynisty, dr. Marcina Locha, pt. „Wymowa i akcent w języku łacińskim”.
 
Warsztaty „Ars Celebrandi” w Licheniu potrwają do 11 lipca br. Są organizowane przez Fundację Ars Celebrandi oraz Stowarzyszenie „Una Voce Polonia” afiliowane do międzynarodowej federacji katolików przywiązanych do starszej formy liturgii rzymskiej Foederatio Internationalis Una Voce. Odbywają się za zgodą biskupa ordynariusza diecezji włocławskiej Krzysztofa Wętkowskiego i posiadają patronat medialny renomowanych polskich mediów katolickich, takich jak Radio Maryja i Telewizja „TRWAM”, „Przewodnik Katolicki”, „Rycerz Niepokalanej”, „Pastores”, portal liturgia.pl, „Misyjne Drogi” i portal misyjne.pl, oraz międzynarodowego bloga liturgicznego „Rorate Caeli”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki