Logo Przewdonik Katolicki

Dar dla świątyni, wotum dla Maryi

Dariusz Racinowski

Michał Palacz, znany polski kolekcjoner białej broni i potomek powstańca styczniowego, podarował brdowskiej świątyni osiem oryginalnych szabel z XIX w. Dar stanowi wotum dla Matki Bożej Zwycięskiej.

Uroczystość przekazania daru odbyła się w niedzielę 26 kwietnia, podczas Sumy, w przeddzień 152. rocznicy bitwy pod Brdowem. Obecni byli członkowie rodziny Palaczów, Zofia Cegielska – wnuczka Hipolita Cegielskiego, przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Ziemiańskiego Oddział Wielkopolski z Danutą Prus-Głowacką na czele, przyjaciele darczyńcy z Lublina i Poznania, wójt gminy Babiak Wojciech Chojnowski oraz o. dr hab. Eustachy Rakoczy ZP i rotmistrz Krzysztof w stroju z powstania styczniowego. Oprawę muzyczną liturgii zapewniła orkiestra dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Babiaku pod dyrekcją Piotra Cedzidły oraz brdowska schola. Stawiły się poczty sztandarowe OSP z Brdowa, Babiaka i Świętosławic.

Wyróżnienie i wyzwanie
Przed Mszą św. piszący te słowa przybliżył zgromadzonym genezę przekazania przez Michała Palacza daru dla brdowskiej świątyni. Prapradziadek Wawrzyniec Palacz, dwudziestojednoletni powstaniec, poległ w bitwie pod Brdowem. Pochowany jest na miejscowym cmentarzu parafialnym. Dar jest wotum dla Matki Bożej Zwycięskiej. Następnie przemówił dr Tadeusz Jeziorowski, emerytowany kustosz Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego w Poznaniu. Mówił o historii i znaczeniu szabli w historii Polski oraz o znaczeniu daru Michała Palacza.
Proboszcz parafii św. Wojciecha BM w Brdowie o. Waldemar Pastusiak ZP, witając gości, powiedział: „To wielka i wyjątkowa chwila, wielki i wyjątkowy dar, za który już jesteśmy panu Michałowi Palaczowi bardzo wdzięczni. To wielkie wyróżnienie, ale i wielkie wyzwanie, aby stać na straży historii pamięci tych wydarzeń, które miały miejsce w Brdowie przed 152 laty”. Homilię wygłosił o. dr hab. Eustachy Rakoczy z sanktuarium na Jasnej Górze. Mówił o naszych dziejach, o krzyżu w historii Polski oraz nawiązał do wydarzeń związanych z ziemią brdowską i powstaniem styczniowym. Powiedział m.in., że „uroczystość zostaje podkreślona jeszcze inną kartą historyczną, kiedy składane są szable, stan rycerskiej służby. Każda z nich mogłaby głosić kazanie, mówiąc o swoich dziejach, kto ją dzierżył, kto ją miał w dłoniach, kto bronił Kościoła, Polski, rodziny (…). Umieszczone w murach naszej świątyni będą powtarzały wiecznym echem słowa: «Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy»”.

Stać na straży pamięci
Po Komunii św. dr Tadeusz Jeziorowski odczytał akt przekazania daru dla brdowskiej świątyni: „Matce Bożej Zwycięskiej, w hołdzie pamięci żony Aleksandry (1944–2014), syna Macieja (1968–1989) oraz Wawrzyńca Palacza, powstańca styczniowego poległego w 21. roku życia w bitwie pod Brdowem 29 kwietnia 1863 r. Michał Palacz […] składa opisane poniżej wotum, oddając je będącemu pod opieką Ojców Paulinów Sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej w Brdowie, zaś Stróżowie Sanktuarium – Ojcowie Paulini, przyjmując wymienione wotum na wieczną pamiątkę, zapewniają o jego nierozdzieleniu. Wotum złożone z ośmiu szabel wzorów używanych w powstaniu styczniowym wraz z ryngrafem z wizerunkiem Matki Bożej na wzór ryngrafów konfederatów barskich, wykonanym […] w roku 1982”. Następnie akt podpisali: darczyńca Michał Palacz i o. Waldemar Pastusiak ZP, proboszcz parafii. Po Mszy św. jej uczestnicy i wielu innych mieszkańców Brdowa udało się pod pomnik w Bugaju – miejscu bitwy pod Brdowem, a następnie na brdowski cmentarz. Orkiestra odegrała hymn państwowy, po czym piszący te słowa opowiedział o miejscu, przebiegu bitwy oraz grobach powstańczych. Modlitwę za poległych poprowadził o. Eustachy Rakoczy ZP. Popłynęły pieśni z okresu powstania styczniowego. Przedstawiciele rodziny Palaczów zapalili znicze i złożyli kwiaty przy obelisku i na powstańczych grobach. Trębacz odegrał sygnał Śpij kolego.
Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że szable z kolekcji Michała Palacza będą obecne w sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej.  Brdów „dołączył” do Jasnej Góry, gdzie są już eksponaty ofiarowane przez pana Michała. Tym gestem darczyńca nawiązał do starej i pięknej polskiej tradycji przekazywania kościołom cennych pamiątek narodowych i historycznych na chwałę Boga i Najświętszej Maryi Panny, dla uczczenia dawnych bohaterów.      

 
            

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki