Logo Przewdonik Katolicki

Mistrzowie diecezji

Paweł Piwowarczyk

W dwóch terminach odbywał się tegoroczny, dziewiąty już diecezjalny finał Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej 2014-2015 pod honorowym patronatem kard. Stanisława Dziwisza.

Z Eucharystii na halę
Dziewiąty finał diecezjalny odbył się w sobotę 28 lutego oraz tydzień później 7 marca w hali sportowej przy gimnazjum im. św. Jana Kantego w Liszkach. W rozgrywkach w kategoriach szkoła podstawowa, gimnazjum i liceum wzięły udział 24 drużyny wyłonione podczas rozgrywek w ośmiu rejonach naszej archidiecezji. Zanim ministranci zjawili się na hali, by walczyć o zwycięstwo w diecezji, spotkali się na Mszy św. w kościele św. Mikołaja w Liszkach. Wszyscy zapewne modlili się do św. Mikołaja o prezent w postaci zwycięstwa w turnieju, ale wygrany mógł być tylko jeden w każdej kategorii.
 
Wizyta kardynała
Przedstawiciele szkół podstawowych i gimnazjum mieli szczególną motywację do gry. 28 lutego piłkarzy ministrantów (kategoria gimnazjum) odwiedził kard. Stanisław Dziwisz, o którego puchar walczono na boisku. Obecny był też ks. Mariusz Susek, moderator diecezjalny służby liturgicznej i Ruchu Światło-Życie.
 
Zakliczyn jak…Real
W kategorii szkoły podstawowej zwyciężyli ministranci z parafii Wszystkich Świętych w Zakliczynie, kolejne miejsca na podium wywalczyli ministranci z parafii Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim i parafii Świętego Wojciecha w Mucharzu. Najlepszym strzelcem w tej kategorii został Przemysław Majka (Zakliczyn), a najlepszym bramkarzem wybrano Arkadiusza Stopę z Makowa Podhalańskiego. Trzeba zaznaczyć, że ministranci z Zakliczyna to już legenda mistrzostw. Służba liturgiczna z tej parafii reprezentowała m.in. naszą diecezję na finale ogólnopolskim w  2012 r. w Częstochowie (4. miejsce), a w 2013 r. w Radomiu zostali wicemistrzami Polski. Rok temu w Lublinie zwyciężyli w finale „B” imprezy. Teraz w ślad za starszymi kolegami mają zamiar iść młodsi. Opiekunem grupy jest ks. Damian Zając. – Nasze zwycięstwo to owoc systematycznych treningów  na naszej hali. Czterech chłopców trenuje też w klubie Orzeł Myślenice. Cieszy nie tylko zwycięstwo, ale  też poziom gry.  Nasi ministranci rozegrali superturniej, budząc respekt i szacunek u rywali i obserwatorów – podsumował opiekun i trener zwycięzców.
 
Najlepszy dekanat
Po raz kolejny okazało się, że najmocniejszym dekanatem w naszej archidiecezji jest dekanat myślenicki. Oprócz zawodników z Zakliczyna świetnie kolejny rok z rzędu radzą sobie piłkarze „w komżach” z parafii św. Brata Alberta z Myślenic. Podopieczni ks. Mirosława Kulesy okazali się najlepsi w kategorii gimnazjów (roczniki 1999–2001). Wyprzedzili ministrantów z parafii Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim oraz z parafii św. Barbary z Libiąża. Dodatkowo najlepszym strzelcem drużyny został Adrian Grzybek, a najlepszym bramkarzem Łukasz Mirek.
             
Mogiła obroniła honor
Honoru drużyn z samej stolicy Małopolski broniła drużyna z parafii św. Bartłomieja z krakowskiej Mogiły. Okazała się ona najlepsza wśród wszystkich ekip z krakowskich parafii, a startowały w turnieju w sumie tylko cztery wśród 24 finalistów (każdy z ośmiu rejonów wystawił po jednej drużynie w każdej z trzech kategorii – szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne). Lektorzy starsi z Mogiły pokonali w finale zawodników z Sidziny (parafia św. Mikołaja), trzecie miejsce na podium przypadło przedstawicielom parafii Miłosierdzia Bożego z Mszany Dolnej. W tej kategorii wśród strzelców wyróżnił się Kasper Kołodziej z drużyny, która zdobyła brązowy medal.
 
Ponad 4 tys. uczestników
Zwycięzcy poszczególnych kategorii będą reprezentować naszą archidiecezję na X Mistrzostwach Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Elblągu, w dniach 1–2 maja b.r. Jak informuje ks. Jarosław Chlebda, koordynator mistrzostw w naszej diecezji w tegorocznej edycji eliminacji do Mistrzostw Polski Liturgicznej Służby Ołtarza w Piłce Nożnej Halowej na etapie dekanalnym wzięło udział 548 drużyn z 260 parafii. Złożyło się to na rekordową w tym roku liczbę uczestników. Na wszystkich boiskach etapu dekanalnego zagrało ponad 4200 ministrantów i lektorów! Następnie w etapie rejonowym wyłonionych zostało po 8 najlepszych drużyn w trzech kategoriach wiekowych (szkoła podstawowa, gimnazjum, szkoła ponadgimnazjalna). Mistrzowie z rejonów zagrali w finale diecezjalnym.  W organizację turnieju włączyło się ponad 60 księży koordynatorów dekanalnych i rejonowych oraz ponad 260 księży opiekunów drużyn i jedna siostra zakonna.
 
 
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki