Logo Przewdonik Katolicki

Odważne tak dla Ewangelii

Marcin Jarzembowski

W bydgoskim kościele rektorskim Zgromadzenia Ducha Świętego zainaugurowano Rok Życia Konsekrowanego. Przedstawiciele wspólnot zakonnych oraz świeccy uczestniczyli we Mszy św., której przewodniczył bp Ryszard Karpiński z Lublina.

Szczególny czas został ustanowiony z woli papieża Franciszka. Rozpoczął się w pierwszą niedzielę Adwentu, a zakończy 2 lutego 2016 r. Przyświeca mu hasło: „Ewangelia, proroctwo, nadzieja – życie konsekrowane w Kościele dzisiaj”.
 
Wzbogacanie lokalnego Kościoła
Biskup senior archidiecezji lubelskiej, nawiązując do liturgii I niedzieli Adwentu, przypomniał, że jest to czas wiernego oczekiwania na Pana przez wypełnienie obietnic złożonych na chrzcie św. Odwołał się również do listu papieża Franciszka, jaki skierował on do osób konsekrowanych, a także wspomniał posynodalną adhortację apostolską Jana Pawła II o życiu konsekrowanym, jego misji w Kościele i w świecie Vita consecrata. Podkreślił, że w tym kontekście nie wystarczy tylko wspominać wspaniałą przeszłość, ale na jej bazie budować przyszłość.
Celebrans podzielił się swoimi doświadczeniami, które są owocem jego osobistych spotkań z osobami konsekrowanymi. Nawiązał m.in. do swojej czternastoletniej pracy w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. – Dzięki tej posłudze dowiedziałem się, jak nieoceniona jest rola osób konsekrowanych w zachowaniu wiary i kultury narodu pochodzenia, w przekazywaniu tych wartości następnym pokoleniom, a także wzbogacaniu miejscowego Kościoła – podkreślił. Wymienił kilka przykładów zgromadzeń męskich i żeńskich, które poprzez ciężką pracę głoszą Chrystusa i Jego Ewangelię na całym świecie.
Bp Ryszard Karpiński podziękował przełożonemu Polskiej Prowincji Zgromadzenia Ducha Świętego o. Dariuszowi W. Andrzejewskiemu CSSp za jego wieloletnią pracę wśród Polonii kanadyjskiej, a zwłaszcza za zaangażowanie się w sprawy 49. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego, który w 2008 r. odbył się w Quebeku. – Jako zakonnicy i zakonnice musimy pamiętać, że nawet jeśli życie konsekrowane w wielu częściach świata słabnie, to – jak powiedział wielki papież Benedykt XVI – „nigdy nie może zabraknąć tej konsekrowanej rzeczywistości w Kościele, ponieważ pragnie jej sam Pan Bóg”. Chciejmy odnowić świadomie i odważnie nasze radosne „tak” dla Ewangelii, wypowiedziane ongiś w czasie profesji zakonnej – powiedział prowincjał polskich duchaczy.
 
Radykalne pójście za Chrystusem
W całym świecie żyje obecnie ok. 950 tys. osób konsekrowanych, czyli sióstr zakonnych, braci i ojców, osób należących do instytutów świeckich i realizujących się w indywidualnych formach życia konsekrowanego. – Ojciec Święty Franciszek powiedział również, że wszyscy mamy się „obudzić”. Po to, aby powrócić do źródeł. I każdy zakonnik powinien nieustanie uświadamiać sobie, że ma być świadkiem Chrystusa i Ewangelii w dzisiejszym świecie. Poza tym ten rok ma być takim czasem prośby skierowanej do świeckich o modlitwę w naszej intencji – powiedział mistrz nowicjatu Zgromadzania Ducha Świętego oraz odpowiedzialny za obchody roku w diecezji o. Władysław Budziak CSSp.
Według ks. Karola Hołubickiego CM ze Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego a Paulo, dla osób konsekrowanych ten czas jest zaproszeniem do większej więzi z Bogiem, do weryfikacji swojego życia. – Osoby konsekrowane stanowią nikły procent ogólnej liczby członków Kościoła. Nie o liczby jednak chodzi. Do ciasta przeznaczonego na chleb nie daje się dużej ilości drożdży. Podobnie dzieje się z życiem konsekrowanym. Jest ono darem Bożym, który Kościół otrzymał od swego Pana jako zaczyn. Ludzi intryguje świadectwo autentycznego życia zakonnego. Osoby konsekrowane są dowodem, że radykalne pójście za Chrystusem jest nie tylko możliwe, ale również piękne i ma sens – powiedział diecezjalny referent ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego.
W ciągu najbliższego roku w kraju odbędzie się wiele wydarzeń, ukazujących rolę osób konsekrowanych w Kościele. Wierni będą mogli poznać bogactwo ich charyzmatów, niezwykłe życie świętych oraz różnorodność dzieł, które prowadzą. – Inaugurowany Rok Życia Konsekrowanego ma stać się impulsem do ukazania współczesnemu światu wielkiego daru, jakim jest życie konsekrowane. Ludzie, którzy obierają drogę pójścia za Chrystusem, żyją często w ukryciu, przez co nie zawsze są zauważani. To czas szczególnej łaski, w którym my, osoby konsekrowane, mamy jeszcze bardziej docenić dar Bożego powołania, pogłębiając więź z Jezusem. Mamy być czytelnym znakiem dla drugiego człowieka – dodała s. Marta Urszula Pankowska CSSE ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.
Na terenie diecezji bydgoskiej działa trzynaście zakonów żeńskich i dziewięć męskich. Natomiast w całej Polsce żyje około 35 tys. osób konsekrowanych.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki