Logo Przewdonik Katolicki

Piotr i Paweł, Jan Paweł, Walenty

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Takie imiona noszą poświęcone niedawno przez prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka nowe dzwony kościoła w Wylatowie. Wspólnota parafialna cieszy się również z odnowionego ołtarza głównego i relikwii św. Jana Pawła II wprowadzonych uroczyście do kościoła.

Dźwięk bijących dzwonów – mówił abp Polak podczas uroczystości ich poświęcenia – przypomina nam o duchowym zmaganiu, którego narzędziami jest wiara, Boże Słowo i modlitwa. Przypomina o wezwaniu do wiary, która jest darem i łaską odwiecznego Boga i która, jak uczył papież Benedykt XVI, nie jest i nie może być obecna jedynie w uczuciach czy nastrojach religijnych, ale w naszym myśleniu i działaniu, w naszej pracy nad sobą i w apostolstwie. – Ale dźwięk dzwonów – podkreślił dalej prymas – objawia nam także, że wiara rodzi się ze słuchania, a tym, czego się w kościele słucha, jest Słowo Boże. Dźwięk dzwonów – dodał – to także swoiste pobudzenie naszego sumienia, naszego wnętrza, abyśmy otwierali się jeszcze bardziej z ufnością na Słowo Boże. To wezwanie na modlitwę, na której w naszych duchowych zmaganiach wszystko się rozgrywa. – Dźwięk dzwonów głosi nam wszystkim nadzieję zbawienia w Jezusie Chrystusie. On przyszedł po to, aby nas zbawić. Przyszedł po to, aby każdy, kto w Niego wierzy, miał życie wieczne. Gdy więc święcimy dzwony dla parafii, chcemy pamiętać, że to wszystko ma nam przybliżać zbawienie i otwierać nasze serca na Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata i człowieka. Człowiek jest jednak wobec tego zaproszenia nieskończenie wolny. Może je przyjąć, może też odrzucić – zaznaczył abp Polak.

Ufundowane przez parafian trzy dzwony noszą kolejno imiona Piotr i Paweł – patronów parafii, Jan Paweł II oraz Walenty. Na pierwszym, największym, znajdują się dodatkowo m.in. wizerunki apostołów oraz wezwanie Sursum corda! (w górę serca). Wspólnota parafialna cieszy się także z odnowionego ołtarza głównego oraz relikwii św. Jana Pawła II, które otrzymała od metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisz. Ich uroczyste wprowadzenie odbyło się tuż po Zaduszkach pod przewodnictwem abp. Henryka Muszyńskiego. Arcybiskup senior poświęcił również figury patronów parafii na bramie prowadzącej do kościoła. 

 

 

 

 

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki