Logo Przewdonik Katolicki

Brzoskwinie zwane perskimi jabłkami

ojciec Michał
Fot.

Brzoskwinie uchodzą powszechnie za jedne z najsmaczniejszych owoców świata. WChinach były znane i cenione już w trzecim tysiącleciu przed narodzeniem Chrystusa.

Brzoskwinie uchodzą powszechnie za jedne z najsmaczniejszych owoców świata. W  Chinach były znane i cenione już w trzecim tysiącleciu przed narodzeniem Chrystusa. Do tej pory obchodzi się tam uroczyście okres kwitnienia drzew brzoskwiniowych, a ponieważ ich kwiaty symbolizują dziewictwo i płodność, więc wyplata się z nich wieńce na głowy nowożeńców. Podobno to właśnie Chińczycy wymyślili sadzenie drzew brzoskwiniowych w szpalerach, a czynili to często wzdłuż murów malowanych na biało, które odbijały ciepło i światło słoneczne. Brzoskwinie znali także starożytni Persowie i wierzyli, że pierwsze takie drzewko zasadził Ormuzd – bóstwo Światła – który miał stworzyć wszystko co jasne, czyste i dobre. Do Grecji brzoskwinie dotarły dzięki wyprawom wojennym Aleksandra Macedońskiego, a Rzymianie poznali je za panowania Augusta i nazwali „perskimi jabłkami”. Według Pliniusza, który wymieniał kilka odmian, były one bardzo kosztownym rarytasem, na który mogli sobie pozwolić tylko najbardziej zamożni ludzie. Dopiero w XVI wieku brzoskwinie upowszechniły się w całej Europie, a następnie dotarły do Ameryki. Z czasem zostały stanowym owocem Karoliny Południowej, choć stanem brzoskwiniowym nazywana jest Georgia, zaś  największym ich producentem jest obecnie Kalifornia.

Soczyste owoce brzoskwiń pokrywa mechata skórka, która jest trudniej strawna niż reszta owocu i nie wszyscy ją lubią, choć zawiera sporo cennych składników. Z tej przyczyny wyhodowano odmianę brzoskwiń o gładkiej skórce, którą nazwano nektarynkami. Brzoskwinie są lekkostrawne, mają działanie zasadotwórcze i moczopędne, a także zmiękczające, tonizujące i rewitalizujące skórę. Nie bez powodu mówi się o „brzoskwiniowej cerze”. Są także skarbnicą licznych składników odżywczych, łatwo przyswajanych przez organizm: błonnika, betakarotenu, kwasu foliowego, witamin: A, B1, B2, B6, C i PP, a także minerałów: potasu, żelaza, magnezu, fosforu, boru, cynku i wapnia. Dzięki temu posiadają liczne właściwości zdrowotne, m.in.: oczyszczają organizm z toksyn, pobudzają wzrost czerwonych krwinek i soków trawiennych, ułatwiają zachowanie równowagi kwasowo-zasadowej, przeciwdziałają bezsenności i pomagają przy zaparciach. Smak i aromat brzoskwiń sprawia, że znakomicie komponują się zarówno z potrawami mięsnymi, jak i ze składnikami rozmaitych sałatek, ciast, deserów czy lodów.  

Kaczka z brzoskwiniami i jabłkami

 

składniki:

kaczka

6 brzoskwiń, 3 kwaskowe jabłka

konfitura z borówki albo żurawiny

2 szklanki czerwonego wina

kawałek kory cynamonowej

kilka ziaren pieprzu, 3 goździki

masło, mąka

majeranek

sól, pieprz, cukier

 

Ziarna pieprzu, kawałek kory cynamonowej i 2 goździki rozcieramy w moździerzu. Kaczkę myjemy, osuszamy i nacieramy - zewnątrz i wewnątrz - solą, majerankiem oraz roztartymi przyprawami i odstawiamy na 2 godziny. Brzoskwinie zanurzamy we wrzątku, zdejmujemy z nich skórkę, przekrawamy na pół i usuwamy pestki. Zalewamy je na pół godziny czerwonym winem, a następnie połowę z nich kroimy wzdłuż na ósemki. Dwa jabłka myjemy, przekrawamy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w ósemki; trzecie jabłko kroimy w plastry. Kaczkę faszerujemy ósemkami brzoskwiń oraz jabłek, przekładamy do naczynia żaroodpornego wysmarowanego masłem i wstawiamy do piekarnika. Pieczemy przez około 2 godzin, raz po raz podlewając wodą, a potem winem. 20 minut przed końcem pieczenia dodajemy połówki brzoskwiń oraz plastry jabłek. Upieczoną kaczkę podajemy z plastrami jabłek i połówkami brzoskwiń, napełnionymi konfiturą, a sos zaciągamy mąką i przelewamy do sosjerki.

 

Brzoskwinie zapiekane z mascarpone i orzechami

 

składniki:

6 brzoskwiń

10 dag serka mascarpone

5 łyżek płynnego miodu

15 dag orzechów włoskich

łyżka płatków migdałowych

3 żółtka, limonka

masło, listki świeżej mięty

pół szklanki czerwonego słodkiego wina

 

Brzoskwinie zanurzamy we wrzątku i zdejmujemy skórkę, przekrawamy na połówki i usuwamy pestki. Z każdej połówki wydrążamy połowę miąższu i rozgniatamy widelcem. Orzechy włoskie siekamy i mieszamy z pokrojonym miąższem oraz serkiem mascarpone. Dodajemy sok wyciśnięty z limonki, żółtka oraz miód i ponownie mieszamy. Masą napełniamy połówki brzoskwiń, układamy je w naczyniu żaroodpornym  natłuszczonym masłem i skrapiamy połową wina. Zapiekamy przez kwadrans w piekarniku rozgrzanym do temperatury 180°C. Po wyjęciu owoce skrapiamy drugą połową wina i dekorujemy listkami mięty oraz płatkami migdałowymi.     

 

Kurczak z brzoskwiniami i kukurydzą (sałatka)

 

składniki:

25 dag fileta z kurczaka

5 połówek brzoskwiń z puszki

serek pleśniowy, np. brie

1/2 puszki kukurydzy konserwowej

mały jogurt naturalny, łyżka majonezu

ząbek czosnku, tabasco, sól, pieprz

 

 

Filet z kurczaka doprawiamy solą oraz pieprzem i obsmażamy, a po przestygnięciu kroimy w kostkę. Kukurydzę i brzoskwinie osączamy z zalewy. Brzoskwinie kroimy w kostkę i razem z kukurydzą oraz kurczakiem wrzucamy do miski. Dodajemy drobno posiekany ząbek czosnku, kilka kropli tabasco i doprawiamy pieprzem, a serek ścieramy na tarce. Jogurt mieszamy z majonezem oraz 2 łyżkami zalewy brzoskwiniowej i wlewamy do sałatki. Mieszamy i wstawiamy na pół godziny do lodówki.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki