Logo Przewdonik Katolicki

Nasz największy skarb

Błażej Tobolski
Fot.

Kochajmy naszą ziemię! Ona jest podstawą naszej suwerenności i niepodległości wołał podczas dożynek wojewódzko-archidiecezjalnych biskup senior Zdzisław Fortuniak.

– Kochajmy naszą ziemię! Ona jest podstawą naszej suwerenności i niepodległości – wołał podczas dożynek wojewódzko-archidiecezjalnych biskup senior Zdzisław Fortuniak.

Tegoroczne dziękczynienie Wielkopolan za zbiory odbyło się w ostatnią niedzielę sierpnia w Słonawach pod Obornikami Wielkopolskimi. Wzięli w nim udział przede wszystkim rolnicy wraz z rodzinami oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. – Dziękujemy dziś Panu Bogu za codzienny chleb, za zebrane tegoroczne plony. Dziękujemy też tym wszystkim, którzy się wokół tego trudzili, wyrażając szacunek dla trudnej, a tak bardzo potrzebnej dla dobra całego społeczeństwa pracy rolników, ogrodników, sadowników i pszczelarzy – podkreślił ks. kanonik Sławomir Grośty, archidiecezjalny duszpasterz rolników.

 

Szanujmy chleb!

Mszy św. dziękczynnej sprawowanej podczas dożynek przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak, który na jej rozpoczęcie poświęcił chleb i wieńce dożynkowe przygotowane przez reprezentacje poszczególnych miast, powiatów województwa wielkopolskiego i parafii archidiecezji poznańskiej. Przypomniał przy tym, że w Polsce chleb zawsze otaczany był szczególnym szacunkiem, czego wyrazem są również zwyczaje związane ze żniwami i dożynkami. Jednak w obecnych czasach, jak zauważył, nie zawsze spotykamy się z poszanowaniem chleba i pracy rolników. – Na życie społeczno-gospodarcze składa się wiele dziedzin i nie chcemy żadnej z nich lekceważyć. Pamiętajmy wszakże, że żywność zajmuje wyjątkowe miejsce, bo wszyscy chcą jeść. Naród potrzebuje chleba, który jest, jak mówi liturgia, owocem ziemi i pracy rąk ludzkich. Stąd też wszystko, co z nim związane, zasługuje na specjalną uwagę, stanowiąc, jak nauczał św. Jan Paweł II w encyklice O pracy ludzkiej, podstawę zdrowej ekonomii – wyjaśnił biskup senior.

 

Podstawa bytu narodu

Kaznodzieja przytoczył też słowa chłopskiego premiera z okresu międzywojennego Wincentego Witosa: „Chłop zachował w najgorszych chwilach ziemię, religię i narodowość. Te trzy wartości dały podstawę do stworzenia państwa. Bez nich nie moglibyśmy go mieć”. – Ziemia jest naszym największym naturalnym skarbem. Mogą się wyczerpać nawet zasoby surowców mineralnych: pokłady węgla, rudy miedzi, siarki, ropy, gazu. Ziemia pozostaje jako nasza żywicielka. Ten „zakład pracy” nie może być nigdy zamknięty ani sprzedany w obce ręce! – apelował bp Fortuniak do rolników i reprezentantów polskich władz stanowiących prawo w naszym kraju. Podkreślił również, że ziemię ojczystą, która obok języka i kultury jest podstawą bytu narodu, trzeba otaczać szczególną miłością i bronić jej, pamiętając o tym, że tyle mamy wolności, tyle niepodległości, ile własności.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki