Logo Przewdonik Katolicki

Dowiedz się i skorzystaj

Justyna Sowa
Fot.

Nowy rok szkolny zawsze związany jest z dużymi wydatkami. Dla niektórych są to sumy przekraczające możliwości domowego budżetu. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka możliwości, by otrzymać pomoc.

O tym, że są fundusze i jest możliwość skorzystania z pomocy finansowej gminy lub państwa, często niewielu z nas wie. Albo nie wiedzą ci, którym taka pomoc naprawdę by się przydała. A nierzadko wystarczy jedynie wypełnić wniosek.

 

Krakowska Karta Rodzinna 3+

O tej możliwości zapewne większość z nas już słyszała. Przypomnijmy tylko, że Krakowska Karta Rodzinna 3+ stanowi przedłużenie i modyfikację obowiązującego w Krakowie od stycznia 2012 r. programu Krakowska Karta Rodzinna 4+. Dotąd bowiem do wszelkich ulg wynikających z posiadania Karty Rodzinnej uprawnione były rodziny mające minimum czworo dzieci. Od pierwszego sierpnia tego roku programem zostały objęte także rodziny z trójką dzieci. Oczywiście wydane wcześniej i wciąż ważne Karty 4+ nadal obowiązują.

Żeby otrzymać kartę 3+, wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek i złożyć go w dwóch możliwych miejscach w Krakowie: przy ul. Stachowicza 18, stanowisko 1 lub 2 , I piętro oraz na os. Zgody 2, pokój 110, I piętro. A warto się postarać, bo ulgi dla posiadaczy karty są znaczne. Jest to choćby prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską w mieście i gminie Kraków dla dzieci i studentów do 24. roku życia czy pierwszeństwo przy zapisach do żłobków samorządowych. Profitów jest więcej, i to z wielu dziedzin: zdrowie, kultura i rozrywka, oświata, gastronomia, usługi. Formularz do pobrania oraz wszelkie szczegółowe informacje na temat programu Krakowska Karta Rodzinna 3+ są dostępne na www.kkr.krakow.pl.

 

Karta Dużej Rodziny

Jest to bezpłatnie wydawana karta, która podobnie jak KKR3+ przysługuje rodzinom mającym minimum trójkę dzieci. Rodzice mogą korzystać z niej dożywotnio, dzieci natomiast do 18. roku życia bądź do ukończenia nauki (ale nie dłużej niż do 25 lat). Karta Dużej Rodziny różni się od Krakowskiej Karty Rodzinnej przede wszystkim tym, że oferowane dzięki niej zniżki i profity obowiązują na terenie całego kraju. I znów są to zniżki na korzystanie z oferty kulturalnej, gastronomicznej czy rekreacyjnej, ale także transportowej. KDR uprawnia na przykład do biletów za złotówkę w niektórych muzeach lub nawet 50- procentowej zniżki w innych, znaczne zniżki na przejazdy PKP zarówno Intercity, jak i Regionalne, niższe ceny zakwaterowania i wyżywienia w wybranych ośrodkach wypoczynkowych  i hotelach w całej Polsce czy zniżki na zakupy. Kartę Dużej Rodziny przyznaje wójt, burmistrz lub prezydent miasta na wniosek rodziny. Wnioski do pobrania i szczegółowe informacje na temat programu i wynikających z niego profitów można pozyskać na www.rodzina.gov.pl.

 

Pomoc dla uczniów

Dla dzieci z rodzin ubogich, borykających się z problemami finansowymi, powstał program stypendialny na wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z terenów Gminy Miejskiej Kraków. Takie stypendium przysługuje uczniom z rodzin, których miesięczny dochód nie przekracza 456 zł na osobę w rodzinie. Stypendium obejmuje pomoc w całkowitym lub częściowym pokryciu kosztów edukacyjnych, zakupie podręczników czy dofinansowaniu zajęć prowadzonych poza szkołą. Wniosek o stypendium złożyć może rodzic dziecka, dyrektor szkoły lub uczeń, jeśli jest pełnoletni. Wnioski przyjmowane będą we wszystkich filiach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie do 15 września. Szczegółowe informacje na temat przyznawania stypendium wraz z drukami wniosków są dostępne na www.mops.krakow.pl.

Wymienione powyżej możliwości uzyskania pomocy to tylko niektóre, ale chyba najważniejsze z nich. Nawet jeśli sami nie musimy z nich korzystać, być może znamy rodzinę, której pomoc by się przydała, a zwyczajnie nie wie, że taka istnieje.

 


Szczegółowe informacje na temat programów:

Krakowska Karta Rodzinna 3+ – www.kkr.krakow.pl

Karta Dużej Rodziny – www.rodzina.gov.pl

Pomoc dla uczniów – www.mops.krakow.pl

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki