Logo Przewdonik Katolicki

Liczymy na jubileusz diamentowy

Dariusz Racinowski
Fot.

Brdowskie sanktuarium Matki Bożej Zwycięskiej było miejscem podniosłej uroczystości. W niedzielę 15 czerwca, w uroczystość Najświętszej Trójcy, dzieliliśmy radość o. prof. dr. hab. Zachariasza Szczepana Jabłońskiego ZP, który pół wieku temu przyjął w Brdowie święcenia kapłańskie.

Dostojny jubilat urodził się 16 grudnia 1940 r. w Brdowie. Był jedynym synem Adama i Józefy Jabłońskich; miał cztery siostry. W 1957 r. zdał maturę (LO w Izbicy Kujawskiej) i wstąpił do zakonu paulinów. 28 czerwca 1964 r. przyjął  święcenia kapłańskie z rąk bp. Kazimierza Majdańskiego. Już w młodości dał się poznać z zaangażowania w duszpasterstwie akademickim Krakowa i w ruchu pielgrzymkowym. W latach 1967–1986 uczestniczył w Pieszej Pielgrzymce Warszawskiej  na Jasną Górę jako organizator grup młodzieżowych i przewodnik. Współorganizował i był przewodnikiem Pieszej Pielgrzymki ze Skałki w Krakowie na Jasną Górę. Z czasem został zastępcą redaktora i redaktorem naczelnym miesięcznika „Jasna Góra”. W latach 2008–2014 pełnił funkcję definitora generalnego zakonu paulinów.

Jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na KUL uzyskał w 1981 r. doktorat, a w 1999 r. habilitację. Znany jest w świecie akademickim jako profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i rektor paulińskiego Wyższego Seminarium Duchownego na Skałce w Krakowie. Także jako inicjator i prelegent ważnych sympozjów i konferencji naukowych. Ojciec profesor Jabłoński to również niestrudzony badacz zagadnień związanych z kultem Matki Bożej i ruchem pielgrzymkowym (ze szczególnym uwzględnieniem Jasnej Góry). Jest autorem  i redaktorem 41publikacji książkowych, i ponad 400 artykułów naukowych i popularnonaukowych.

Na brdowskich obchodach złotego jubileuszu kapłaństwa  o. Zachariasza zgromadzili się  parafianie, przyjaciele, znajomi, kapłani, rodzina oraz goście. Obecny był generał zakonu paulinów o. dr Arnold Chrapkowski, ks. infułat Antoni Łassa, ks. prałat dr. hab. Marian Włosiński, (konfrater Zakonu Paulinów), delegacje z Krakowa, Izbicy Kujawskiej i Lubrańca. W tym miejscu należy wspomnieć, że biskup włocławski Wiesław Mering, z racji pełnienia obowiązków pasterskich w innym miejscu diecezji, uczestniczył tylko w części uroczystości, w osobistym spotkaniu na plebanii. Ksiądz biskup złożył jubilatowi życzenia i gratulacje. Dalszą część spotkania wypełniła serdeczna rozmowa. Jednym z jej nurtów była wspólna troska o powołania kapłańskie i zakonne oraz o życie duchowe młodzieży.

W słowie powitalnym przed Mszą św. proboszcz brdowski o. Waldemar Pastusiak ZP powiedział: „Czcigodny Ojcze Zachariaszu (…) tutaj  zrodziło się twoje powołanie. Będziemy dziś  dziękować Bogu za dar twojego życia i kapłaństwa”. Okolicznościową homilię wygłosił ks. prałat Marian Włosiński. Po Eucharystii był czas na laudacje i powinszowania. Generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski z najwyższym uznaniem mówił o mężnej postawie kapłana, jego bezbrzeżnym oddaniu Bogu, Matce Najświętszej, Kościołowi i służbie bliźnim. Złoty jubilat przekazał na ręce o. Waldemara Pastusiaka, jako wotum dla Matki Bożej Zwycięskiej, złoty sygnet. 

Pamiątką dla gości biorących udział w uroczystości będzie najnowsza książka o. prof. Zachariasza Jabłońskiego Jasna Góra na maryjnej drodze Europy i Polski. Jest to publikacja pod redakcją ks. Mariana Włosińskiego, zaprojektowana i wydana dla uczczenia dorobku naukowego jubilata. Egzemplarz książki otrzymał w prezencie także ks. bp Wiesław Mering. Wiem, że poprosił dostojnego autora o złożenie autografu na pierwszej stronicy.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki