Logo Przewdonik Katolicki

Służyć i czynić dobro

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Eucharystia w bydgoskim kościele św. Urszuli Ledóchowskiej pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Jana Tyrawy zainaugurowała tegoroczny IV Diecezjalny Zjazd Ministrantów i Lektorów.

Podczas Mszy św. promocję otrzymało dziewięciu nowych ceremoniarzy i stu trzech lektorów. Część sportowa zjazdu odbywała się na obiektach Klubu Sportowego „Gwiazda” Bydgoszcz.

 

Życie Bożymi wartościami

Pasterz diecezji przypomniał, że zjazd odbywa się w liturgiczne wspomnienie bł. bp. Michała Kozala – męczennika i patrona diecezji bydgoskiej. – Jego męczeństwo było krystalicznie czyste, absolutnie niezawinione – przypomniał. Mówiąc o niesprawiedliwości, która spotyka w życiu wielu ludzi, biskup przypomniał, że każdy krzyż trzeba nieść, a także nadać mu intencję. – Wówczas, kiedy człowiek będzie przechodził na drugą stronę, doświadczy wynagrodzenia. To jest ta jedna prawda, którą objawia nam męczeństwo – dodał.

Ordynariusz przypomniał również, że istotą ludzkiego życia jest bycie dla drugiego. Przywołał jednocześnie termin łaciński ministrare, który oznacza „służyć, pomagać”. – Od tego słowa pochodzi m.in. słowo „ministrant”. To ktoś, kto jest szczególnym obrazem tej prawdy, że człowiek może się uszczęśliwić tylko wówczas, kiedy będzie pamiętać o innych, aby im czynić dobro. Ta prawda dotyczy nie tylko ministrantów, ale każdego człowieka – powiedział bp Tyrawa.

Kandydaci na ceremoniarzy oraz lektorów brali wcześniej udział w specjalnych kursach, które zostały przeprowadzone na terenie diecezji. – Powinniśmy cieszyć się, że ci chłopcy chcą być blisko ołtarza. Także z tego, że są duszpasterze, którzy ich gromadzą i prowadzą do Pana Boga, by ich codzienne życie nie było oderwane od Bożych wartości – powiedzieli ks. Grzegorz Wiciński i ks. Marcin Świderski, diecezjalni duszpasterze Służby Liturgicznej.

Każdy otrzymał specjalne „testimonium”, które stanowi potwierdzenie przyjęcia błogosławieństwa do pełnienia nowych funkcji. – Ceremoniarz jest osobą, która przede wszystkim w swojej parafii odpowiada za to, aby liturgia odbywała się w sposób godny i zgodny z zasadami Kościoła – powiedział ceremoniarz Jacek Kordas z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy. – To zaszczyt, że powierza się nam coś ważnego – dodał ceremoniarz Tomasz Białczyk z parafii Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy.

Po Eucharystii część uczestników wzięła udział w olimpiadzie wiedzy liturgicznej, która obejmowała w tym roku także treści z Ewangelii św. Mateusza. W zależności od wieku przygotowano po 35 i 50 pytań testowych. Pierwsze miejsca zdobyli: w kategorii szkół podstawowych Dominik Grolewski z parafii Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku, a w kategorii gimnazjów Adrian Basiński ze wspólnoty św. Bartłomieja Apostoła w Sępólnie Krajeńskim.

 

Sport to piękno i wartości

IV Diecezjalny Zjazd Ministrantów i Lektorów miał także część sportową. Na obiektach Klubu Sportowego „Gwiazda” Bydgoszcz uczniowie szkół podstawowych tworzący 15 drużyn wzięli udział w turnieju piłki nożnej, a reprezentanci gimnazjum w liczbie 11 drużyn w konkursie rzutów karnych. Warto podkreślić, że w tym roku rozstrzygania zawodów podjęli się pofesjonaliści – sędziowie ekstraklasy, dzięki którym bardzo podniesiono poziom rozgrywek.

W turnieju piłki nożnej i rzutów karnych wzięły udział drużyny z różnych miejsc diecezji. Pierwsze miejsce w turnieju piłki nożnej zajęli reprezentanci wspólnoty bł. Michała Kozala w Solcu Kujawskim, a w konkursie rzutów karnych zawodnicy parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Bydgoszczy. – Jako duszpasterze sportu cieszymy się, że możemy liczyć na młodzież, księży, dzieci, opiekunów. Istotą sprawy jest to, że poprzez sport przyciągamy do Pana Boga. Zależy nam, aby sport kojarzył się młodzieży z tym, co piękne i wartościowe. W tym miejscu należą się również podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację wydarzenia – dodali diecezjalni duszpasterze sportu ks. Robert Szczepański i Michał Zawartowski.

Wspólnota parafialna, która zdobyła najwięcej punktów we wszystkich kategoriach, otrzymała puchar przechodni bp. Jana Tyrawy. W tym roku okazała się nią parafia Matki Bożej Zwycięskiej w Bydgoszczy.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki