Logo Przewdonik Katolicki

Męskie zadanie na dziś

Błażej Tobolski
Fot.

Najwyższy już czas przejść od biernej postawy obserwatora świata do przemieniania go w duchu Ewangelii, przekonywał mężczyzn z naszej archidiecezji bp Grzegorz Balcerek. Jak jednak zaznaczył, taka postawa wymaga dziś męstwa.

Biskup przewodniczył Mszy św., która stanowiła centralny punkt XI Archidiecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieży Męskiej do sanktuarium Matki Bożej Tuleckiej. W niedzielę 15 czerwca przybyło w niej blisko pół tysiąca mężczyzn, niejednokrotnie ze swoimi rodzinami, z ponad 50 parafii naszej archidiecezji. Nie zabrakło też, coraz liczniejszych, grup rowerowych, motocyklowych i biegowych. – Jesteśmy tu wszyscy, aby trwać przy Jezusie i Maryi, aby zawierzyć siebie, nasze sprawy, problemy, z którymi się zmagamy i nasze rodziny Tuleckiej Pani. U Jej stóp, w męskim gronie, chcemy umocnić swoją wiarę i być jej odważnymi świadkami w swoim środowisku, w każdej sytuacji – podkreślił, witając pielgrzymów, ks. kanonik Marian Libera, kustosz sanktuarium, a zarazem archidiecezjalny duszpasterz mężczyzn.

 

Odpowiedzialni za życie

Do hasła tegorocznej pielgrzymki: „Ewangelizować po męsku”, nawiązał w wygłoszonej homilii bp Grzegorz Balcerek. Jak przyznał, zmusza ono do zastanowienia się, czy w ogóle można coś, co jest charakterystyczne dla mężczyzn, wnieść we współczesne dzieło ewangelizacyjne. – Doskonałym przykładem męskiego zaangażowania w dzieło dawania światu Boga jest rola św. Józefa, który dba o Świętą Rodzinę, broniąc zagrożonego życia Dzieciątka Jezus. Dlatego męską sprawą jest brać odpowiedzialność za życie i bronić go, gdy jest zagrożone – przyznał biskup. Jednak nie chodzi tu jedynie o troskę o rodzinę i jej byt materialny. – Głosić dzisiaj Jezusa, czyli ewangelizować, to znaczy głosić prawdę o życiu, które nie może być ograniczone do wymiaru doczesnego. W wymiarze nadprzyrodzonym zadaniem mężczyzny jest obrona życia Bożego w rodzinie, czyli przeciwstawianie się wszystkiemu, co może temu życiu zagrażać – tłumaczył. Jako jedno z największych dziś zagrożeń dla życia Bożego uznał on kwestionowanie odniesienia do Bożego planu i pozbawione odpowiedzialności traktowanie wszystkiego w kategoriach chwilowej przyjemności. – Kiedy nie czujemy się za coś odpowiedzialni, nie możemy tego bronić. Mając natomiast poczucie odpowiedzialności za zagrożone wartości, nie będziemy mogli pozostać obojętni – przekonywał bp Balcerek.

 

Czas na ewangelizację

Kaznodzieja zwrócił także uwagę na inne niebezpieczeństwa grożące dzisiaj światu. Należą do nich m.in. kwestionowanie modelu rodziny, jak i samej instytucji rodziny, która ma tworzyć klimat potrzebny do przyjęcia daru życia i jego wzrastania oraz powszechność i zwulgaryzowanie seksualności sprowadzanej jedynie do środka mającego ułatwić osiąganie przyjemności w zupełnym oderwaniu od tajemnicy życia i odpowiedzialności za nie. – Stąd też trzeba przejść od biernego przyglądania się, jak nasz świat coraz bardziej laicyzuje się i podejmuje wysiłek, aby chrześcijaństwo i chrześcijan wyrugować z życia społecznego i świadomości publicznej, do ewangelizowania, czyli odnawiania tego świata w duchu Ewangelii, przemieniania go wraz z Chrystusem. To znaczy ewangelizować po męsku – podkreślił biskup. Ale czy mamy do tego odwagę?

 

Rozmowy w męskim gronie

Podczas pielgrzymki uczestniczący w niej mężczyźni w różnym wieku, od młodzieńców aż po seniorów, mieli także okazję, aby w grupach dyskusyjnych wymienić się doświadczeniami m.in. na temat tego, jak podjąć dzieło ewangelizacji w rodzinie, w miejscu pracy czy w szkole. – Staraliśmy się przedstawić m.in., jakie możliwości mają rodzice, jeśli chodzi o ich obecność w szkole, jakie są ich uprawnienia i na co powinni zwrócić uwagę, kiedy przedstawiany jest program wychowawczy czy statut szkoły. Podjęliśmy też wprost temat sposobów podjęcia ewangelizacji w szkole publicznej – wymieniają w rozmowie z „Przewodnikiem” ks. dr Artur Filipiak, redaktor naczelny miesięcznika „Katecheta”, i ks. Piotr Kuś, dyrektor Publicznego Gimnazjum Katolickiego im. św. Stanisława Kostki w Poznaniu, prowadzący jedną z grup dyskusyjnych dla mężczyzn.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki