Logo Przewdonik Katolicki

Festiwal Nadziei dla każdego

Natalia Budzyńska
Fot.

W Warszawie odbywa się największy chrześcijański festiwal ekumeniczny. Muzyka, ewangelizacja i tysiące chrześcijan z Polski i zagranicy. Organizatorem jest Fundacja Festiwal Nadziei przy współpracy z Billy Graham Evangelistic Association, a w ewangelizację zaangażował się też Zespół Konferencji Episkopatu Polski do spraw Nowej Ewangelizacji.

Tego typu imprezy na tak wielką skalę jeszcze w Polsce nie było. Organizacja najsłynniejszego kaznodziei protestanckiego świata, Billy Grahama, ma spore doświadczenie w organizowaniu takich wydarzeń. Festiwale Nadziei odbywały się już na Węgrzech, na Litwie czy na Ukrainie, zawsze brało w nich udział kilkadziesiąt tysięcy osób. Pastor Billy Graham już w nich nie uczestniczy z powodu wieku, jego pracę kontynuuje syn – Franklin Graham. Głównym celem festiwalu jest dzielenie się swoją wiarą w Chrystusa z najbliższymi, docieranie z Ewangelią do innych ludzi. Bardzo ważny jest wymiar ekumeniczny festiwalu: modlić razem będą się tysiące chrześcijan z różnych denominacji i z Kościoła katolickiego, który na zaproszenie Franklina Grahama czynnie poparł festiwal. Festiwal opiera się na muzyce – wystąpią polscy i zagraniczni artyści oraz chór liczący tysiąc osób – mógł w nim zaśpiewać każdy, kto tylko wypełnił formularz zgłoszeniowy. „Naszym marzeniem jest stworzenie jednego z największych chórów w historii naszego kraju, który swoim śpiewem poprowadzi wszystkich uczestników festiwalu w uwielbieniu Boga i przygotuje do słuchania przesłania o Bożej miłości oraz zbawieniu w Jezusie Chrystusie”. 


Modlitwa

Billy Graham to najsłynniejszy amerykański pastor, który zaczął odnosić ogromne sukcesy ewangelizacyjne dzięki ekspresji i metodom, którymi przepowiadał Słowo Boże. To on jest odpowiedzialny za organizowanie kilkutysięcznych akcji ewangelizacyjnych (zwanych krucjatami) w największych amerykańskich miastach, angażował do tego celu znanych amerykańskich muzyków rockowych, bluesowych, country, wykorzystał wreszcie możliwości, jakie mogą oddać ewangelizacji media. W 1991 r. podczas jednej z nowojorskich krucjat w Central Parku zgromadziło się 250 ludzi, co było największym religijnym zgromadzeniem w Stanach Zjednoczonych. W 1950 r. założył stowarzyszenie Billy Graham Evangelistic Association, którego celem jest do dziś ewangelizacja wszystkimi możliwymi kanałami, poprzez programy telewizyjne, radiowe, produkcję filmów chrześcijańskich, działalność wydawniczą oraz poprzez festiwale, takie jak Festiwal Nadziei. W jego historii nie ma żadnych skandali finansowych. Mimo że stoi na czele największej organizacji chrześcijańskiej, zarabia tyle, ile przeciętny amerykański pastor. Wszystkie ofiary, jakie wpłacane są na konto stowarzyszenia, przeznaczane są na misje. Nigdy też nie zbudował „Kościoła Billy Grahama”, choć wielu fundamentalnych protestantów miało do niego pretensje za zbytnie bratanie się z katolikami. Tymczasem Billy Graham nigdy nie agitował na rzecz konkretnego kościoła chrześcijańskiego. Podczas krucjat odsyłał ludzi, którzy uznali Jezusa Chrystusa za swojego Pana i Zbawiciela zawsze do kościołów, z jakich pochodzą. Tak samo dzieje się podczas Festiwalu Nadziei, do którego udziału zachęcał kard. Kazimierz Nycz: „Drodzy ewangelizatorzy, z ogromną radością pragnę zaprosić Was do zaangażowania się w wyjątkowe przedsięwzięcie ewangelizacyjne – ekumeniczny Festiwal Nadziei, podczas którego pragniemy wspólnie z naszymi braćmi i siostrami innych denominacji chrześcijańskich głosić światu Jezusa – jedyną nadzieję świata, jak i każdego człowieka. (…) Organizatorzy festiwalu poprosili o pomoc katolickich wolontariuszy, którzy będą gotowi do przeprowadzenia osobistej rozmowy z osobami pragnącymi zawierzyć swoje życie Jezusowi Chrystusowi na skutek usłyszanej podczas festiwalu Ewangelii”. Takich wolontariuszy –katolików będzie ok. 4 tys.

 

Muzyka

 

Festiwal Nadziei opiera się na muzyce chrześcijańskiej. W Stanach Zjednoczonych muzyka chrześcijańska ma wieloletnią tradycję, uwielbienie kościołów protestanckich zawsze opierało się na muzyce bardziej lub mniej współczesnej. Gospel, country, blues mają swoje korzenie w wierze w Boga. W Polsce o narodzinach muzyki chrześcijańskiej można mówić od początków lat 90., powstały wtedy znane do dziś zespoły jazzowe i przede wszystkim rockowe, które śpiewały o miłości Boga. Warto wspomnieć najciekawszy kilkudniowy festiwal muzyki chrześcijańskiej SOS Festival w Toruniu, który niestety od kilku lat już się nie odbywa. 14 i 15 czerwca na Stadionie Arena w Warszawie wystąpią amerykańscy artyści doskonale znani w USA, laureaci licznych nagród muzycznych. Michael W. Smith może poszczycić się kilkunastoma milionami sprzedanych płyt, trzema nagrodami Grammy i współpracą z Bono z zespołu U2, z którym się przyjaźni. Nie ma w USA chrześcijanina, który nie wiedziałby, kim jest Michael W. Smith – od 30 lat jest obecny na scenie muzyki chrześcijańskiej.  Tyle samo lat występuje zespół Newsboys, który nagrał niemal 20 poprockowych płyt z muzyką uwielbieniową. To w zamierzeniu organizatorów muzyczne gwiazdy festiwalu. Wśród wykonawców są także znani polscy artyści. Przede wszystkim zespół New Life M., zdecydowanie pierwsza grupa sceny CCM w Polsce. Poza tym TGD, czyli Trzecia Godzina Dnia, chór wykonujący psalmy, znany z licznych występów w całym kraju. Z oboma tymi zespołami związana była Natalia Niemen, która na Stadionie Arena wystąpi w programie solowym. Po raz pierwszy w Polsce chrześcijanie niezależnie od kościoła, w którym się modlą, zamanifestują wspólnie swoją wiarę w tak spektakularny sposób. 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki