Logo Przewdonik Katolicki

Urodziny na barce

Małgorzata Palimąka
Fot.

Wypłyń na głębię z Janem Pawłem II nauczanie świętego, które oparło się powodziowej fali na Wiśle…

„Wypłyń na głębię z Janem Pawłem II” – nauczanie świętego, które oparło się  powodziowej fali na Wiśle…

Boże plany, podobnie jak nieokiełznana rzeka, wywracają czasem ludzkie zamierzenia do góry nogami i wbrew wszystkiemu toczą się według całkiem innego, Boskiego scenariusza.

 

Podróż zrealizowana

W niedzielę 18 maja, dla uczczenia 94. urodzin św. Jana Pawła II, właścicielka Krakowskiej Żeglugi Pasażerskiej Małgorzata Gostkowska-Morawiec zaplanowała  inaugurację idei „rejsów Papieskich” pod hasłem: „Wypłyń na głębię z Janem Pawłem II”. Specjalnie na tę okazję został przygotowany statek Nimfa, który miał opłynąć Kraków z pasażerami wsłuchanymi w papieskie nauczanie, a przygotowane przez Katolicką Redakcję Polskiego Radia. Pogoda i siła rzeki, która zalała wiślane bulwary, uniemożliwiły zaplanowaną na ten dzień podróż po wodach Wisły, nie przeszkodziły jednak zrealizować duchowej podróży w głąb świętości Jana Pawła II. Gospodyni tego specjalnego przyjęcia urodzinowego, Małgorzata Morawiec, postanowiła mimo przeciwności pogody i powodzi zamienić statek pływający na zacumowaną barkę Aquarius i tu zrealizować zaplanowany na rejs papieski program.

 

Spotkanie rodziny z ojcem

Nie było w tym dniu łatwo dotrzeć do trapu statku, ponieważ trzeba było przebrnąć przez wodę i naniesiony przez nią muł…  Wśród zaproszonych gości nie zabrakło przedstawicieli krakowskiego Kościoła: księży pallotynów z parafii Matki Bożej Pocieszenia, w osobach ks. Pawła Ziei SAC i ks. Łukasza Gołasia SAC, ojców franciszkanów z parafii Stygmatów św. Franciszka w Bronowicach oraz kustosza franciszkańskiego sanktuarium w Wieliczce. Spotkanie uświetnił ks. kanonik Stanisław Sudoł z parafii św. Salwatora, a także siostry zakonne z parafii św. Floriana. Po powitaniu zebrani goście uczestniczyli we Mszy św., celebrowanej przez ks. Pawła Zieję. Eucharystia jako największy dar, jaki został ofiarowany człowiekowi przez Jezusa Chrystusa, wprowadziła uczestniczących w „rejsie” w atmosferę modlitwy i zadumy nad wielkością Boga i świętością człowieka, której znakiem na ziemi stał się polski papież. W tej atmosferze zebrani wysłuchali fragmentów nauczania św. Jana Pawła II, które przeplecione muzyką i dialogami Ojca Świętego z Polakami uczyniło to spotkanie autentycznym przyjęciem urodzinowym, w zamyśle mającym być spotkaniem rodziny ze swoim ojcem.

 

Rejsy dostępne dla każdego

W atmosferze  lirycznego uniesienia odbył się następnie koncert Marcina Stycznia – artysty, który wyśpiewał piękno poezji Karola Wojtyły. Głębia tej poezji przepięknie splotła przebieg spotkania z otaczającym pięknem Wisły i Wawelu. I choć nieubłagany czas zakończenia tego niezwykłego rejsu z głębią myśli, modlitwy i wzruszeń musiał nastąpić, pozostaje nam wszystkim – gościom i gospodarzom – wyrazić nadzieję, że papieskie rejsy, które od dziś są dostępne dla każdego, staną się pretekstem do przemyśleń nad wiarą, sensem życia, świętością na co dzień i drogą człowieka, na której Bóg zostawił drogowskazy – przykazania.

 


Rejsy z nauczaniem Jana Pawła II

Krakowska Żegluga Pasażerska zaprasza wszystkich chętnych do odbycia rejsu statkiem po Wiśle, z towarzyszącym mu nauczaniem św. Jana Pawła II, w atmosferze kontemplacji i zadumy. Rejsy dostępne są dla grup i osób indywidualnych codziennie, po uprzedniej rezerwacji. Rejs trwa około godziny i 20 minut. Zapraszamy na Przystań Wawel, gdzie cumuje statek NIMFA. Przystań znajduje się przy Bulwarze Czerwieńskim, opodal mostu Grunwaldzkiego.

 

 

  

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki