Logo Przewdonik Katolicki

Zachowując pamięć i tożsamość

Dk. Mariusz Piecyk
Fot.

Kwietniowe doświadczenia 2005 r. utkwiły mocno w świadomości wielu ludzi, stąd po roku od śmierci Jana Pawła II wydało się konieczne powrócenie do tamtych chwil poprzez obchody rocznicy wyjątkowych rekolekcji papieskich. We włocławskiej parafii Najświętszego Zbawiciela rozpoczęły się one Drogą krzyżową ulicami miasta, która odbyła się 31 marca w godzinach...

Kwietniowe doświadczenia 2005 r. utkwiły mocno w świadomości wielu ludzi, stąd po roku od śmierci Jana Pawła II wydało się konieczne powrócenie do tamtych chwil poprzez obchody rocznicy wyjątkowych „rekolekcji papieskich”.

We włocławskiej parafii Najświętszego Zbawiciela rozpoczęły się one Drogą krzyżową ulicami miasta, która odbyła się 31 marca w godzinach popołudniowych. Przedmiotem rozważań było hasło „Jan Paweł II – lekcja cierpienia i umierania”. Przypomnieniem, odnalezieniem wewnętrznego wymiaru i odczytaniem sensu wydarzeń sprzed roku była homilia wygłoszona podczas Eucharystii na zakończenie nabożeństwa przez proboszcza, ks. prał. Zbigniewa Szygendę.

Pierwszego kwietnia o godz. 16 odbył się koncert poświęcony Papieżowi z Polski, podczas którego odsłonięto popiersie Jana Pawła II. Jego twórcami są Antoni i Janusz Bisaga. Ceremonii dokonali: Krzysztof Kolberger i Joanna Włodarczyk – przedstawicielka parafii. W koncercie pt. „Wielka Pani – poezje Karola Wojtyły” udział wzięli: Anna Seniuk, Joanna Szczepkowska, Krzysztof Kolberger oraz Włodzimierz Nahorny (fortepian), Janusz Strobel (gitara), Mariusz „Fazi” Mielczarek (saksofon), Mariusz Bogdanowicz (kontrabas), Piotr Biskupski (perkusja) oraz kwartet smyczkowy Intermezzo. Koncert poprowadził Paweł Sztompke. Wśród gości byli m.in. bp Bronisław Dembowski, prezydent Włocławka Władysław Skrzypek, duchowieństwo i liczni przedstawiciele środowisk kulturalnych. Tego samego dnia, w godzinach wieczornych, odbył się jeszcze jeden koncert, tym razem Tomasza Kamińskiego. Na występie piosenkarza zgromadziła się młodzież, aby w ten sposób uczcić pamięć Papieża, który pozostawił im testament Miłości i którego są spadkobiercami. Na ile zdołają zrealizować go w swoim życiu?

Na spotkanie przybyli również mieszkańcy Włocławka. Pragnęli dokonać niejako bilansu swego życia, rozliczyć się z tego, co zrobili, by nauczanie Jana Pawła II przyniosło owoce. Można było również wysłuchać świadectw uczestników spotkań z Ojcem Świętym. O godz. 21 odbył się Apel Jasnogórski, a w godzinie śmierci Jana Pawła II, o 21.37, zgromadzeni w kościele zapalili świece i wysłuchali przesłania wygłoszonego przez bp. Wiesława Meringa. Następnego dnia, o godz. 13, ks. Zbigniew Szygenda dokonał ceremonii błogosławieństwa popiersia Jana Pawła II i odprawił uroczystą Mszę św. w intencji rychłej beatyfikacji Sługi Bożego. Tematem przewodnim homilii był napis umieszczony przy poświęconym popiersiu: „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” i „ Pokolenie JPII”. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni parafianie, a także delegacje Policji, kombatantów, szkół z terenu parafii ze sztandarami. Obecny był również Antoni Bisaga. Uroczystości towarzyszył zespół wokalno-muzyczny Camerata Vladislavia. Wcześniej, podczas Mszy z udziałem dzieci, ze specjalnym programem muzycznym o tematyce papieskiej wystąpił chór Szkoły Podstawowej nr 14. Obchody pierwszej rocznicy śmierci Karola Wojtyły zakończył Apel Jasnogórski, podczas którego nie zabrakło modlitwy o beatyfikację, a także wspomnień o pontyfikacie Jana Pawła II.

Ubiegłoroczny kwiecień zmienił wielu, teraz dały o sobie znać zakorzeniona pamięć i tożsamość z Papieżem Polakiem. W ten sposób pokazaliśmy, że jesteśmy wierni obietnicom sprzed roku. Niech ta gorliwość trwa!

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki