Logo Przewdonik Katolicki

Prymas Wojciech

Bernadeta Kruszyk
Fot.

Prymas o imieniu Wojciech, urodzony w archidiecezji gnieźnieńskiej i to w dodatku niespełna pięćdziesiąt lat temu najmłodszy prymas w Europie. W podobnym wieku urząd obejmowali wielcy prymasi XX wieku. Kard. Stefan Wyszyński miał 47 lat, abp Florian Stablewski 50 lat. Nieco młodsi byli kard. August Hlond, który miał 44 lata i kard. Edmund Dalbor, który nominację otrzymał w 46 roku życia.

Prymas o imieniu Wojciech, urodzony w archidiecezji gnieźnieńskiej i to w dodatku niespełna pięćdziesiąt lat temu – najmłodszy prymas w Europie. W podobnym wieku urząd obejmowali wielcy prymasi XX wieku. Kard. Stefan Wyszyński miał 47 lat, abp Florian Stablewski 50 lat. Nieco młodsi byli kard. August Hlond, który miał 44 lata i kard. Edmund Dalbor, który nominację otrzymał w 46 roku życia.

Abp Wojciech Polak pochodzi z parafii pw. św. Mikołaja i Konstancji w Gniewkowie. Urodził się w Inowrocławiu, maturę zdał w Toruniu. Rodzice przypuszczali, że pójdzie na prawo, wybrał jednak seminarium duchowne. Przed laty w jednym z wywiadów wspominał: „Moje kapłaństwo kształtowało się w dużej wolności. Pamiętam rozmowę z rodzicami przed wstąpieniem do seminarium. Powiedzieli mi, że szanują mój wybór i że zawsze mnie przyjmą pod swój dach, nawet gdybym podjął decyzję o przerwaniu formacji. Moje powołanie wzrastało także dzięki katechezie, służbie ministranckiej i lektorskiej. Na swojej drodze spotkałem także wielu dobrych księży, którzy pomogli mi w odczytaniu mojego powołania. Jeden z nich powiedział kiedyś do mnie: Zastanów się nad tym, czy Bóg nie chce od ciebie czegoś więcej”. Święcenia kapłańskie nowy prymas Polski przyjął 13 maja 1989 r. w katedrze gnieźnieńskiej z rąk kard. Józefa Glempa. Jako młody ksiądz posługiwał w parafii farnej w Bydgoszczy, pełniąc jednocześnie funkcję sekretarza rezydującego tam bp. Jana Nowaka, wikariusza biskupiego dla miasta Bydgoszczy. Wysłany na studia do Akademii Alfonsjańskiej w Rzymie obronił pracę doktorską na temat eklezjalnego wymiaru grzechu i pojednania w posoborowym nauczaniu Kościoła. Krótko po powrocie do Polski rozpoczął pracę wykładowcy, a później został rektorem gnieźnieńskiego seminarium duchownego. 8 maja 2003 r. papież Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji gnieźnieńskiej. Sakrę biskupią przyjął 4 maja 2003 r. w gnieźnieńskiej bazylice prymasowskiej z rąk ówczesnego metropolity gnieźnieńskiego abp. Henryka Muszyńskiego. Miał wówczas 38 lat i był najmłodszym członkiem Konferencji Episkopatu Polski i najmłodszym biskupem na świecie.

 

Na wielu polach

W biskupiej posłudze Wojciech Polak wiele uwagi poświęcał ludziom młodym, oni zaś odwdzięczali mu się wielką sympatią. Co roku spotykał się z młodzieżą podczas uroczystości świętowojciechowych, odprawiając dla nich Mszę św. przy grobie i relikwii biskupa męczennika. Towarzyszył młodym podczas pielgrzymek na Jasną Górę, modlitewnych spotkań w parafiach oraz Europejskich Spotkań Młodych, a także na Lednicy, gdzie wybiera się też w tym roku. Również wielką troską nowy pasterz archidiecezji gnieźnieńskiej otaczał osoby konsekrowane, wskazując na ich życie i świadectwo jako wielki dar i bogactwo Kościoła. W Konferencji Episkopatu Polski był odpowiedzialnym za duszpasterstwo powołań w Polsce. Udział w pracach Europejskiego Centrum Powołań spowodował, że Konferencja Episkopatów Europy (CCEE) wybrała go rok później jednocześnie delegatem CCEE do spraw powołań w Europie oraz przewodniczącym EVS (Europejskiego Centrum Powołań). Został również członkiem Komisji ds. Duchowieństwa, Komisji Charytatywnej i Rady ds. Młodzieży przy KEP oraz delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji. Od 2011 r. pełnił funkcję sekretarza generalnego Konferencji Episkopatu Polski. W piątą rocznicę święceń biskupich pytany o to, co będzie robił za kilka lat, przyznał: „Nie umiem sobie nawet tego wyobrazić. (…) Myślę, że na wyzwania trzeba odpowiadać, a nie układać je sobie w głowie i planować. Bóg i tak ma swoje drogi, które są zupełnie inne od naszych ludzkich zamierzeń”.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki