Logo Przewdonik Katolicki

Aż żal oddawać ten Krzyż...

PK
Fot.

20 dni pielgrzymki, 120 odwiedzonych miejsc, tysiące modlących się ludzi. Tak w dużym skrócie wygląda statystyka peregrynacji symboli Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) po archidiecezji poznańskiej. Ile serc zostało w tym czasie przemienionych? To wie jedynie Bóg.

Od 14 kwietnia, dzień po przekazaniu ich młodym Polakom w Rzymie, pielgrzymowały one po całej archidiecezji poznańskiej. – Wszędzie, gdzie dotarliśmy, zapraszaliśmy wszystkich do modlitwy, zwłaszcza w intencji młodych i Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 r. w Krakowie. Młodzież zachęcaliśmy natomiast do uczestnictwa w tym święcie, w którym weźmie udział także papież Franciszek – zaznaczył ks. Arkadiusz Szady, opiekun Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej „Jordan”, który towarzyszył symbolom ŚDM w ich wędrówce.

– Aż żal oddawać ten Krzyż. Ale św. Jan Paweł II dając go młodym, prosił, by nieśli go do różnych krajów Europy i świata wraz z kopią wizerunku Matki Bożej zwanego Ocaleniem Ludu Rzymskiego, jednej z bodaj najstarszych ikon Maryi. Dlatego przekazujemy go dalej, do naszej siostrzanej diecezji kaliskiej – mówił bp Grzegorz Balcerek. Wieczorem w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski przewodniczył on w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Borku Wielkopolskim ostatniej Mszy św. sprawowanej na terenie naszej archidiecezji przy symbolach ŚDM.

 

Krzyż – znak miłości

O pierwszych dwóch tygodniach peregrynacji pisaliśmy już w poprzednim numerze „Przewodnika”. Kiedy ponownie 28 kwietnia symbole ŚDM trafiły do Poznania, nawiedziły m.in. Dom Księży Emerytów i szkoły katolickie. Tego dnia wieczorem i później przez całą noc, czuwano przy nich w kościele pw. św. Stanisława Kostki na poznańskich Winiarach. – Wpatrując się w krzyż, tak po ludzku znak pohańbienia i cierpienia, możemy w nim dostrzec, jak wiele miłości ma Bóg dla każdego z nas. Bóg poprzez krzyż, na którym umarł Jego Syn z miłości do nas, pokazuje bowiem, jak bardzo nas kocha – przekonywał młodszych i starszych poznaniaków czuwających przy Krzyżu oraz Ikonie ks. Tomasz Tarczyński, opiekun Duszpasterstwa Akademickiego (DA) Winiary, które prowadziło wieczorne wielbienie. – Uwielbiajmy Boga za to, że w Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, każdemu z nas daje drogę do życia wiecznego! – zachęcał duszpasterz. Już rano natomiast symbole ŚDM rozpoczęły swoją pielgrzymkę po południowej części archidiecezji.

 

Symbole wspólnoty i jedności

1 maja dotarły one do Leszna, gdzie młodzież, na przemian z kapłanami, przeniosła je ulicami miasta z parafii pw. Świętego Krzyża do leszczyńskiej bazyliki pw. św. Mikołaja. – Pomyślmy, ile milionów ludzi patrzyło na ten Krzyż z nadzieją, z troską, z radością, ze smutkiem, z miłością – zachęcał licznie przybyłych przedstawicieli wszystkich leszczyńskich parafii ks. prałat Jan Majchrzak, podkreślając, że Krzyż i Ikona są symbolami wspólnoty i jedności chrześcijan wszystkich kontynentów. Po południu odbyło się natomiast spotkanie młodych o charakterze ewangelizacyjnym pod znanym w mieście hasłem „Dobrze być razem”. Nawiązywało ono do corocznej „Agrafki” – spotkania łączącego wszystkich młodych miasta Leszna, a organizowanego w ramach Dni Kultury Chrześcijańskiej.

Dalej symbole ŚDM podążyły na wschód i południe. Na ich trasie znalazł się również Rawicz i tamtejszy zakład karny oraz sanktuarium Matki Bożej Świętogórskiej Róży Duchownej k. Gostynia.

 

Z Borku do Kalisza

Natomiast w modlitwie przy symbolach ŚDM 3 maja w sanktuarium w Borku Wielkopolskim – ostatniej stacji peregrynacji po naszej archidiecezji – wzięła udział również kilkudziesięcioosobowa delegacja młodzieży z diecezji kaliskiej wraz ze swoim duszpasterzem ks. Witoldem Kałmuckim. To im młodzi z archidiecezji poznańskiej uroczyście przekazali Krzyż oraz Ikonę Matki Bożej. Jeszcze tego samego wieczora przewieziono je do Jarocina, a następnego dnia uroczyście powitał je w kaliskiej katedrze bp Edward Janiak. Jak przyznał w rozmowie z „Przewodnikiem” ks. Kałmucki, 15-dniową peregrynację po diecezji kaliskiej zaplanowano bardzo intensywnie. – Mamy nadzieję dobrze przeżyć ten czas tak, aby rozpalił się w nas, a szczególnie w młodzieży, zapał do wzięcia udziału w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie w 2016 r. Dlatego też zaprosiliśmy do pomocy w przeprowadzeniu peregrynacji gości z Polski, m.in. osoby związane z inicjatywą ewangelizacyjną Przystanek Jezus czy chrześcijańskie zespoły muzyczne – wyjaśnił ks. Kałmucki. Symbole ŚDM nawiedzą wszystkie większe miasta diecezji, w których będą przynajmniej jeden dzień, a w Kaliszu i Ostrowie Wielkopolskim zatrzymają się one na dwa dni. Szczegółowy plan peregrynacji można znaleźć na www.diecezja.kalisz.pl.

 

TC, KT, BT

 

[fot. (wprowadzająca, duża!) SDM Borek – B. Tobolski]

Borek Wielkopolski – bp Grzegorz Balcerek przewodniczy ostatniej Mszy św. sprawowanej na terenie naszej archidiecezji przy symbolach ŚDM

 

[fot. z Winiar – J. Tomaszewski]

Poznań – czuwanie w kościele pw. św. Stanisława Kostki na Winiarach

 

[fot. SDM Leszno – T. Cybal]

Leszno – procesja ulicami miasta

 

[fot. SDM przekazanie – B. Tobolski]

Borek Wielkopolski – przekazanie symboli ŚDM młodym z diecezji kaliskiej

 

 

 

[str. V łam 4]

 

W skrócie

 

W Archidiecezjalnym Sanktuarium Świętości Życia w Poznaniu – kościele pw. Zwiastowania Pańskiego (os. Poetów na poznańskim Edwardowie) każdego 12. dnia miesiąca o godz. 18.00 odprawiana jest Msza św. w intencjach życia zanoszonych do Boga za wstawiennictwem Matki Bożej z Guadalupe, Patronki i Obrończyni Życia Poczętego. Intencje można przesyłać do sanktuarium także drogą e-mailową. Szczegóły na wwwparafiazwiastowania.pl.

 

16 maja podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze o godz. 16.00 klerycy Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu otrzymają święcenia diakonatu. Przyszli diakoni proszą o modlitwę w swojej intencji.

 

W Urzędzie Gminy w Czerwonaku (ul. Źródlana 39) do końca maja, w godzinach pracy urzędu, można oglądać wystawę fotograficzną Ryszarda Galowskiego pt. „Jan Paweł II – Poznań 1983”. Szczegóły na www.czerwonak.pl.

 

 

 

[nekrolog na dole łamów 3-4 str. V]

 

Dnia 4 maja 2014 r., w 62. roku życia i 36. roku kapłaństwa, zmarł

śp. ksiądz kanonik Marek Kaiser

od 1997 r. proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Poznaniu, wieloletni wizytator katechetyczny i referent ds. katechizacji w Kurii Metropolitalnej w Poznaniu oraz członek Komisji Ekumenicznej

R.I.P.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki