Logo Przewdonik Katolicki

Studenci na Forum

PK
Fot.

Liderzy poznańskich duszpasterstw akademickich i osoby w nie zaangażowane spotkały się na dorocznym Forum Akademickim. Jak przyznają jego uczestnicy, był to owocny czas wspólnej modlitwy, wymiany doświadczeń i zdobywania nowych umiejętności.

Liderzy poznańskich duszpasterstw akademickich i osoby w nie zaangażowane spotkały się na dorocznym Forum Akademickim. Jak przyznają jego uczestnicy, był to owocny czas wspólnej modlitwy, wymiany doświadczeń i zdobywania nowych umiejętności. 

Forum Akademickie odbyło się w pierwszy weekend marca w ośrodku rekolekcyjnym Caritas „Bojanowe Gniazdo” w Zaniemyślu. Uczestniczyło w nim blisko 40 osób z duszpasterstw akademickich (DA) miasta Poznania: Morasko, Don Bosko, Plus, Porcjunkula, św. Rocha, Wilda, Winiary i Wydziału Teologicznego UAM. Ideą Forum, jak wyjaśnia „Przewodnikowi” organizator spotkania ks. Mateusz Napierała prowadzący DA Morasko, jest integracja poznańskich duszpasterstw akademickich poprzez ich liderów oraz danie młodzieży skutecznych narzędzi, które pomogą jej w efektywniejszej pracy w duszpasterstwie.

 

Słuchajcie Jezusa!

Forum rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Damian Bryl, odpowiedzialny za wspólnoty akademickie w archidiecezji. – Zachęcam was, aby był to czas słuchania tego, z czym przychodzi Jezus. Czas odkrywania Jego woli po to, by na co dzień coraz mądrzej podejmować nasze życie i żeby nasze myślenie było coraz bardziej Jego myśleniem – mówił do studentów bp Bryl. Podkreślił jednocześnie, że postawa słuchania jest ważna, bowiem przyznaje ona Bogu priorytet przed naszymi ludzkimi rozwiązaniami. Życzył przy tym młodym ludziom, aby po powrocie do swoich wspólnot potrafili lepiej w nich służyć oraz pomagali innym w tym, by bardziej poznali i pokochali Jezusa.

 

Samemu trudniej

W Zaniemyślu studenci wzięli udział w różnorodnych warsztatach, m.in. przybliżających nowe metody ewangelizacyjne oraz uczących lepszej komunikacji. – Podczas Forum na nowo zrozumiałem, na co powinienem zwracać uwagę w budowaniu relacji i skutecznej komunikacji między ludźmi. Warsztaty pozwoliły mi też dostrzec prawdę o tym, że samemu jest w życiu znacznie trudniej niż razem, we wspólnocie – przyznaje Łukasz Góralski z DA św. Rocha, animator Ruchu Czystych Serc. Z kolei studentka Politechniki Poznańskiej Weronika Budniak, która w DA św. Rocha należy do grupy wolontariuszy spotykającej się z osobami niepełnosprawnymi, podkreśla, że Forum wyczuliło ją na rozwijanie swoich umiejętności, a co najważniejsze, umocniło w wierze. Cenna była dla niej także możliwość doświadczeń między duszpasterstwami.

 

Liczę na młodych

Wartość, jaką jest sama wspólnota DA, podkreśla natomiast Patrycja Wysocka z DA Morasko, doktorantka Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM. – Dobrze jest mieć wokół siebie ludzi, którzy wyznają te same wartości, z którymi możemy porozmawiać, także o trudnych sprawach. Wspólnota oferuje też różnorodne formy pogłębiania wiary i duchowości, co jest niezbędne na każdym etapie studiów, a także później, podczas pracy na uczelni. Nauka może bowiem stać się bożkiem, a kiedy jest się samemu, łatwo się w życiu zagubić bez fundamentów i wsparcia ze strony innych – przekonuje.

Jak przyznaje ks. Mateusz Napierała, wierzy, że dzięki warsztatom liderzy DA są jeszcze lepiej przygotowani do wspierania swoich duszpasterzy przy organizacji rozmaitych przedsięwzięć. Liczy też na coraz większą kreatywność młodych ludzi w docieraniu do innych studentów i zachęcaniu ich do włączenia się do swoich wspólnot duszpasterskich.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki