Logo Przewdonik Katolicki

Przeżywaliśmy w 2013

Ks. Piotr Gąsior, Paweł Piwowarczyk, Justyna Sowa
Fot.

Nie od tego roku wiadomo, że w seminarium duchownym nie tylko się studiuje i modli. Alumni czynnie uprawiają rozmaite dyscypliny sportowe. Tym razem swoje sukcesy świętowali klerycy z WSD w Krakowie grający w piłkę nożną.

Krakowscy klerycy najlepsi

W zorganizowanym przez siebie w podkrakowskich Piekarach Halowym Turnieju Piłki Nożnej dedykowanym najwybitniejszemu alumnowi archidiecezji krakowskiej Karolowi Wojtyle zdobyli puchar ufundowany przez rektora seminarium. W finale zajęli pierwsze miejsce, pokonując 5:2 drużynę studentów z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.

 

Ostatnie tygodnie peregrynacji

Po odwiedzinach kopii obrazu Pana Jezusa Miłosiernego we wszystkich dekanatach spoza krakowskich diecezji  przyszedł czas na parafie krakowskie. Od 13 lutego co tydzień inny dekanat przeżywał swój czas łaski. Kolejno obraz gościł w: Krowodrzy, Prądniku, Bieńczycach, Mogile, Prokocimiu, Podgórzu, Borku Fałęckim, Salwatorze, Bronowicach, Centrum Krakowa i na Kazimierzu. Zakończenie peregrynacji przypadło na czerwiec i odbyło się w katedrze królewskiej na Wawelu.

 

Sede vacante

Od 28 lutego zaczął się w całym Kościele, a więc i w naszej diecezji, szczególny czas sede vacante po niespodziewanie zakończonym pontyfikacie Benedykta XVI. Ogłoszona przez papieża decyzja, że zamierza ustąpić z urzędu spadła na większość wiernych jak przysłowiowy grom z jasnego nieba. Po pierwszej konsternacji rozpoczęto w parafiach sprawować dziękczynne Msze św. za jego posługę i szczególną życzliwość okazywaną papieżowi Janowi Pawłowi II i diecezji krakowskiej.  Główne uroczystości odbyły się w bazylice Mariackiej na Rynku Głównym. Kard. Stanisław Dziwisz napisał po papieskiej abdykacji m.in.: „Kościół krakowski pozostanie zawsze wdzięczny Piotrowi naszych czasów Benedyktowi XVI”.

 

Ojciec Święty Bergoglio

I znów 13 marca zabrzmiał dzwon Zygmunta, obwieszczając Krakowowi i całej Polsce, że został wybrany nowy papież. Jako pierwszy następca św. Piotra Apostoła pochodzący z Ameryki Południowej obrał sobie imię Franciszek. Wzbudził tym samym radość we wszystkich krakowskich zakonach franciszkańskich. Z dumą podnieśli głowy również księża jezuici jako że papież Jorge Mario Bergoglio jest ich zakonnym współbratem. Zaczęły się spekulacje, kiedy Kraków będzie miał okazję ugościć go u siebie. Wszystko wskazuje na to, że dopiero (albo już) podczas zapowiedzianych na 2016 rok krakowskich Światowych Dni Młodzieży.

 

 Wicemistrzowie z Zakliczyna

Lektorzy z Zakliczyna reprezentujący naszą diecezję znaleźli się w wielkim finale Halowych Mistrzostw Polski Służby Liturgicznej, który odbył się na początku maja w Radomiu. W wielkim finale lepsi od mistrzów archidiecezji krakowskiej (wynik 0:1) okazali się lektorzy z Janowa Lubelskiego.

                                         

22 nowych diakonów, 17 kapłanów

8 maja w katedrze wawelskiej kard. Stanisław Dziwisz udzielił święceń diakonatu 22 alumnom Wyższego Seminarium Duchownego. Natomiast 25 maja nowymi kapłanami archidiecezji krakowskiej zostali ks. Piotr Adamek, ks. Rafał Bobek, ks. Michał Dziedzic, ks. Jan Górecki, ks. Mariusz Grzechynia, ks. Krzysztof Jarosz, ks. Bartłomiej Kleszcz, ks. Tomasz Koszarek, ks. Michał Królik, ks. Damian Kuchta, ks. Konrad Natkaniec, ks. Kacper Nawrot, ks. Janusz Pasternak, ks. Mateusz Wójcik, ks. Andrzej Wasilewski-Kruk, ks. Serweryn Puchała, ks. Krzysztof Porosło.

 

Maszerowali dla rodziny

„Czekamy, czekamy na nowe mamy”, „Rodzina Bogiem silna” – to niektóre  hasła, które można było usłyszeć na ulicach miast całej Polski. Również w naszej diecezji. W Dzień Matki przez ponad sto miast  przeszły Marsze dla Życia i Rodziny. W radosnym pochodzie rodziny szły również w Krakowie, Myślenicach i Skawinie – w sumie ponad kilka tysięcy osób.

 

Beatyfikacje w ojczyźnie świętych

Od niedzieli 9 czerwca możemy modlić się do dwóch nowych błogosławionych Polek. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach kard. Angelo Amato – prefekt rzymskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych ogłosił błogosławionymi Matkę Małgorzatę Szewczyk ze Zgromadzenia Córek Matki Bożej Bolesnej i Matkę Zofię Czeską ze Zgromadzenia Sióstr Ofiarowania NMP. Na uroczystościach w Łagiewnikach zgromadziło się ok. 18 tys. wiernych. Uroczystą Eucharystię celebrowało ok. 400 kapłanów.

 

Odszedł kard. Nagy

– Żegnamy dziś wiernego syna Kościoła w Polsce śp. kard. Stanisława Nagy’ego, który od 68 lat służył ludowi Bożemu jako kapłan Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego – mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas ostatniego pożegnania sercanina, który pasterzował Kościołowi krakowskiemu. Kardynał zmarł 5 czerwca, a pogrzeb odbył się 11 czerwca.

 

Z Rio do Krakowa

W sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz w Centrum Jana Pawła II w Łagiewnikach równolegle z brazylijskimi Światowymi Dniami Młodzieży odbywało się modlitewne spotkanie młodzieży: „Rio w Krakowie”. Zostało ono zainicjowane przez Duszpasterstwo Młodzieży Archidiecezji Krakowskiej i było adresowane do wszystkich osób, które nie mogły pojechać na Światowe Dni Młodzieży do Brazylii. 28 lipca papież Franciszek ogłosił, że kolejne ŚDM w 2016 r. odbędą się w Krakowie.

 

Znamy datę kanonizacji

30 września zgromadzenie kardynałów pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka ustaliło datę kanonizacji dwóch papieży: Jana XIII i Jana Pawła II.  Ojciec Święty wyznaczył dzień 24 kwietnia 2014 r. Wtedy bowiem w Kościele obchodzić będziemy święto Miłosierdzia Bożego, które ustanowił papież Polak i w wigilię którego odszedł do Pana. Podobno papież Franciszek rozważał kanonizację Jana Pawła II jeszcze w 2013 r. (np. w 35. rocznicę wybrania go na Stolicę Piotrową) ostatecznie jednak wybrał datę wiosenną, która jest także dużo dogodniejsza dla pielgrzymów, którzy na pewno będą chcieli licznie uczestniczyć w tym wielkim wydarzeniu bezpośrednio.

Będzie to pierwsza w tym stuleciu kanonizacja głów Kościoła. Ostatnim z wyniesionych do chwały ołtarzy papieżem był św. Pius X, który został kanonizowany w 1954 r.

 

 Ks. Roman Pindel biskupem

Profesor zwyczajny Uniwersytetu Jana Pawła II, kierownik katedry Hermeneutyki Biblijnej i Judaistyki, od 2004 r. ojciec duchowny krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, a od 2011 r. rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie 16 listopada został mianowany nowym biskupem diecezji bielsko-żywieckiej. – W imieniu całej naszej wspólnoty akademickiej wyrażam wdzięczność papieżowi Franciszkowi za docenienie naszego zasłużonego pracownika. Ks. prof. Roman Pindel przez dotychczasowe lata pracy na naszej uczelni dał się poznać jako wybitny biblista, zawsze bardzo dobrze przygotowany do zajęć, potrafiący nie tylko doskonale przekazać wiedzę, ale i umiłowanie słowa Bożego – powiedział, odnosząc się do decyzji papieża ks. prof. dr hab. Wojciech Misztal, prorektor UPJPII.

 

Forum Nowej Ewangelizacji w Nowej Hucie

„Całą Ewangelię – Całe Ciało – Całemu światu” – pod takim hasłem odbyło się w dniach 14–16 listopada Forum Nowej Ewangelizacji w Krakowie-Mogile. Każda część hasła przyporządkowana była kolejnemu dniowi. I tak w pierwszy dzień uczestnicy pochylali się nad tym, jak, komu i po co głosić kerygmat, drugiego dnia mówili o ekumenizmie i o byciu jednym ciałem poprzez wszczepienie w Chrystusa dzięki sakramentowi chrztu św. Tego dnia podczas celebracji wieczornej uczestnicy odnowili swe przyrzeczenia chrzcielne. Ostatni, trzeci dzień poświęcony był rozważaniu nad tym, jak nieść Ewangelię całemu światu. Co zrobić, żeby owoce Forum CCC dotarły także, a może przede wszystkim, do tych, których w Krakowie nie było. Bo na spotkaniu obecni byli głównie liderzy wspólnot z całej Polski. W Forum uczestniczyło w sumie ok. 2 tys. osób.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki