Logo Przewdonik Katolicki

Ewangeliczna droga maryjności

Barbara Sawic
Fot.

Niezrównanym wzorem dla Kościoła jest Matka Boża: Najczystsza, Najroztropniejsza, Najpokorniejsza, Najwierniejsza, Najpobożniejsza, Najposłuszniejsza, Najuboższa, Najcierpliwsza, Najmiłosierniejsza i Najboleśniejsza. Dziesięć cnót Maryi odnajdziemy w Ewangeliach św. Mateusza, św. Łukasza i św. Jana.

 Niezrównanym wzorem dla Kościoła jest Matka Boża: Najczystsza, Najroztropniejsza, Najpokorniejsza, Najwierniejsza, Najpobożniejsza, Najposłuszniejsza, Najuboższa, Najcierpliwsza, Najmiłosierniejsza i Najboleśniejsza. Dziesięć cnót Maryi odnajdziemy w Ewangeliach św. Mateusza, św. Łukasza i  św. Jana.

Na regule dziesięciu ewangelicznych cnót Matki Bożej oparty jest kontemplacyjny Zakon Najświętszej Maryi Panny. Założyła go w 1501 r. w Bourges Joanna de Valois: córka króla Francji Ludwika XI, królowa Francji, księżna de Berry. Regułę napisał o. Gilbert Nicolas, franciszkanin (bł. Gabriel Maria). W lutym 1502 r. papież Aleksander I zatwierdził regułę i nowy zakon. Matka Joanna zmarła trzy lata później, 4 lutego. Jej grób, znajdujący się w kaplicy klasztoru w Bourges, został w maju 1572 r. zbezczeszczony przez hugenotów, którzy spalili też ciało. W roku 1742 r. Joannę beatyfikował papież Benedykt XIV, a 28 maja 1950 r. Pius XII ogłosił ją świętą Kościoła katolickiego. Jest patronką chorych, upośledzonych i opuszczonych. Liturgiczne wspomnienie św. Joanny de Valois Kościół obchodzi 4 lutego.
Głównym rysem charyzmatu duchowych córek świętej – sióstr anuncjatek – jest kult Eucharystii i Męki Pańskiej oraz nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny w tajemnicy Jej Zwiastowania. Siostry naśladują dziesięć cnót Maryi, która prowadzi do Chrystusa. Zakon liczy ok. 80 mniszek; przebywając za klauzurą, modlą się, prowadzą rekolekcje w klasztorach we Francji, Belgii i Kostaryce. Do Polski, do Lichenia przybyły w 2009 r., a rok później zamieszkały w klasztorze wzniesionym na terenie sanktuarium, w Lesie Grąblińskim. Patronką kościoła klasztornego jest Matka Boża Dziesięciu Cnót Ewangelicznych. W kościele tym 4 lutego, w dniu odpustu ku czci św. Joanny, o godz. 18.00 Mszę św. odprawił biskup włocławski Wiesław Mering w koncelebrze z kapłanami ze Zgromadzenia Księży Marianów. Podczas Eucharystii przełożona generalna anuncjatek Matka Maria od Chrystusa (przybyła do Lichenia z podparyskiego klasztoru w Thiais) skierowała do księdza biskupa, księży marianów i wiernych świeckich słowa wdzięczności za życzliwość i liczne gesty dobrej woli. Śpiewy liturgiczne wykonał męski chór Virtus Dei z licheńskiej parafii św. Doroty.
Anuncjatki, Francuzki, coraz lepiej władają językiem polskim; zakorzeniły się w Licheniu. Podczas Mszy św. zaśpiewały kilka polskich pieśni maryjnych przy akompaniamencie cytry, a później zaprosiły uczestników liturgii na podwieczorek w refektarzu. Spotkanie było okazją do zapoznania się i rozmów z siostrami, które na co dzień nie kontaktują się ze światem zewnętrznym. – Nieprzypadkowo czyta się w Kościele, w uroczystość św. Joanny Francuskiej, osiem błogosławieństw: jest to sztandar chrześcijaństwa. Oddziaływanie świętego dokonuje się za pośrednictwem osób obierających jego drogę jako najodpowiedniejszą dla własnego, wewnętrznego rozwoju. Obecność sióstr anuncjatek w licheńskim sanktuarium jest na wagę złota – powiedział ks. bp Wiesław Mering.  

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki