Logo Przewdonik Katolicki

Zamiar i skutki grzechu

Ks. Krzysztof Różański
Fot.

W relacji z moją dziewczyną dochodziło do zbliżeń. Pewnego razu zaczął jej się spóźniać okres. Udaliśmy się wtedy do ginekologa, aby przepisał jej tabletki tzw. do 72h. Nie naciskałem na nią, żeby podjęła taki krok. Nie wiem nawet, czy doszło w ogóle do zapłodnienia. Po paru latach oddalania się od Kościoła chciałbym powrócić do grona wiernych. Jaki grzech powinienem wyznać na spowiedzi?Rafał

W relacji z moją dziewczyną dochodziło do zbliżeń. Pewnego razu zaczął jej się spóźniać okres. Udaliśmy się wtedy do ginekologa, aby przepisał jej tabletki tzw. do 72h. Nie naciskałem na nią, żeby podjęła taki krok. Nie wiem nawet, czy doszło w ogóle do zapłodnienia. Po paru latach oddalania się od Kościoła chciałbym powrócić do grona wiernych. Jaki grzech powinienem wyznać na spowiedzi?

Rafał
 
Drogi Rafale!
Pan Bóg nieustannie wzywa człowieka do powrotu do siebie. Posyła nam proroków i świętych, by przypominali o konieczności nawrócenia. Bł. Jan Paweł II mówił nawet (w Tarnowie podczas beatyfikacji bł. Karoliny Kózkówny), że posłani są, by nas zawstydzać, odsłaniając prawdę, przypominając o właściwej hierarchii wartości, a przez to mobilizując do nawrócenia. Taki właśnie wstyd przeżywa grzesznik powracający do Pana w sakramencie pokuty.
Nakreślony w pytaniu problem dotyka materii delikatnej, podlegającej szczególnej ochronie, obejmującej ludzką seksualność, a w związku z nią także przekazywanie życia. Trzeba go więc spowiednikowi przedstawić nieco szerzej, omawiając całą sytuację, a nie ograniczając się jedynie do prostego wyliczenia grzechów. Pierwszym grzechem było przecież już samo przekraczanie bariery przedmałżeńskiej wstrzemięźliwości, a jego konsekwencją lęk związany z możliwością pojawienia owocu tej relacji, jakim mogło być nowe życie i decyzja, by tego ewentualnego życia nie było.
Choć kościelny prawodawca przewiduje restrykcje w postaci ekskomuniki dopiero za popełnioną aborcję (kanon 1398), a co do tego nie mamy tu pewności, to jednak grzech dotyczy raczej podjętej decyzji, a nie jedynie faktycznie zaistniałego skutku. Przyjęcie środków powodujących poronienie jest grzechem śmiertelnym. W przypadku tej kategorii grzechów należy je wyznać co do liczby, czasu i okoliczności. Mężczyzna, podejmujący wraz z kobietą decyzję o zażyciu środków wczesnoporonnych, jest wspólnikiem w grzechu, a w wypadku faktycznego zaistnienia poronienia na skutek zażycia tych środków jest obciążony także kościelną karą ekskomuniki.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki