Logo Przewdonik Katolicki

Radykalni

Justyna Sowa
Fot.

2 lutego po raz siedemnasty obchodzić będziemy dzień tych, którzy żyją w czystości, ubóstwie i posłuszeństwie.

Mowa oczywiście o Światowym Dniu Życia Konsekrowanego, który w 1997 r. ustanowił Jan Paweł II. Dlaczego? Otóż powody miał trzy: pierwszym było pragnienie, by piękniej i uroczyściej wielbić Pana za dar osób konsekrowanych w Kościele. Drugim, by ta forma życia została lepiej poznana, a przez to doceniona przez Lud Boży. I wreszcie trzeci powód to pragnienie Ojca Świętego, by osoby konsekrowane „…w świetle wiary mogły jeszcze pełniej odkryć blask Bożego piękna – promieniującego za sprawą Ducha w sposobie ich życia – oraz aby mogły jeszcze żywiej uświadomić sobie swą niezastąpioną misję w Kościele i w świecie”.
 
Spadek powołań to fakt
Trzeba jednak pamiętać, co podkreślał kiedyś ks. Marek Dziewiecki, że tożsamość osób konsekrowanych nie opiera się na tym , co robią w świecie, ale na tym, kim są i jak żyją. Bowiem powołanie do takiego życia to zaproszenie do niezwykłej więzi z Chrystusem, to najbardziej radykalna forma wypełniania rad ewangelicznych.
Na terenie naszej archidiecezji znajduje się ponad 80 wspólnot zakonnych. Wśród nich w samych zakonach żeńskich żyje ponad 2 tys. kobiet. Można by przypuszczać, że to dużo, jednak statystyki są nieubłagane. Liczba powołań z każdym rokiem znacząco maleje. W skali kraju na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat spadła o dwie trzecie. Są też zakony, które powołań nie mają wcale i powoli wygasają.
 
Świeccy też
Jednak osoby konsekrowane to także świeccy, którzy składają śluby, ale żyją w świecie, wśród ludzi, bez zewnętrznych oznak przynależności, takich jak choćby habit. 2 lutego jest świętem ich wszystkich. To szczególna okazja, by dziękować i modlić się za osoby konsekrowane oraz prosić o nowe powołania. Bo Kościół bez nich nie może się obejść.
 
 
 

Uroczysta Msza św. w intencji osób konsekrowanych pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza zostanie odprawiona drugiego lutego o godz. 16.30 w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki