Logo Przewdonik Katolicki

Korony dla Maryi z Pólka

Ewa Kotowska-Rasiak
Fot.

Maryja jest naszą najlepszą przewodniczką w wierze, prowadząc nas pewnie po drogach naszego życia i umacniając w naszej pielgrzymce wiary podkreślił biskup kaliski Edward Janiak podczas uroczystości koronacji XVII-wiecznego cudownego wizerunku Matki Bożej w sanktuarium na Pólku k. Bralina.

– Maryja jest naszą najlepszą przewodniczką w wierze, prowadząc nas pewnie po drogach naszego życia i umacniając w naszej pielgrzymce wiary – podkreślił biskup kaliski Edward Janiak podczas uroczystości koronacji XVII-wiecznego cudownego wizerunku Matki Bożej w sanktuarium na Pólku k. Bralina.

 

Drogocenne korony poświęcone przez papieża Franciszka nałożyli na skronie Matki Bożej i Dzieciątka Jezus abp Stanisław Gądecki, bp Edward Janiak i kustosz sanktuarium ks. prałat Dariusz Smolnik. Mszy św. koronacyjnej – którą koncelebrowali także abp Sławoj Leszek Głódź z Gdańska, arcybiskup senior Stanisław Nowak z Częstochowy, bp Wojciech Polak, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski, bp Ignacy Dec ze Świdnicy, bp Andrzej Dziuba z Łowicza, bp Jan Wątroba z Rzeszowa, biskup pomocniczy Paweł Socha z Zielonej Góry, biskup pomocniczy Zdzisław Fortuniak z Poznania, a także biskup senior Stanisław Napierała i biskup senior Teofil Wilski z Kalisza – przewodniczył 7 września kard. Henryk Gulbinowicz, metropolita wrocławski senior.

Przyjmijmy przesłanie Maryi

W wygłoszonej homilii abp Sławoj Leszek Głódź zachęcał biorących udział w uroczystości parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych oraz licznie zgromadzonych pielgrzymów, którzy przybyli pieszo, na rowerach i autokarami z różnych stron diecezji kaliskiej, aby wsłuchiwali się w głos Maryi. Ona bowiem ludziom i narodom, królestwom i państwom, wspólnotom ziemi, bezustannie powtarza to, co powiedziała w Kanie Galilejskiej: „zróbcie cokolwiek Wam powie Syn, Jezus Chrystus”. – Trwajcie mocni w wierze, jak wasi ojcowie, bo jesteście dziedzicami tego wspaniałego dziedzictwa. Przyjmijmy dzisiaj to przesłanie Maryi. Otwórzmy dla Chrystusa i Jego Matki nasze serca i nasze życie – mówił metropolita gdański.

Strażniczka Wiary

Metropolita gdański ubolewał także nad tym, że we współczesnym świecie kwestionowane są prawa Boże i prawo naturalne w imię prawa stanowionego oraz lansowana jest ideologia skierowana przeciwko świętości rodziny i małżeństwa. – Jeżeli państwo prawa narusza prawo Boże i prawo naturalne, to nie można mówić o żadnym prawie, choćby było utrwalane w imię demokracji – podkreślił kaznodzieja. – Czas zamętu stawia wyzwania przed ludźmi wierzącymi, przed sposobem wyznawania naszej wiary, przynależności do Kościoła i dlatego zwracamy się do Ciebie, Pani Pólkowska, Strażniczko Wiary, broń nas przed zamętem umysłów. Rok Wiary jest dobrą okazją, by tym zagrożeniom przeciwstawić się, szczególnie wychowując dzieci i młodzież – stwierdził abp Głódź.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki