Logo Przewdonik Katolicki

Dziewięć dni

PK, Bernadeta Kruszyk
Fot.

Różne są pobudki. Jedni idą, by podziękować, inni, by poprosić, jeszcze inni, by znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania, zastanowić się nad swoim życiem i relacją z Panem Bogiem.

Różne są pobudki. Jedni idą, by podziękować, inni, by poprosić, jeszcze inni, by znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania, zastanowić się nad swoim życiem i relacją z Panem Bogiem. Są pewnie i tacy, którzy szukają wspólnoty, kontaktu z drugim człowiekiem, albo idą z ciekawości, a intencja i refleksja rodzi się w drodze. Pobudki są różne i wszystkie są dobre, jeśli prowadzą do Boga. – Dziś wielu ludzi ma fałszywy obraz Boga. Z tego rodzą się wątpliwości, pytania, często zwątpienie. Idąc, chcemy pokazać, że przyjęcie Boga do serca, zgoda na Niego sprawia, że te wątpliwości znikają. Czas pielgrzymowania to czas spotkania z Bogiem i drugim człowiekiem – mówi ks. Marcin Kulczynski, ojciec duchowny Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Pielgrzymom towarzyszy w tym roku wizerunek twarzy Jezusa z Całunu Turyńskiego i zdecydowane słowa św. Pawła z Drugiego Listu do Tymoteusza „Wiem, Komu uwierzyłem”. Wokół tego cytatu zbudowany jest cały program tegorocznej pielgrzymki. – Gdy zastanawialiśmy się nad hasłem, za naturalne uznaliśmy, że musi ono korespondować z trwającym Rokiem Wiary. Zdecydowaliśmy się na cytat ze św. Pawła, który wcześniej został wybrany zawołaniem i tematem przewodnim programu duszpasterskiego dla Krajowego Duszpasterstwa Młodych. Ponieważ młodzież z archidiecezji gnieźnieńskiej aktywnie uczestniczyła w przygotowaniu wspomnianego programu, organizatorzy wyrazili zgodę na wykorzystanie przez nas i hasła, i poszczególnych tematów, które podejmujemy w drodze – tłumaczy ks. Kulczynski.

Do Częstochowy, jak co roku, zmierzają grupy promieniste i kolorowe. Pierwsze idą oddzielnie, własnymi trasami ustalonymi przez lata. Drugie pielgrzymują wspólnie, spotykając się na postojach, noclegach, Mszach św. Każdy dzień rozpoczyna się modlitwą i modlitwą kończy. Modlitwa towarzyszy też pątnikom w drodze. W tym roku po raz pierwszy szlaki promienistych i kolorowych się przetną. W najbliższy poniedziałek wspólnie wejdą na Jasna Górę, niosąc cząstki krzyża, które u stóp sanktuarium zostaną złożone w całość – na znak jedności. Później pokłonią się Matce Bożej, ofiarowując Jej swój trud i prosząc w intencjach własnych i swoich najbliższych. Informacje z drogi na www.ppag.pl

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki