Logo Przewdonik Katolicki

Święta Agnieszka patronką babć?

Ks. dr Krzysztof Michalczak
Fot.

21 stycznia wspominamy w kalendarzu liturgicznym wielką świętą świętą Agnieszkę. Jest ona jedną z najbardziej znanych i czczonych męczennic. Wspominają ją między innymi: św. Ambroży, św. Hieronim, św. Dionizy, św. papież Grzegorz Wielki. Wiele dziewcząt i kobiet nosi jej imię, ale czy znają jej cnoty i je naśladują?Urodziła się w zamożnej rodzinie rzymskiej ok. 291 r.. Było to za czasów panowania Dioklecjana. Jej mama chrześcijanka (ojciec był poganinem) zadbała o chrześcijańskie wychowanie. Pisze się o niej, że była dziewczyną równie pobożną, co piękną. Swoje życie, już w młodzieńczym wieku, pragnęła ofiarować Chrystusowi.

 

21 stycznia wspominamy w kalendarzu liturgicznym wielką świętą – świętą Agnieszkę. Jest ona jedną z najbardziej znanych i czczonych męczennic. Wspominają ją między innymi: św. Ambroży, św. Hieronim, św. Dionizy, św. papież Grzegorz Wielki. Wiele dziewcząt i kobiet nosi jej imię, ale czy znają jej cnoty i je naśladują?

Urodziła się w zamożnej rodzinie rzymskiej ok. 291 r.. Było to za czasów panowania Dioklecjana. Jej mama – chrześcijanka (ojciec był poganinem) zadbała o chrześcijańskie wychowanie. Pisze się o niej, że była dziewczyną równie pobożną, co piękną. Swoje życie, już w młodzieńczym wieku, pragnęła ofiarować Chrystusowi.
 
Nieodwzajemniona miłość
Jej piękność zauważało wielu bogatych młodzieńców, pragnących ją poślubić. Wśród nich był Phocus, syn prefekta miasta – Semproniusza, prawdopodobnie najpotężniejszego wówczas człowieka w Rzymie. Obdarowywał młodą Rzymiankę kosztownymi prezentami, licząc, że w ten sposób zaskarbi sobie jej wdzięczność. Ona jednak, mimo wielu prób Phocusa, pozostała wierna Chrystusowi w swoim dziewictwie i pragnieniu ofiarowania swego życia tylko Jemu. Nieodwzajemniona miłość Phocusa zmieniła się w nienawiść. Zadenuncjował ją jako chrześcijankę swojemu ojcu Semproniuszowi. Ten, choć był poganinem, nie chciał zrobić jej krzywdy (przyznanie się do chrześcijaństwa oznaczało wówczas wyrok śmierci). Widząc jednak jej upór, musiał ją oddać pod sąd. Prawo rzymskie nie pozwalało skazywać na śmierć dziewic. Została obnażona (jej części intymne przykryto włosami) i prowadzona ulicą znaną ze złych obyczajów. Nic złego się jej jednak nie stało w drodze, a w domu publicznym strzegł jej anioł przed mężczyznami, którzy próbowali źle się z nią obchodzić. Kiedy jeden z nich usiłował odebrać jej dziewictwo, został porażony ślepotą i sparaliżowany. Ostatecznie została jednak skazana na śmierć jako czarownica, która sprowadziła ślepotę na tego młodzieńca. Kiedy znalazła się na stosie na stadionie Domicjana (dzisiaj Piazza Navona), drewno nie chciało się zapalić. Podcięto jej więc gardło mieczem.
Jej doczesne szczątki złożono w grobie niedaleko miejsca, w którym została stracona. Tuż obok wzniesiono kościół ku jej czci. Później, za czasów panowania Konstantyna Wielkiego wzniesiono tam bazylikę pod jej wezwaniem. Było to wotum cesarza za odzyskanie zdrowia jego córki przez wstawiennictwo św. Agnieszki. Co więcej, sama córka powołała do życia żeński klasztor. Do dzisiaj zachowała się nie tylko ta bazylika, ale również marmurowa płyta, przedstawiająca świętą dziewicę męczennicę w tunice.

  

Niewinność i czystość

W ikonografii chrześcijańskiej, św. Agnieszka jest często przedstawiana w szatach koloru żółtego (nie czerwonego – symbolizującego męczeństwo)  z barankiem w ręku. Jej imię bowiem pochodzi od łacińskiego agnus – baranek. Po grecku imię to brzmi Hagne i oznacza: „niewinna, czysta i święta”, dlatego jej imię symbolizuje nie tylko niewinność, ale i czystość. Jej wizerunek często zdobią dwie korony: dziewictwa i męczeństwa. Nie brak też gołębi – symbolu czystości i niewinności. Czasami obok niej płonie stos, na którym miała być spalona, i miecz, którym została ścięta.
W klasztorze, ufundowanym przez córkę cesarza Konstantyna Wielkiego, powstał zwyczaj, że siostry hodują baranki. Każdego roku, 21 stycznia – we wspomnienie św. Agnieszki –przyprowadza się do papieża dwa baranki, by je pobłogosławił. Jedną owieczkę przyozdabia się czerwonymi różami, jako symbol męczeństwa, a drugą – białymi, jako symbol dziewictwa. W Wielki Czwartek strzyże się te baranki, a uzyskana wełna służy do utkania paliuszy, które wręcza papież nowym metropolitom, jako symbol ich jurysdykcji oraz jedności z Następcą Świętego Piotra. Tak więc czystość Agnieszki jest również symbolem świętości i czystości doktryny, która musi być głównym przedmiotem troski biskupa.
 

Wstawiennictwo św. Agnieszki
Święta Agnieszka jest patronką dzieci, panien, zaręczonych i dziewic. Ma być wzorem czystości i wstawiać się dla nich u Boga o łaskę czystości. Agnieszkę obrali też za patronkę harcerze, starający się żyć szczytnymi ideałami wierności Bogu i Ojczyźnie. Jest też orędowniczką u Boga dla ogrodników. W jej wspomnienie mówią: „Św. Agnieszka wypuszcza skowronka z mieszka”, który ma sprawdzić, czy zima cofa się już do morza.

Może warto, by była też patronką babć, jeżeli tego dnia składa się życzenia wszystkim babciom w Polsce (także w Bułgarii – 8 stycznia wg kalendarza juliańskiego). Najlepiej, gdyby się to święto babci i dziadka obchodziło 26 lipca, we wspomnienie świętych Joachima i Anny, dziadków Pana Jezusa. Niestety nie mamy na ich temat zbyt wielu informacji. Tylko w Hiszpanii i Brazylii czci się dziadków 26 lipca. We Francji jest to święto ruchome i obchodzone w pierwszą niedzielę marca. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – w pierwszy poniedziałek września. W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day obchodzisię w pierwszą niedziele października. Z pewnością babcia odgrywa w życiu każdego z nas bardzo istotną rolę. Zwykle jest nie tylko pomocna w wychowaniu wnucząt, ale jest też uosobieniem miłości, czułości, cierpliwości, ciepła. Jednym słowem, babcie są dla nas jak św. Agnieszka... Idąc więc w tym dniu do babci w odwiedziny z kwiatami, czekoladkami czy laurkami, pomódlmy się za nie przez wstawiennictwo św. Agnieszki.
 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code
  • awatar
    Agnieszka
    22.03.2018 r., godz. 00:17

    Dlaczego jest patronką Babć?
    Nie rozumiem ...

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki