Logo Przewdonik Katolicki

Wciąż w drodze

Kamila Tobolska
Fot.

Udają się do Królowej Polski w szczególnym roku − Roku Wiary. Przeżyty na pielgrzymkowym szlaku czas pozwoli im zapewne na nowo odkryć w sobie tajemnice wiary.

79. Poznańska Piesza Pielgrzymka jest już w drodze na Jasną Górę. − Pielgrzymowanie to zupełnie wyjątkowy czas pod względem duchowym, ale także pod względem ludzkim, można bowiem wówczas doświadczyć wiele ludzkiej dobroci, ale też wiele wyprosić u Matki Bożej – zauważa kapelan pielgrzymki ks. Tomasz Kulka.

Powrócą dojrzalsi

Tegoroczne pielgrzymowanie rozpoczęło się tradycyjnie 6 lipca rano w katedrze poznańskiej, gdzie abp Stanisław Gądecki przewodniczył Mszy św. dla pielgrzymów, ich rodzin i przyjaciół. Modlono się podczas niej m.in. o owocne przeżycie rekolekcji w drodze, jakimi jest pielgrzymka i o bezpieczeństwo na trasie, o dobrą pogodę oraz za gospodarzy, którzy będą dbali o wyżywienie pielgrzymów i przyjmowali ich na nocleg. Również abp Gądecki prosił Boga, aby błogosławił pielgrzymom, będąc im w potrzebie pomocą, w drodze towarzyszem i pociechą, a w przeciwnościach obrońcą i aby szczęśliwie powrócili do swoich domów dojrzalsi w wierze. W homilii arcybiskup przypomniał, że pielgrzymka oddaje naszą naturalną, ludzką sytuację stworzeń, które zostały stworzone przez Boga w stanie drogi. − Jesteśmy ciągle w stanie drogi, ponieważ Ziemia nie jest naszym ostatecznym celem, ani naszym ostatecznym domem. Jesteśmy bowiem stworzeni do udziału w wieczności Boga i do odpoczynku w jego trwałym mieszkaniu – zaznaczył abp Gądecki.

W duchowej łączności

W skład 79. Poznańskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę wchodzi 18 grup, którym w czasie wędrówki na Jasną Górę towarzyszy hasło: „Szczęśliwi, którzy uwierzyli” oraz patron − św. Tomasz Apostoł. Najdłuższą, bo prawie 400-kilometrową drogę ma do pokonania Grupa 12 z Czarnkowa, która wyszła już 3 lipca. 5 lipca natomiast rozpoczęły wędrówkę tzw. Grupy Opalenickie: z Opalenicy, Grodziska Wielkopolskiego, Buku i Kościana. 7 lipca wyszła Grupa Leszczyńska, a 8 ostatnia z grup – z Pudliszek. Poznańscy pielgrzymi dotrą na Jasną Górę 15 lipca. Dzień później wezmą tam udział w odpuście ku czci Matki Bożej Szkaplerznej.

Na szlaku towarzyszy im też tzw. pielgrzymka duchowa, która odbywa się w kolejnych poznańskich kościołach stacyjnych. Osoby, które się w nią włączyły, biorą codziennie udział we Mszach św., w czasie których konferencje głosi ks. dr Jan Glapiak oraz modlą się, podejmując osobistą refleksję nad tematami i intencjami danego pielgrzymkowego dnia.

To, co dzieje się na pielgrzymce można też śledzić na stronie internetowej: www.poznanskapilegrzymka.pl, do czego zachęca moderujący ją ks. Rafał Pleszewa, ojciec duchowny pielgrzymki. Każdego dnia zamieszczane są tam materiały wideo oraz zdjęcia z trasy.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki