Logo Przewdonik Katolicki

Umocnieni w wierze

Błażej Tobolski
Fot.

Pięć dni w podpoznańskim Chludowie spędzonych na V Misyjnym Święcie Młodych, to był niezapomniany czas. Tego zdania są zarówno uczestnicy, jak i goście spotkania.

– Do Chludowa przyjechała fantastyczna młodzież. Ci ludzie, co także widać w spowiedziach, są gotowi pójść za Chrystusem. Potrzebują tylko wsparcia, światła i obecności pasterzy, o których powołania też się tu modliliśmy – stwierdza w rozmowie z „Przewodnikiem” ks. Piotr Pawlukiewicz. Znany kaznodzieja z Warszawy podczas Misyjnego Święta Młodych poprowadził tzw. Czas Miłosierdzia, czyli katechezę przygotowującą do spowiedzi i adorację Najświętszego Sakramentu oraz wygłosił konferencję na temat wiary. Tegoroczne święto odbywało się bowiem w dniach 3–7 lipca pod hasłem „Mocni wiarą” i koncentrowało się wokół tematyki wiary.

Modlitwa i zabawa

Nie miało ono jednak, jak wyjaśnia jeden z jego organizatorów, werbista o. Krzysztof Kołodyński, charakteru zamkniętych rekolekcji modlitewnych, ale autentycznego, radosnego świętowania. – Staramy się co roku zapewnić tu dobrą atmosferę i stworzyć odpowiedni klimat do spotkania w gronie ludzi, którzy będą się ze sobą dobrze czuli – dopowiada.

– Mieliśmy tutaj czas zarówno na skupienie i na modlitwę, jak podczas adoracji, ale też na wyszalenie się chociażby na koncertach czy chrystotece, czyli takiej chrześcijańskiej dyskotece – podkreśla Emilia Kołodziej z Nysy, dodając, że wspaniałe jest również to, że podczas święta można spotkać tak wielu młodych ludzi, którzy faktycznie wierzą w Boga, aktywnie działają w Kościele i nie kryją się z tym, ale wręcz są z tego dumni. Natomiast Łucja Dębińska, która do Chludowa przyjechała z Obornik Wielkopolskich, zaznacza, że przede wszystkim bardzo przeżyła odbytą tu spowiedź. – To było dla mnie bardzo wzruszające doświadczenie po prostu szczerej rozmowy z kapłanem i z Bogiem – przyznaje.

Bez zaplecza ani rusz

Jednym z ważniejszych misyjnych akcentów tegorocznego spotkania był panel dyskusyjny zatytułowany „Dzielmy się wiarą jak chlebem”. Z młodzieżą swoim doświadczeniem misyjnym podzielili się m.in. s. Zyta Konkol ze Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego, która 30 lat pracowała na misjach w Papui-Nowej Gwinei, werbista o. Andrzej Dzida, misjonarz z Madagaskaru oraz misjonarka świecka Alicja Kajak-Zięba, posługująca przez 10 lat w kameruńskim buszu wśród Pigmejów jako pielęgniarka i katechistka.

Jak jednak podkreślił moderujący panel o. Andrzej Danielewicz, sekretarz ds. misji polskiej prowincji zgromadzenia werbistów, działalność misyjna bez zaplecza modlitewnego i materialnego, jest niemożliwa do prowadzenia. Dlatego też o tym, co robią dla misji, mieszkając w Polsce, opowiadali m.in. Tomasz Kiesling z diakonii misyjnej Ruchu Światło-Życie i ks. dr Szymon Stułkowski, opiekun naukowy Akademickiego Koła Misjologicznego działającego przy Wydziale Teologicznym UAM w Poznaniu.

Misje to priorytet

– Wszyscy jesteśmy misjonarzami, to znaczy ludźmi posłanymi przez Pana, aby być Jego świadkami w każdej chwili naszego życia – przypominał młodym abp Stanisław Gądecki już podczas Mszy św. inaugurującej święto. Zaznaczył również, że działalność misyjna jest zwłaszcza w dzisiejszych czasach pilnie potrzebna i niezwykle ważna dla Kościoła. – Tam, gdzie nie ma ukierunkowania na misje, na dzielenie się świadectwem wiary i życia, tam nie ma mowy o żywym Kościele – stwierdził arcybiskup, dodając, że liczy, iż to wydarzenie, oddziałując zarówno na młodych, którzy tu przybyli, jak i na mieszkańców Chludowa, przyczyni się do pobudzenia ducha misyjnego w archidiecezji.

– Dla mnie to święto to wyjątkowy czas, bo mogę tutaj naładować moje duchowe akumulatory. Przypomina mi ono o tym, co jest w życiu najważniejsze: Bóg, moja wiara i ludzie żyjący wokół mnie – wyznaje Szymon Józefiak z Chludowa, biorący udział w spotkaniu jako wolontariusz, dodając, że czeka już na kolejne spotkanie, które odbędzie się za rok.

 


V Misyjne Święto Młodych organizuje Zgromadzenie Słowa Bożego (Misjonarze Werbiści) oraz działające w Chludowie Werbistowskie Centrum Młodych TABOR, które także w ciągu roku zaprasza młodzież do zaangażowania się w duszpasterstwo misyjne. Szczegóły na: www.wcm.werbisci.pl.

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki