Logo Przewdonik Katolicki

Chrześcijanin ma być odważny

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Ponad dwustu pątników uczestniczyło w pieszej pielgrzymce do sanktuarium Krzyża Świętego w Kcyni. Wyruszyli oni z bydgoskiego kościoła Chrystusa Króla.

Wydarzenie, które odbywało się w Roku Wiary, było inicjatywą księży diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.

Sól – znak mądrości

Sanktuarium w Kcyni stało się jednym z miejsc wyznaczonych przez bp. Jana Tyrawę, do którego można pielgrzymować w Roku Wiary, zyskując odpust zupełny. – Wybraliśmy je po to, aby zostało jeszcze bardziej dostrzeżone przez diecezjan. Pragnęliśmy zwrócić się ku krzyżowi, pod którym chcemy uczyć się wiary w prawdziwego Boga – powiedział diakon Wojciech Ciołek. Alumni w okresie Wielkiego Postu skierowali swoją propozycję do wiernych bydgoskich parafii Chrystusa Króla oraz Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, gdzie odbywali praktyki.

Organizatorzy – jak sami podkreślali – sięgnęli po ojców Kościoła. Każdy z pielgrzymów otrzymał koszulkę z napisem: „Nie zwietrzej”. – Sól w starożytności była najcenniejszym kryształem. W judaizmie jest natomiast znakiem mądrości. „Zwietrzeć” oznacza „zgłupieć”. Z kolei głupiego nie nauczy się mądrości. Chrześcijanin ma czynić lepszymi tych, do których zostanie posłany. Ma być człowiekiem odważnym, ma wykazywać męstwo w wyznawaniu wiary w Chrystusa. Dlatego pragniemy dzielić się z innymi mądrością, którą otrzymaliśmy od Boga – powiedział diakon Wojciech Ciołek.

Krzyż powodem do dumy

Z kolei diakon Marcin Kardzis zauważył, że współczesny człowiek często boi się krzyża. – O Bogu, który jest miłością i radością, mówią wszyscy. Wszyscy również do takiego Boga chcą iść. Natomiast kiedy tylko zaczynamy temat krzyża, cierpienia, które jest istotą życia chrześcijańskiego, ludzie od tego uciekają. Wielokrotnie słyszymy, że to nie pasuje do życia, które powinno być przyjemne. Krocząc do sanktuarium Krzyża Świętego, chcemy pokazać, że krzyż jest tą bramą, przez którą możemy dojść do Boga. Pragniemy przypomnieć, że dla chrześcijanina krzyż jest powodem do chluby i radości – powiedział.

W pielgrzymkę oprócz alumnów zaangażowały się wspomniane bydgoskie parafie. Pątnicy przeszli m.in. przez Łochowo, skąd doszli do Szubina, gdzie w kościele św. Andrzeja Boboli zaplanowano Eucharystię. Przewodniczył jej diecezjalny duszpasterz akademicki i prezes Fundacji „Wiatrak” ks. Krzysztof Buchholz. Zebrana podczas Mszy św. składka została przeznaczona na dokończenie budowy bydgoskiego Domu Jubileuszowego – nowej siedziby „Wiatraka”. Po obiedzie pątnicy wyruszyli do Kcyni, gdzie wieczorem uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu. Zwiedzili również sanktuarium. W pokarmelickiej świątyni, która jest położona 40 km od Bydgoszczy, w ołtarzu głównym znajduje się krucyfiks z XVI w., zwany Kcyńskim Cudownym Panem Jezusem.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki