Logo Przewdonik Katolicki

Książka katolicka - książka wartościowa

Natalia Budzyńska
Fot.

Po raz dziewiętnasty odbyły się w Warszawie Targi Wydawców Katolickich. Książki o tematyce religijnej w księgarniach sieciowych to zaledwie kilkanaście tytułów upchniętych w najbardziej niedostępnych miejscach. Tymczasem rynek książki katolickiej wciąż się rozwija, zainteresowanie literaturą religijną rośnie, a wydawanych tytułów jest coraz więcej.

 

Od wielu lat obserwuję Targi Wydawców Katolickich w Warszawie, bo są one ważnym wyznacznikiem zainteresowania czytelników i rozwoju rynku wydawniczego. W ciągu tego czasu targi zmieniły się z niewielkiego spotkania wydawców organizowanego w peryferyjnej części stolicy do poważnej imprezy, w której chcą brać udział także wydawcy zajmujący się szerszą tematyką, a patronaty obejmują ważne osobistości także niezwiązane z Kościołem. Rynek książki katolickiej już dawno przestał się kojarzyć wyłącznie z podręcznikami do lekcji religii i modlitewnikami. Ponadto czytelnicy literatury religijnej są czytelnikami wiernymi: to osoby, dla których książka jest ważnym elementem wiary, a więc życia. Nie traktują jej jako rozrywki, na którą można mieć czas albo i nie, lecz jako pomoc duchową, bez której nie sposób się obejść. Z drugiej strony, czasy dla wydawców stały się trudniejsze: minął już okres, gdy czytelnik kupował wszystko, co tylko się pojawiło. Także i w tym sektorze rządzą twarde prawa rynku. Wydawnictwa prześcigają się w liczbie tytułów wprowadzanych do księgarń, ale niestety dzieje się to kosztem jakości. Na kilkadziesiąt wydanych książek miesięcznie naprawdę wartościowych jest zaledwie kilka. To zresztą rzecz charakterystyczna dla wszystkich wydawców, nie tylko katolickich.
 
Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki