Logo Przewdonik Katolicki

TAK dla życia!

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Jeśli sprawa obrony życia i szacunku dla niego nie jest ci obojętna; jeśli uważasz, że trzeba głośno mówić o sytuacji rodziny w naszym kraju i bronić tych, którzy sami nie mogą jeszcze tego uczynić, warto, byś wziął udział w Marszu dla Życia. 14 marca możesz to uczynić w Szczecinie albo w stolicy Wielkopolski.

 

„Nie bądź cicho” – to hasło tegorocznego Marszu dla Życia, który już po raz jedenasty przejdzie ulicami Szczecina. – Hasło zainicjowała młodzież, i trzeba przyznać, że słowa te brzmią proroczo w kontekście trwającego Roku Wiary – mówi ks. Tomasz Kancelarczyk, jeden z organizatorów przedsięwzięcia. Podkreśla, że nie można tego hasła sprowadzać jedynie na płaszczyznę dźwięku, chociaż – jak zapewnia – uczestników marszu na pewno będzie słychać za sprawą wuwuzeli, gwizdków i innych „przeszkadzajek”, ale nie można pominąć też innej interpretacji tych słów. – Pismo Święte mówi, że wiara bez uczynków jest martwa, podobnie obrońca życia nie może pozostać przy słownych deklaracjach, tylko powinien być człowiekiem aktywnym, podjąć konkretne czyny w tej sprawie – podkreśla ks. Kancelarczyk..

 

Uczestnicy szczecińskiego marszu wyruszą tradycyjnie z Jasnych Błoni i przejdą ulicami miasta do bazyliki archikatedralnej, gdzie zostanie odprawiona uroczysta Msza św. z możliwością podjęcia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Podczas marszu będzie niesiony ponad 200-metrowy materiał, na który młodzież ręcznie przepisała encyklikę bł. Jana Pawła II Veritatis splendor. – Co roku przepisujemy papieski dokument, by w ten sposób zachęcić wiernych do poznawania słów papieża Polaka – zaznacza ks. Kancelarczyk. Między tekst wszyte są flagi przygotowane przez przedszkolaki i dzieci ze szkół podstawowych. Specjalnie dla nich podczas marszu nie zabraknie też balonów wypełnionych helem. – To symbol ich modlitwy – podkreśla kapłan. W czasie marszu odbędzie się też finał akcji „Bryka dla smyka”, dzięki której udało się zebrać 30 wózków dziecięcych dla potrzebujących rodzin. Będą też zbierane podpisy pod akcją pro-life „Jeden z nas”, której celem jest doprowadzenie do zaprzestania finansowania z budżetu Unii Europejskiej aborcji i doświadczeń na ludzkich embrionach. W ubiegłym roku w marszu uczestniczyło 12–13 tys. osób. Organizatorzy wydarzenia mają nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej, choć oczywiście wiedzą, że w Poznaniu w tym samym dniu przejdzie podobny marsz w obronie życia. – Wybór terminu Marszu dla Życia związany jest z Dniem Świętości Życia, który w tym roku został przeniesiony, w związku ze świętami Zmartwychwstania Pańskiego, na 8 kwietnia. Poznański marsz organizowany jest właśnie w bliskości tego dnia – mówi Natalia Kaczmarek, prezes zarządu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej. Hasło poznańskiego marszu nawiązuje do wspomnianej akcji pro-life. W stolicy Wielkopolski będzie też można złożyć podpis na rzecz tej kampanii. Marsz na pl. Wolności rozpoczną koncerty zespołu Pinokio BrothersorazArki Noego. Następnie jego uczestnicy przejdą ulicami miasta do katedry, gdzie będzie celebrowana uroczysta Msza św. – Tego dnia odbędzie się też finał akcji „Pieluszka dla Maluszka”, to konkretna pomoc czyniona przez obrońców życia – zauważa Kaczmarek.
Warto zauważyć, że wiele polskich miast podejmuje organizację tego typu marszów, które odbywają się w innych terminach. Coraz więcej też osób bierze w nich udział.
Organizatorami marszów 14 kwietnia są: Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” w Szczecinie, Bractwo Małych Stópek i Kuria Metropolitalna w Szczecinie, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej, Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Poznańskiej, Diecezjalny Instytut Akcji Katolickiej Archidiecezji Poznańskiej.
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki