Logo Przewdonik Katolicki

Niezbędnik wychowawcy

Błażej Tobolski
Fot.

Za wychowanie młodego pokolenia jesteśmy bez wątpienia odpowiedzialni wszyscy. Swoimi doświadczeniami w podejmowaniu tego trudnego zadania podzielili się z nauczycielami i rodzicami prelegenci zaproszeni na III Śremskie Forum Edukacyjne.

Forum, które odbyło się w Śremie 2 marca, przygotowano już po raz kolejny głównie z myślą o wsparciu rodziców i nauczycieli w procesie wychowania. – Zależy nam przede wszystkim na wychowywaniu uczniów: dobrych chłopaków i dobrych dziewcząt, możemy to jednak robić tylko we współpracy z rodzicami – przyznaje w rozmowie z „Przewodnikiem” Wojciech Szolek, katecheta w katolickiej szkole im. bł. Jana Pawła II w Śremie, a zarazem jeden z organizatorów forum, któremu w tym roku towarzyszyło hasło: „Wychowywać do wiary i do życia – w rodzinie, w szkole, w Kościele”.
– Chcemy wspólnie poszukiwać dróg do tego, abyśmy umieli pomóc młodzieży zachować wartości i umieli ją prowadzić wśród pojawiających się wciąż nowych wyzwań i zagrożeń – dopowiada inicjator forum, ks. kanonik Ryszard Adamczak, proboszcz śremskiej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusa. Zauważa on jednocześnie, że bywa, iż największym zagrożeniem dla dzieci jest sama rodzina, w której zaburzone są relacje między jej członkami i która nie podejmuje w sposób odpowiedzialny zadania, jakim jest wychowanie.
Wychować do życia... wiecznego
Na tę odpowiedzialność rodziców za wychowanie swoich dzieci zwrócili uwagę Jadwiga i Wojciech Śpikowscy, małżonkowie z 30-letnim stażem, a zarazem rodzice 11 dzieci. Ich zdaniem, bardzo dużym wsparciem w tym zadaniu jest dla wierzących rodziców wspólnota czy ruch katolicki, w który zaangażowana jest cała rodzina. Oprócz pogłębienia wiary, będącej podstawą wychowania, stwarza on również dzieciom przyjazne środowisko rówieśników, wśród których wzrastają. – Powinniśmy bowiem pamiętać, że jako katolicy mamy wychować nasze dzieci nie tylko do życia doczesnego, ale przede wszystkim do wiecznego – zauważył Wojciech Śpikowski.
Małżonkowie przyznali też, co potwierdzili także inni prelegenci, że żyjemy w czasach, kiedy dzieci zasypywane są zewsząd tysiącami rozmaitych informacji, w których czują się zagubione. – Jako rodzice nie możemy ich od tego wszystkiego odcinać, ale musimy nauczyć je, jak odnajdować na co dzień właściwy kierunek – podkreśliła Jadwiga Śpikowska. – Bardzo łatwo jest wyrzucić telewizor i powiedzieć, że w naszym domu nie ma oglądania – dodał obecny na forum aktor Adam Woronowicz, odtwórca roli ks. Jerzego Popiełuszki w filmie Popiełuszko. Wolność jest w nas, przyznając, że znacznie trudniej jest usiąść z dzieckiem, wybrać odpowiedni, wartościowy film, razem go obejrzeć, a potem o nim porozmawiać. – To wymaga od nas czasu, warto jednak wprowadzać dzieci w język filmu i także w ten sposób uczyć je poznawania naszej historii – podkreślił.
Cenny depozyt do przekazania
– Podtrzymywanie kultury narodowej w rodzinie przez dobrą lekturę czy film, jest bardziej realnym udziałem w życiu publicznym niż emocjonowanie się sporami w partiach politycznych – stwierdził z kolei Marek Jurek, lider Prawicy Rzeczpospolitej. Zachęcił przy tym do tego, aby w rodzinach nie politykować, ale przekazywać dzieciom ideały społeczne, których pragniemy: Polski niepodległej, szanującej życie ludzkie i wspierającej rodziny. – To są najistotniejsze sprawy i musimy uświadomić naszym dzieciom, że katolik nie może wybierać polityków, którzy są przeciw nim – wyjaśnił były marszałek Sejmu, dodając, że naszym obowiązkiem jako rodziców i wychowawców jest także, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, walczyć m.in. o chrześcijański charakter państwa, o cywilizację życia, prawa rodziny, o szkołę i kulturę masową. Podkreślił również, jak cennym depozytem, który powinniśmy przekazywać naszym dzieciom, jest nasza wiara katolicka, stanowiąca dla nich mocną i solidną podstawę w życiu. – Do prawdy chrześcijaństwa powinniśmy zresztą wychowywać wszystkich, na których mamy wpływ przy pomocy środków, jakimi dysponujemy. Zwłaszcza dotyczy to naszych dzieci i tutaj nikt niczego nam nie może zakazać – stwierdził Marek Jurek.
„Dziesiątka” za dziecko
Jednak jak słusznie zauważyła dr Bogna Białecka, psycholog, publicystka „Przewodnika Katolickiego” oraz autorka książek poradnikowych dla małżonków i rodziców, trzeba włożyć bardzo wiele wysiłku w to, by zneutralizować negatywny wpływ świata zewnętrznego, który wszelkimi sposobami próbuje zanegować katolickie wartości przekazywane przez nas dzieciom. – Niezwykle trudno jest, kiedy już dziecko zdecyduje się na nieodpowiadający nam styl życia, wyjaśnić mu za pomocą racjonalnych argumentów, że to nie jest dla niego najlepsza droga. Dlatego warto je wcześniej „zaimpregnować”, przekazując system wartości, którym sami kierujemy się w życiu – tłumaczyła Białecka. Oprócz przedstawienia szeregu porad z zakresu psychologii, zachęciła także obecnych na forum rodziców do wytrwałej modlitwy różańcowej w intencji swoich dzieci. – Moja mama codziennie odmawiała Różaniec za mnie i za moje rodzeństwo. Jestem przekonana, że to, iż tak a nie inaczej ułożyło się moje życie, zawdzięczam właśnie modlitewnemu wstawiennictwu mamy – wspominała publicystka, podkreślając, że modlitwa za dzieci, to jedna z najpiękniejszych rzeczy, jakie możemy im dać.
Współorganizatorem Śremskiego Forum Edukacyjnego jest Katolickie Centrum Edukacji i Kultury (www.kcek-srem.pl)
Zaśpiewaj lub wyrecytuj
Zarząd Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej (DIAK) zaprasza dzieci i młodzież gimnazjalną do udziału w I Archidiecezjalnym Przeglądzie Pieśni i Poezji Patriotycznej „Kocham moją Ojczyznę”. Celem przeglądu jest rozbudzanie świadomości narodowej i patriotycznej młodego pokolenia, pogłębianie miłości do Ojczyzny oraz znajomości historii i kultury polskiej. Zgłoszenia uczestników (solistów i zespoły) mogą dokonać ich nauczyciele lub opiekunowie na kartach zgłoszeniowych (dostępnych na: www.poznan.ak.org.pl) do dnia 12 kwietnia e-mailowo (diak@pozna.ak.org.pl) lub listownie (DIAK Archidiecezji Poznańskiej, ul. Ostrów Tumski 9, 61–109 Poznań). Uroczysty koncert laureatów zaplanowano na 18 maja.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki