Logo Przewdonik Katolicki

Misjonarze niosący miłość

Błażej Tobolski
Fot.

Puszczykowo dziękuje w tym roku Bogu w sposób szczególny za obecność i posługę misjonarzy ze Zgromadzenia Ducha Świętego, zwanych duchaczami

Mija bowiem właśnie 80 lat od czasu kiedy misjonarze ze Zgromadzenia Ducha Świętego założyli tu swój dom zakonny, a jednocześnie 15 lat od ustanowienia prowadzonej przez nich parafii pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Punktem kulminacyjny obchodów jubileuszowych była dziękczynna Msza św., której w kościele parafialnym w II Niedzielę Adwentu przewodniczył bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. – Dziękujemy Bogu za tych, którzy przybyli tu, by w podpoznańskim Puszczykowie zorganizować nowicjat dla braci zakonnych. Przyszli z nadzieją, że z tego domu, po latach przygotowania i formacji, wychodzić będą ludzie pełni wewnętrznego światła, niosący miłość i siłę, by służyć braciom i siostrom z taką samą miłością, jak Bóg – podkreślił biskup. Natomiast odnosząc się do rocznicy utworzenia puszczykowskiej parafii, przyznał, że to właśnie świątynia parafialna, a przede wszystkim ludzie, którzy tworzą parafię, są miejscem doświadczenia Boga „z pierwszej ręki”. – Przez nich blask światła Chrystusa może dotrzeć do ludzkich serc – zauważył kaznodzieja.
Podczas Eucharystii bp Polak poświęcił również granitową tablicę z tekstem Credo, umieszczoną na murze kościoła i upamiętniającą Rok Wiary oraz znajdujący się w świątyni obraz bł. Jakuba Lavala (1803–1864). Ten misjonarz ze Zgromadzenia Ducha Świętego był apostołem wyspy Mauritius, człowiekiem modlitwy i wyrzeczenia stanowiącym znak pojednania między religiami, jak to podkreślił Jan Paweł II, ogłaszając go w Rzymie 29 kwietnia 1979 r. błogosławionym, a jednocześnie patronem swojego pontyfikatu. Była to bowiem pierwsza beatyfikacja, jakiej dokonał papież Polak po wyborze na Stolicę Piotrową.
Zgromadzenie Ducha Świętego założył w 1703 r. we Francji bł. ks. Klaudiusz Franciszek Poullart de Places. Swój pierwszy dom w Polsce duchacze utworzyli w 1922 r. w Bydgoszczy. Trzy lata później ustanowiono polską prowincję zgromadzenia. Do Puszczykowa duchacze przybyli w 1933 r. Swoją działalność, przerwaną przez II wojnę światową, wznowili oni w 1947 r. organizując tu m.in. nowicjat. W 1960 r. utworzyli ośrodek duszpasterski, w 1979 r. rozpoczęli budowę kościoła, natomiast w 1998 r. została erygowana nowa parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. Jak podkreśla jej obecny proboszcz o. Marek Smyk, wspólnota ta czuje się w szczególnie mocny sposób związana z bł. Janem Pawłem II, m.in. poprzez poświęcenie przez papieża, w czasie jego drugiej pielgrzymki do Polski w 1983 r., kamienia węgielnego pod budowany kościół. W ubiegłym roku do parafii zostały też wprowadzone relikwie krwi błogosławionego papieża oraz odbyła się peregrynacja obrazu jej patrona – św. Józefa.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki