Logo Przewdonik Katolicki

Czy Dama z gronostajem jest bezpieczna?

Natalia Budzyńska
Fot.

Zbiory Książąt Czartoryskich, zapoczątkowane 200 lat temu przez Izabelę Czartoryską, przestaną być oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.W Krakowie powstanie nowe muzeum gromadzące całą kolekcję, do której należy między innymiDama z gronostajemLeonarda da Vinci.

Zbiory Książąt Czartoryskich, zapoczątkowane 200 lat temu przez Izabelę Czartoryską, przestaną być oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie.  W Krakowie powstanie nowe muzeum gromadzące całą kolekcję, do której należy między innymi Dama z gronostajem Leonarda da Vinci.

 

Muzeum Książąt Czartoryskich było oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie od 1950 r. O konflikcie między Fundacją Książąt Czartoryskich a muzeum słychać było od dawna. Plotki mówiły o rozdzieleniu kolekcji, a nawet o częściowym przeniesieniu jej do Puław, gdzie miała swój początek. Muzealnicy obawiali się, że może dojść do sprzedaży części zbiorów, także liczne zagraniczne podróże najcenniejszego dzieła, Damy z gronostajem, budziły liczne kontrowersje. Wreszcie na początku września minister Bogdan Zdrojewski i fundator Fundacji Książąt Czartoryskich książę Adam Karol Czartoryski podpisali w Warszawie, w siedzibie Ministerstwa Kultury, list intencyjny w sprawie utworzenia i współprowadzenia całkiem nowej placówki – Muzeum Czartoryskich. W 1991 r. Adam Karol Czartoryski utworzył Fundację Książąt Czartoryskich przy Muzeum Narodowym w Krakowie, która przejęła zbiory Muzeum i Biblioteki Książąt Czartoryskich. Dwa lata temu pojawił się pomysł, aby Ministerstwo Kultury było współodpowiedzialne za kolekcję Książąt Czartoryskich. Podstawowym celem statutowym Muzeum Czartoryskich, które ma zostać powołane w styczniu 2013 r., będzie „kształtowanie tożsamości narodowej społeczeństwa poprzez udostępnianie, przechowywanie i ochronę zbiorów (…) co stanowi wypełnienie woli twórców zbiorów Czartoryskich – księżnej Izabeli Czartoryskiej i ks. Władysława Czartoryskiego”. Proces oddzielenia kolekcji od Muzeum Narodowego nie będzie prosty: chodzi o 70 tys. obiektów.  Tymczasem od dwóch lat w siedzibie Muzeum Czartoryskich trwa skomplikowany remont. Zbiory przez ten czas po raz pierwszy od bardzo dawna opuściły Kraków i były prezentowane w różnych miejscach w Polsce. Po zakończeniu remontu Pałacu Książąt Czartoryskich powierzchnia ekspozycyjna powiększy się o ponad 200 mkw.

 

 

Pełne teksty artykułów "Przewodnika Katolickiego" w Internecie ukazują się po 10 dniach od daty wydania drukiem.

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki