Logo Przewdonik Katolicki

Klucz do misji

Kamila Tobolska
Fot.

Kolejna grupa osób rozpoczęła 6 października naukę w Szkole Katechistów. Mają oni szczególny przywilej uczestniczenia w niej w Roku Wiary.

 

To już trzecia edycja Szkoły Katechistów, która przygotowuje do prowadzenia katechez chrzcielnych, dla rodziców dzieci pierwszokomunijnych i kandydatów do bierzmowania oraz systematycznej katechezy przeznaczonej dla osób pragnących pogłębić swoją wiarę.

 

Rozwinąć skrzydła

Jak przyznaje ks. prof. Jacek Hadryś, dyrektor Szkoły Katechistów, wyraźnie widać, że kolejne osoby przekonują się do tego dzieła. − W tym roku przyjęliśmy więcej osób niż w ubiegłym. Co ważne, wśród tegorocznych kandydatów na katechistów są przedstawiciele kilkunastu parafii, które po raz pierwszy zdecydowały się przysłać do nas swoich parafian. Wpływają na to zapewne doświadczenia księży proboszczów, którzy mają już w swoich wspólnotach naszych absolwentów wspierających ich konkretną pomocą – zauważa ks. dyrektor.

Wśród 54 osób rozpoczynających naukę w Szkole Katechistów najliczniejszą, bo aż 13-osobową grupę stanowią przedstawiciele poznańskiej parafii pw. Maryi Królowej. Nie brakuje również młodych osób. Dwie z nich to Ania Gajewska z parafii pw. św. Józefa w Kicinie i Paulina Ignaszak z parafii pw. Bożego Ciała w Poznaniu. Obie angażują się już w życie swoich wspólnot; Ania prowadzi m.in. spotkania z dziećmi i młodzieżą, z kolei Paulina jest zaangażowana w tworzenie parafialnego pisma. − Liczę na to, że Szkoła Katechistów pozwoli mi „rozwinąć skrzydła” w działaniu w parafii, ale przede wszystkim odbieram możliwość uczestnictwa w niej jako wielką łaskę i zaproszenie od Pana Boga – wyznaje Paulina. − To bez wątpienia wielka szansa na pogłębienie mojej wiary oraz wiedzy teologicznej − dodaje Ania.

 

Aby sól nie zwietrzała

We Mszy św. inaugurującej rok nauki w Szkole Katechistów uczestniczyła, oprócz osób ją rozpoczynających, także jedna z grup absolwentów, która tego dnia wysłuchała wykładów w ramach tzw. formacji stałej, pozwalającej na przedłużenie im misji do nauczania. Eucharystii sprawowanej w kaplicy Wydziału Teologicznego UAM przewodniczył bp Zdzisław Fortuniak, który zaznaczył, że przyszli katechiści są w sposób szczególny wybrani i posłani do głoszenia Dobrej Nowiny. – Ci, którzy są posłani, nie powinni ulegać zniechęceniu nie widząc owoców swojej misji, lecz z tym większą gorliwością winni dawać świadectwo Ewangelii, pozostawiając Panu Bogu to, kiedy i w jaki sposób przemieni i nawróci ludzkie serca – tłumaczył biskup. Zwrócił też uwagę na rolę przygotowania i formacji proponowanych przez Szkołę Katechistów. Jednak najważniejsze, jak zauważył bp Fortuniak, jest to, aby jej absolwenci pozostawali w osobistej relacji z Chrystusem. − To jest klucz do waszej misji. Nie możemy się zgodzić, aby sól zwietrzała, a światło było trzymane pod korcem – podsumował biskup.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki