Logo Przewdonik Katolicki

Jak dobrze przeżyć Rok Wiary?

Monika Białkowska
Fot.

W liście apostolskimPorta fideipapież Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary. Motywem do tego kroku jest 50-lecie otwarcia Soboru Watykańskiego II oraz 20-lecie ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Katechezy katedralne – bp Bogdan Wojtuś

 

 

W liście apostolskim Porta fidei papież Benedykt XVI ogłosił Rok Wiary. Motywem do tego kroku jest 50-lecie otwarcia Soboru Watykańskiego II oraz 20-lecie ogłoszenia Katechizmu Kościoła Katolickiego. W październiku odbędzie się również w Rzymie synod biskupów, poświęcony nowej ewangelizacji. Wszystko to ma pomóc w podejmowaniu refleksji nad wiarą oraz służyć jej ożywieniu.

 

Po co Rok Wiary?

Cywilizacyjne przemiany społeczne i kulturowe ostatnich dziesięcioleci zakwestionowały wiarę chrześcijańską. Ludzie coraz częściej żyją tak, jakby Bóg nie istniał. Ten proces dotyczy nie tylko Europy i świata w sensie geograficznym, ale również przestrzeni etyki, kultury czy polityki; dotykając tak podstawowych prawd, jak nierozerwalność małżeństwa czy poszanowanie życia ludzkiego od jego początku po naturalny kres. Ten nowy kontekst, w którym przyszło nam żyć, wymaga naszej odpowiedzi – chrześcijanie nie mogą zamknąć się w getcie, choć wyznawanie wiary wobec świata staje się coraz trudniejsze. Kościół nie może upodabniać się do świata, ale w tym świecie realizować naukę Jezusa Chrystusa. Na tym właśnie polega dzieło nowej ewangelizacji, do której jesteśmy wezwani.

Aby głosić Jezusa, trzeba Go znać. Podczas pielgrzymki do Jerozolimy Józef z Maryją zgubili dwunastoletniego Jezusa, a później odnaleźli Go w świątyni. Nawet ci, którzy są najbliżej Chrystusa, mogą czasem Go zgubić – wynika to ze zmęczenia czy z rutyny. Rok Wiary ma być czasem odnajdywania Pana, żyjącego w Kościele. Owe porta fidei, drzwi wiary, są zawsze otwarte i pozwalają człowiekowi wejść w życie komunii z Bogiem. W istocie w Roku Wiary chodzi więc właśnie o to, żeby wejść w spotkanie z Jezusem Chrystusem, żeby poruszyć serca i otworzyć umysły na treść wiary.

 

Akt i treść

Fides qua creditur to jeden z aspektów wiary, to akt wiary. Akt wiary ma charakter subiektywny, jest konkretną odpowiedzią i decyzją człowieka, odpowiadającego Bogu, który zbliża się do niego przez Objawienie. Taka wiara jest przede wszystkim zaufaniem, jest przylgnięciem człowieka do Boga. Wynika ona zawsze z osobistego spotkania z Jezusem Chrystusem, z takiego doświadczenia Boga, które stało się udziałem Abrahama, opuszczającego rodzinną ziemię i wychodzącego w nieznane.

Drugim aspektem wiary jest jej treść (fides quae creditur). Człowiek, który zawierzył Bogu, okazuje Bogu posłuszeństwo wiary, przyjmując objawione przez Niego prawdy.

Papież oczekuje, że Rok Wiary umocni wiarę wierzących i ją pogłębi, że zyskamy siły do dawania jej świadectwa i wnoszenia jej w przestrzeń publiczną. Ma również nadzieję, że dla tych, którzy stoją na obrzeżach wiary, stanie się on motywem do kierowania się jej wartościami w codziennym życiu. Pisząc swój list, zwraca się również do niewierzących, aby przemyśleli, jak wielkiej wartości się pozbywają. Wszyscy chrześcijanie powinni pamiętać, że jedyną księgą Ewangelii, jaką czytają niewierzący, jest ich życie i wiara.

 

W trosce o wiarę

Wiara jest łaską – dlatego Rok Wiary powinien być przede wszystkim rokiem szczególnej modlitwy o mocną i głęboką wiarę. Bóg wiary nikomu nie odmawia, dlatego prosić o nią trzeba przede wszystkim przez udział w liturgii, która jest najdoskonalszą modlitwą, przez akty pokutne, Komunię św., pielgrzymki do świętych miejsc.

Budowaniu wiary służyć ma również poszerzanie wiedzy, między innymi poprzez katechezy katedralne, czytanie dokumentów Soboru Watykańskiego II i Katechizmu Kościoła Katolickiego. To bardzo ważne, żeby umieć uzasadnić swoją wiarę przed światem.

 

Rok wiary będzie rokiem łaski. Możemy się zatem spodziewać deszczu łask na nasze wyschnięte, spragnione serca, na Kościół i na świat. Musimy tylko mieć odwagę wystawić się na ów deszcz łask, które w tym roku obficie będzie na nas spływać.

 

 

 


Następna katecheza:

  • ks. Wojciech Rzeszowski: Bóg poszukujący, Bóg poszukiwany – drogi wiary

poniedziałek 15 października, godz. 18.30

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki