Logo Przewdonik Katolicki

Czas wzrastania w wierze

Błażej Tobolski
Fot.

W październiku w całym Kościele rozpoczął się Rok Wiary. W wielu naszych kościołach pojawiły się wówczas banery przypominające o tym fakcie, wprowadzono do nich również uroczyście księgi dokumentów soborowych oraz Katechizmu Kościoła Katolickiego i... No właśnie, i co można jeszcze zrobić w parafiach, aby w tym roku nasza wiara rzeczywiście miała szansę wzrosnąć?

 
 W dobrej sytuacji są te parafie, które już wcześniej, przed uroczystym otwarciem Roku Wiary, którego dokonał Benedykt XVI 11 października ub.r., rozpoczęły przygotowania do tego wydarzenia. Tak było chociażby w parafii pw. Wszystkich Świętych w Tarnowie Podgórnym k. Poznania. Tam przez 14 niedziel poprzedzających inaugurację Roku Wiary na Mszach św. omawianych było, po kolei, 14 punktów papieskiego listu Porta fidei ogłaszającego ten rok. Po skróty tych rozważań parafianie mogli też sięgnąć, korzystając ze strony internetowej. Został też przygotowany szczegółowy program działań duszpasterskich na cały Rok Wiary, które wpisują się w rok liturgiczny. Zobaczmy więc, jak ten czas przeżywany jest u Wszystkich Świętych...
 
Tak jak uczy Piotr
– W naszej parafii mamy w tygodniu dwie Msze św., na które przychodzi więcej osób: w środy, w związku z Nowenną do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, i w piątki wieczorem. Tak więc w te dni przez cały rok prowadzimy, na przemian z księdzem wikariuszem, katechezy przygotowane wcześniej na podstawie Katechizmu Płockiego, przybliżającego treści zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego. To taka nasza solidna, cotygodniowa formacja – opowiada ks. Adam Prozorowski, proboszcz w Tarnowie Podgórnym.
Z kolei w Adwencie podczas Rorat, które w parafii odprawiano kilka dni w tygodniu także rano, omawiana była wydana właśnie książka Benedykta XVI Jezus z Nazaretu. Dzieciństwo, gdzie wyjaśnia on m.in. proroctwa dotyczące przyjścia na świat Syna Bożego. – Jeżeli celem Roku Wiary ma być odnowienie swojej wiary, to nie wyobrażam sobie, aby nie pochylić się w tym czasie także nad nauczaniem papieża – Piotra naszych czasów. Zadaniem Piotra jest bowiem umacniać wiarę braci – przekonuje ks. Prozorowski, dodając, że udało im się również zrealizować istniejącą do dziś w Kościele praktykę, o której pisze papież, nawiązującą do pasterzy, którzy trwali w nocy na modlitwie. Na takiej modlitwie o godz. 3 w nocy z soboty na niedzielę spotkało się raz ok. 20 parafian. – Odmówiliśmy Godzinę Czytań z brewiarza, udzieliłem wszystkim błogosławieństwa i wróciliśmy do łóżek. To było niezwykłe doświadczenie modlitwy! – podkreśla duszpasterz.
Obecnie, chodząc po kolędzie, księża z Tarnowa Podgórnego odmawiają też z domownikami Wyznanie wiary. Zachęcają również, aby każdy odmawiał je indywidualnie każdego dnia, jak prosił o to papież. Natomiast w niedzielę, jak zauważa kapłan, przed wspólnym posiłkiem, warto odmówić je razem, na znak tego, że rodzina jest Kościołem domowym.
 
Najważniejsze jest Triduum
W parafii pw. Wszystkich Świętych podczas Mszy św. w obchodzone w ciągu roku wielkie święta ku czci Matki Bożej, wygłaszane są już także katechezy dotyczące konkretnych prawd maryjnych. Natomiast na Wielki Post przewidziany jest cykl katechez uzupełniających dla osób dorosłych, które nie przyjęły sakramentu bierzmowania, jako szansa dla nich na pogłębienie życia wiary. Rekolekcje wielkopostne wprowadzą z kolei parafian w Triduum Paschalne i liturgię godzin. – Chciałbym, żebyśmy właśnie tę piękną modlitwę Kościoła podjęli razem jako parafia w czasie Triduum Paschalnego, które jest szczytem każdego roku naszej pracy duszpasterskiej. Będę też apelował do wszystkich, by w miarę możliwości, wzięli urlopy na Wielki Piątek i w ten sposób mogli już świętować ten czas Paschy Chrystusa – wyjaśnia ks. Prozorowski.
W okresie przeżywania wielkanocnej radości zaplanowano misje parafialne, w ramach których odbędzie się też Droga Światła – nabożeństwo, w którym rozważa się opisane w Biblii spotkania z Jezusem Zmartwychwstałym. Przejdzie ona przede wszystkim przez nowo zamieszkane ulice rozrastającej się parafii.
 
Marzenie proboszcza
Bardzo ważny w tym roku w tarnowskiej parafii będzie miesiąc maj. W tym czasie zostaną wiernym przybliżone dokumenty Soboru Watykańskiego II: w cztery niedziele – konstytucje, a w ramach nabożeństw majowych – pozostałe teksty soborowe. – Myślę też o przygotowaniu, w formie wydrukowanych kart tygodniowych, omówienia poszczególnych fragmentów Wyznania wiary na podstawie dokumentów soborowych wraz z cytatami z nich – zdradza ks. Adam Prozorowski, dodając, że na oktawę Bożego Ciała przygotuje katechezy o Eucharystii, opierając się na wskazaniach Stolicy Apostolskiej na Rok Eucharystii ogłoszony w 2004 r. przez Jana Pawła II. Natomiast w dniach między Wniebowstąpieniem a Zesłaniem Ducha Świętego zostaną omówione poszczególne dary i owoce Ducha Świętego. Po tej uroczystości rozpoczną się w parafii spotkania trwającej siedem tygodni Szkoły Modlitwy Osobistej, w myśl wezwania do tego, aby Kościół był domem modlitwy.
Na koniec Roku Wiary, w listopadzie, odbędzie się parafialna pielgrzymka do Rzymu. – Moim pragnieniem jest, abyśmy nawiedzili groby apostołów – świadków wiary i prosili Boga, żeby dał nam taką wiarą, jaką oni mieli. Marzę też o tym, abyśmy wyśpiewali Credo przy konfesji św. Piotra, które już ćwiczymy – wyznaje proboszcz parafii pw. Wszystkich Świętych. Poza tym w czasie pielgrzymki zaplanowane są nabożeństwa w bazylikach rzymskich, odnowienie przymierza chrzcielnego w baptysterium św. Jana, Eucharystia w katakumbach oraz spotkanie z Piotrem naszych czasów podczas katechezy środowej. – Nastawiamy się, że nie będzie to czas zwiedzania, ale i modlitwy – zaznacza kapłan.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki