Logo Przewdonik Katolicki

Zadanie dla chrześcijan

Kamila Tobolska
Fot.

Jako uczniowie Pana jesteśmy powołani do tego, byśmy nadawali światu nowy smak i zachowywali go od zepsucia dzięki mądrości Bożej.

 

 

Tymi słowami Benedykta XVI, skierowanymi do Polaków w czasie jednego z rozważań przed modlitwą Anioł Pański, przywitała uczestników Ogólnopolskiego Forum Duszpasterskiego Bogumiła Kania-Łącka, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej oraz Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Archidiecezji Poznańskiej, organizatorów tego wydarzenia. − Jestem przekonana, że zaproszeni prelegenci pomogą nam w znalezieniu odpowiedzi na pytanie, co ma dzisiaj czynić apostoł Chrystusa, a więc każdy z nas, by czynnie przemieniać świat − dodała prezes.

 

Stawać się solą ziemi

Forum Duszpasterskie, które 29 września odbyło się w auli Politechniki Poznańskiej, poprzedziła uroczysta Msza św. sprawowana w kościele pw. św. Rocha pod przewodnictwem kard. Stanisława Ryłki, przewodniczącego papieskiej Rady ds. świeckich. Następnie, w czasie kilkugodzinnej debaty, podjęto refleksję nad słowami „Być solą ziemi”, stanowiącymi hasło programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce, który zgodnie z wytycznymi Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski (KEP) będziemy realizować od pierwszej niedzieli Adwentu, czyli od 2 grudnia. − Bardzo się cieszę, że w forum uczestniczy prawie 600 osób. Widać, że taka forma popularyzowania programu duszpasterskiego jest potrzebna i zapewne ułatwi ona wejście w jego ducha – przyznał abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa, inicjator i patron corocznych spotkań w ramach forum. W słowie podsumowującym podkreślił on, że w procesie „stawania się solą ziemi” najważniejsza jest nasza więź z Bogiem, a następnie trwanie we wspólnocie z Kościołem i każdym człowiekiem.

 

Wszystkie obszary życia

W wydarzeniu uczestniczyli członkowie ruchów, wspólnot, stowarzyszeń i organizacji katolickich oraz przedstawiciele parafii z naszej archidiecezji. Do Poznania przybyli także reprezentanci kilkunastu innych diecezji. − Jesteśmy na tym forum już po raz trzeci. Powracamy tu, a to znaczy, że nam się podoba − stwierdziła w rozmowie z „Przewodnikiem” Maria Mazurkiewicz, prezes Akcji Katolickiej archidiecezji łódzkiej. − Bardzo nam odpowiadała tegoroczna formuła spotkania, które zostało tak skonstruowane, aby podjąć kwestię każdego obszaru życia chrześcijanina, zarówno życie w rodzinie, funkcjonowanie w gospodarce poprzez bycie pracownikiem czy pracodawcą, ale też politykę, z którą jesteśmy związani jako wyborcy, oraz media, których jesteśmy odbiorcami – zauważyła prezes, dodając, że teraz, kiedy metropolitą łódzkim jest abp Marek Jędraszewski, wierni z jego archidiecezji odczuwają szczególną wspólnotę z Poznaniem.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki