Logo Przewdonik Katolicki

Radosne oblicze Kościoła

Katarzyna Jarzembowska
Fot.

Pod hasłem Żyj z pasją misjonarze Świętej Rodziny wraz z młodzieżą zorganizowali w Złotowie Projekt Kostka2012. Jego główne założenia to m.in. ewangelizacja mieszkańców oraz przybliżenie wielkiego patrona młodzieży św. Stanisława Kostki.

Pod hasłem „Żyj z pasją” misjonarze Świętej Rodziny wraz z młodzieżą zorganizowali w Złotowie „Projekt Kostka 2012”. Jego główne założenia to m.in. ewangelizacja mieszkańców oraz przybliżenie wielkiego patrona młodzieży – św. Stanisława Kostki.

Jak tłumaczy Anastazja Sypniewska, sam pomysł zrodził się w ubiegłym roku, kiedy to kościół św. Stanisława Kostki wrócił pod opiekę misjonarzy Świętej Rodziny ze Złotowa. – Po zakończeniu remontu kościoła okazało się, że wielkimi krokami zbliża się odpust ku czci tego świętego. Kapłani postanowili wykorzystać ten fakt i zorganizowali spotkanie, które odbywało się wtedy pod hasłem „Układaj sawoje życie z Bogiem” – powiedziała. W tym roku w projekt zaangażowało się wiele osób –miejscowi księża, wspólnota „STHajenka”, Oaza Młodzieży Ruchu „Światło-Życie”, Odnowa w Duchu Świętym, władze miasta oraz Złotowskie Centrum Aktywności Społecznej. – Chcemy pokazać, że życie wiarą może być życiem z pasją, dobrą propozycją nie tylko dla emerytów, ale także dla młodych – dodała Anastazja Sypniewska.

Ksiądz Marek Gubernat ze wspólnoty Misjonarzy Świętej Rodziny podkreślił, że cel spotkania jest jasno określony. – Pragniemy dać szansę młodym mieszkańcom Złotowa, by zaprezentowali swoje talenty, ale co ważniejsze – chcemy pokazać oblicze Kościoła, jakiego wielu z nich nie zna – żywego, radosnego, dynamicznego, pełnego entuzjazmu, a przy tym maksymalnie skoncentrowanego na Chrystusie – powiedział.

Św. Stanisław Kostka jest patronem dzieci i młodzieży. Zmarł, mając zaledwie 18 lat. – Wielu młodych chce żyć tak, aby zawsze było pięknie, łatwo i przyjemnie. Zapomina przy tym o Bogu, o przykazaniach. Nie myśli o tym, co było maksymą św. Stanisława, to znaczy, że każdy z nas „do wyższych rzeczy jest stworzony i dla nich winien żyć”. Te słowa powinny być także naszą życiową dewizą – zakończyła Sypniewska.

Młodzi wraz z duchownymi oraz mieszkańcami i gośćmi stworzyli tego dnia wyjątkową wspólnotę, która oprócz zabawy trwała na modlitwie uwielbienia i uczestniczyła w Eucharystii. To właśnie Mszą św. zainaugurowano „Projekt Kostka 2012”. Kazanie wygłosił o. Ashenafi Yonas Abebe IMC. Potem świętowano na parkingu przed kościołem. Zebrani mogli wysłuchać m.in. utworu o św. Stanisławie Kostce oraz obejrzeć przedstawienie Żyj z pasją jak Stanisław Kostka. Nie zabrakło również świadectw, tańców, przeglądów oraz występów zespołów „Love Story” oraz „Baranków”.

„Zaangażowałam się w projekt, bo wiem, że robię coś dla nas – młodzieży. Myślę, że może on przełamać stereotypy <<nudnego>> Kościoła” – powiedziała Klaudia. „W zeszłym roku prowadziłam Diakonię Muzyczną. W tym również chciałam się w ten sposób zaangażować. Poza tym, albo przede wszystkim, wierzę w Boga i staram się robić to wszystko na Jego chwałę” – dodała Karen. „Wspólnymi siłami można dużo zdziałać, dlatego chciałam być częścią tego przedsięwzięcia. Jestem dumna, że coś takiego powstaje za sprawą łask św. Stanisława” – stwierdziła Małgorzata. „Projekt ma na celu jednoczyć moich rówieśników z Bogiem, a jednocześnie zaprezentować ich talenty artystyczne” – zakończył Szymon.

 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki