Logo Przewdonik Katolicki

Chopin i muzyczna Europa

Małgorzata Szewczyk
Fot.

Wspaniała muzyka, wielcy soliści i znakomite zespoły grające zarówno na instrumentach współczesnych, jak i historycznych tak w skrócie można przedstawić Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

 

Wspaniała muzyka, wielcy soliści i znakomite zespoły grające zarówno na instrumentach współczesnych, jak i historycznych – tak w skrócie można przedstawić Międzynarodowy Festiwal Muzyczny „Chopin i jego Europa” – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce.

  
Organizowany w Warszawie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina od 2005 r. festiwal to prawdziwa uczta przede wszystkim dla melomanów, gromadzi bowiem wybitne postaci życia muzycznego. W tym roku w dniach 17–31 sierpnia organizatorzy zaplanowali 19 koncertów, podczas których można będzie usłyszeć dzieła m.in. Beethovena, Bramhsa, Griega, Liszta, Mozarta, Ravela, Schumanna, ale największą niespodzianką są chyba koncerty Chopina. Po raz pierwszy na festiwalu zabrzmią one w wersji koncertowej w interpretacji Kevina Kennera (laureat II nagrody XII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1990 r.), Casal Quartet i kontrabasisty Grzegorza Frankowskiego.
 
Od Bacha do Debussy’ego i Kilara
Program tegorocznego warszawskiego wydarzenia muzycznego zapowiada się wprost imponująco. Wystąpią takie znane osobowości świata muzycznego, jak Martha Argerich, wybitna pianistka, Andreas Staier, jeden z najznakomitszych mistrzów klawesynu i historycznego fortepianu, czy Daniil Trifonow, zwycięzca międzynarodowych konkursów pianistycznych. Artyści przedstawią wiele kompozycji polskich twórców, niezwykle rzadko prezentowanych. Obok Fryderyka Chopina, Franciszka Lessla i Feliksa Dobrzyńskiego publiczność będzie mogła usłyszeć także utwory Karola Szymanowskiego, Henryka Wieniawskiego, Józefa Wieniawskiego, Maurycego Moszkowskiego i Romana Maciejewskiego.

Organizatorzy festiwalu nie zapomnieli o tegorocznych ważnych dla świata muzyki rocznicach, co znalazło potwierdzenie w haśle ósmej edycji festiwalu: „Od Bacha do Debussy’ego i Kilara”. Jak podkreślił dyrektor festiwalu Stanisław Leszczyński podczas konferencji prasowej, „wykonanie muzyki Claude’a Debussy’ego i Wojciecha Kilara upamiętni rocznice urodzin obu kompozytorów”. Z kolei Bach – jak mówił Leszczyński – inspirował patrona festiwalu. „Niezwykła skłonność Chopina do precyzyjnego komponowania i zdyscyplinowanej formy tłumaczy nam fascynację Bachem i rolę Bacha w twórczości tego kompozytora” – zaznaczył.

 

Wirtuozi (nie tylko) fortepianu 

Aleksander Malnikow, wybitny rosyjski pianista i kameralista, laureat wielu prestiżowych konkursów, w towarzystwie niemieckiej orkiestry Concerto Köln, zainauguruje 17 sierpnia festiwal w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zagra uwerturę do opery Monbar, czyli Flibustierowie Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, koncert fortepianowy a-moll Johanna Nepomuka Hummela oraz koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Z kolei Howard Shelley, dobrze znany warszawskiej publiczności angielski pianista i dyrygent, zagra na historycznym fortepianie i poprowadzi niemiecki zespół na koncercie 19 sierpnia.

W programie występu znalazły się rzadko wykonywane utwory polskich kompozytorów: koncert fortepianowy C-dur Franciszka Lessla i koncert fortepianowy As-dur Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego.

Na pewno warto wybrać się  na koncert Polskiej Orkiestry Radiowej pod dyrekcją Michała Dworzyńskiego. 26 sierpnia zaprezentuje ona fugę a-moll Chopina – jedyną tego typu kompozycję w jego twórczości – w opracowaniu na smyczki Pawła Mykietyna. Podczas występu zagra dwoje młodych muzyków: skrzypaczka Aleksandra Kuls i pianista Michał Szymanowski. Publiczność usłyszy także koncert skrzypcowy d-moll Henryka Wieniawskiego, utwór Meditation Julesa Masseneta, koncert fortepianowy g-moll Józefa Wieniawskiego oraz polonez z filmu Pan Tadeusz w reż. Andrzeja Wajdy i Orawa Wojciecha Kilara.
Utwory Bacha, fugi, fantazje i chorały zaprezentują pianiści Jewgienij Koroliow, Aleksander Romanowski, Edna Stern i Andreas Staier.

Wydarzeniem festiwalu będą też koncerty z udziałem Marthy Argerich pt. Od mazurka do tanga. 26 sierpnia na scenie razem z tą wybitną pianistką wystąpią: pianiści Alejandro Petrasso, Lena Lisitsian i Akane Sakai, skrzypaczki Dora Schwarzberg i Lucia Hall oraz altowiolistka Lyda Chen. Dwa dni później Argerich zagra razem z Olejniczakiem i Joao Pires na koncercie pt. Osiemnasty wiek Fryderykowi Chopinowi. Solistom towarzyszyć będzie słynna Orkiestra XVIII wieku pod dyrekcją jej założyciela, wybitnego flecisty Fransa Brueggena.
Organizatorzy zaprosili też w tym roku Jana Lisieckiego, 22-letniego pianistę, którego talent został doceniony w 2008 r., właśnie podczas festiwalu „Chopin i jego Europa”.

W tym roku muzyk wraz z orkiestrą Sinfonia Varsovia zaprezentuje utwory Ignacego Jana Paderewskiego i Roberta Schumanna.

Melomanom, którzy nie będą mogli wysłuchać utworów na żywo, warto przypomnieć, że jak co roku, koncerty wykonywane na instrumentach z epoki zostaną nagrane i ukażą się w formie płytowej. 

 

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki