Logo Przewdonik Katolicki

Muzyczna kolorowa wędrówka po Łódzkiem

Weronika Stachura
Fot.

Zwiedzenie najbardziej intrygujących zakątków centralnej Polski, któremu towarzyszy prawdziwa uczta dla ucha, to propozycja na lato Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej Kolory Polski.

 Zwiedzenie najbardziej intrygujących zakątków centralnej Polski, któremu towarzyszy prawdziwa uczta dla ucha, to propozycja na lato Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. 

 

Dla niektórych odwieczny problem, jak połączyć przyjemne z pożytecznym podczas wakacji, nie ma już racji bytu, bowiem od 13 lat Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” to doskonała propozycja na połączenie turystyki i muzyki. Tegoroczna edycja muzycznego święta potrwa przez całe lato i zakończy się 2 września w Bełchatowie. Każdy z ponad 30 koncertów, których notabene jest blisko dwa razy więcej niż w ubiegłym roku, organizowany jest w innym zakątku ziemi łódzkiej, a jego repertuar wiąże się z historią i atmosferą konkretnego miejsca. W tym roku zagości więc m.in. w Działoszynie, Nieborowie, Zelowie, Sulejowie, Inowłodziu i Łowiczu. Po raz pierwszy odwiedzi też Tomaszów Mazowiecki, Zgierz czy Bełchatów. Miejsca imprez użyczą zarówno kościoły różnych wyznań, klasztory, opactwa, jak i muzea regionalne. Niewątpliwie istotnym atutem festiwalu jest jego różnorodność, gdyż podczas koncertów można posłuchać jazzu, muzyki klasycznej, filmowej, a także adresowanej do bardziej wysublimowanego odbiorcy: bałkańskiej, ludowej czy etno. Dodatkowo, już tradycyjnie, wydarzeniom muzycznym towarzyszyć będzie siedemnaście wycieczek krajoznawczych po najciekawszych miejscach województwa łódzkiego, przygotowanych przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. W programie każdej z nich, odbywającej się w dniu koncertu, przewidziano zwiedzanie zabytków na trasie i w miejscowości docelowej. 

 

Vivaldi i etno

Na półmetku festiwalu, 5 sierpnia, koncert odbędzie się w Nieborowie w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej. Na wiolonczeli i kastanietach zagra Konrad Bukowian. Wystąpi także „Apertus String Quartet”. W programie przede wszystkim muzyka Antonia Vivaldiego oraz Luigiego Boccheriniego, propagatora wiolonczeli jako instrumentu solowego w epoce klasycyzmu. Miejsce niedzielnego koncertu zasługuje na szczególną uwagę. Kościół w stylu neogotyckim należy do zespołu zabytków, których niegdyś właścicielami była rodzina Radziwiłłów, a wcześniej urzędowali tu Lubomirscy czy Lochoccy. Dziś w nieborowskim kompleksie znajduje się muzeum wnętrz pałacowych z XVII–XIX w. Ale i miłośnicy przyrody również znajdą tu coś dla siebie, ponieważ wieś położona jest w na terenie ponad 20-hektarowego Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, słynącego z występowania tu rzadkich gatunków ptaków, jak np. bocian czarny, oraz malowniczych widoków, które zresztą już niejednokrotnie docenił świat kina i telewizji. Plenery Nieborowa pojawiły się m.in. w sfilmowanych powieściach Akademii Pana Kleksa czy Panu Samochodziku i niesamowitym dworze.

 

Nie tylko u cystersów

Kolejne wydarzenia muzyczne to także niespotykana gratka zarówno dla melomanów, jak i poszukiwaczy niezapomnianych wrażeń, bowiem każdy z koncertów wzbogacony jest o dodatkowe atrakcje, jak np. pokazy wyrobów ludowych, warsztaty kulinarne czy projekty edukacyjne dla dzieci. W Zelowie Stowarzyszenie Czechów w Polsce proponuje krótki kurs języka czeskiego, a w zelowskim kościele ewangelicko-reformatorskim będzie można obejrzeć kartusze trumienne, w tym najstarszy, pochodzący z 1841 r. Z kolei 12 sierpnia, przed koncertem w sulejowskim opactwie cystersów, w najlepiej zachowanych cysterskich założeniach obronnych w Europie, Krzysztof Urbaniak zaprezentuje staropolską sztukę budowy organów w XVII w. Natomiast w Aleksandrowie Łódzkim zainteresowani będą mogli posłuchać śpiewu Chóru Synagogi pod Białym Bocianem – jedynego w Polsce chóru synagogalnego. Koncertowi towarzyszyć będzie ekspozycja zabytkowych ksiąg i szat liturgicznych oraz Biblii. Na wystawie znajdzie się m. in. egzemplarz z 1510 r. oraz akt chrztu, podczas którego świadkiem był Adam Mickiewicz.

Uwieńczeniem 13. edycji festiwalu będzie ostatni koncert plenerowy Decybele, gigawaty i Syrewicz nad zalewem Słok koło Bełchatowa (2.09.), który z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. W programie znajdą się piosenki Stanisława Syrewicza wykonane przez Ewę Konstancję Bułhak, Małgorzatę Walewską czy Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Łódzkiej. Warto dodać, że Bełchatów stale poszerza swoją ofertę turystyczną, już w 2013 roku zostanie otwarte interaktywne muzeum poświęcone procesom wydobycia węgla brunatnego i wytwarzania energii elektrycznej.

Wstęp na koncerty festiwalu, który w ubiegłym roku zdobył statuetkę Złotego Formatu Festiwalu Promocji Miasta i Regionów w kategorii event, jest bezpłatny.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki