Logo Przewdonik Katolicki

Piękne świadectwo naszych czasów

Kamila Tobolska
Fot.

W tym roku Fundacja Redemptoris Missio świętuje 20-lecie swojego istnienia. Jej wolontariusze docierają z pomocą do najuboższych krajów świata. Wysyłają także leki i środki opatrunkowe do misyjnych szpitali oraz ośrodków zdrowia.

 

 

W tym roku Fundacja „Redemptoris Missio” świętuje 20-lecie swojego istnienia. Jej wolontariusze docierają z pomocą do najuboższych krajów świata. Wysyłają także leki i środki opatrunkowe do misyjnych szpitali oraz ośrodków zdrowia.  

Któż z nas nie słyszał o akcjach „Puszka dla Maluszka”, „Opatrunek na ratunek”, „Ołówek dla Afryki” czy „Pomoc dla dzieci z Afganistanu”? To sztandarowe inicjatywy Fundacji Pomocy Humanitarnej„Redemptoris Missio” ostatnich lat. Żeby jednak pełniej oddać zakres jej działalności trzeba podać kilka danych: ok. 160 wolontariuszy udzielających pomocy medycznej w różnych krajach świata, setki ton pomocy i setki tysięcy osób z całej Polski zaangażowanych w akcje. − Trzeba powiedzieć, i to bez żadnej przesady, że Fundacja „Redemptoris Missio” przejdzie do historii jako jedno z najpiękniejszych świadectw naszego czasu − podkreślił podczas jubileuszowej Mszy św. sprawowanej w katedrze bp Zdzisław Fortuniak.
 
Cele pozostają niezmienione
Celem powstałej w 1992 r. Fundacji „Redemptoris Missio” było stworzenie profesjonalnego zaplecza medycznego dla polskich misjonarzy. Współtworzyli ją misjolog, ks. dr Ambroży Andrzejak, prof. Zbigniew Pawłowski, ówczesny kierownik Kliniki Chorób Pasożytniczych i Tropikalnych Akademii Medycznej w Poznaniu oraz, wtedy student medycyny, a obecnie dr Norbert Rehlis, pełniący swą misję z ramienia Światowej Organizacji Zdrowia w Papui- Nowej Gwinei. − Fundacja żyje i działa, więc się zmienia. Ale co najważniejsze, cele, które postawiliśmy sobie 20 lat temu pozostają niezmienione. To pokazuje, że były one właściwe – zauważył prof. Zbigniew Pawłowski, który przez wiele lat był również przewodniczącym rady fundacji. Wyjaśnił też, że nazwę fundacji zaczerpnięto z ogłoszonej dwa lata wcześniej przez bł. Jana Pawła II encykliki Redemptoris Misio (Misja Odkupiciela), o stałej aktualności posłania misyjnego.
 
Misyjny oddech
Miłe podziękowanie dla wszystkich darczyńców, sympatyków oraz wolontariuszy fundacji stanowił doroczny koncert charytatywny, który odbył się w czerwcu w Auli UAM w Poznaniu. Honorowym patronatem objęli to wydarzenie m.in. abp Stanisław Gądecki oraz dr Wanda Błeńska. Lekarka nazywana „Matką Trędowatych”, mimo ukończonych 100 lat, uczestniczyła w nim osobiście. Jak też podkreślono, wywarła ona również olbrzymi wpływ na obecny kształt fundacji. Natomiast reprezentujący metropolitę poznańskiego ks. prałat Jan Stanisławski w wygłoszonym słowie zauważył, że „Poznań, biorąc pod uwagę realizowane tutaj liczne inicjatywy misyjne, na czele z Fundacją «Redemptoris Missio», napełnia misyjnym oddechem całą Polskę”.
 
Czynią dobro
Podczas koncertu, który swoim występem uświetniła Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, wręczono także medale „Tym, którzy czynią dobro”. Corocznie są one przyznawane przez radę i zarząd fundacji osobom w istotny sposób przyczyniającym się do tworzenia Dzieła Misyjnego. W tym roku uhonorowano nimi ks. prałata Wojciecha Wolniewicza, proboszcza poznańskiej bazyliki farnej, a przed dwudziestu laty dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w archidiecezji poznańskiej. Jak przypomniano, ks. Wolniewicz wykazał szczególną życzliwość i pomoc przy początkach działalności fundacji.
Drugim nagrodzonym był ks. kanonik Andrzej Marciniak, proboszcz parafii pw. św. Jana Kantego w Poznaniu, w budynkach której fundacja ma swoją siedzibę. W uzasadnieniu napisano, że zawsze „życzliwie patrzy on na działalność fundacji i sprzyja wszystkim prowadzonym przez nią akcjom”.
 
Od przedszkolaka do seniora
Jak podkreśliła w rozmowie z „Przewodnikiem” prezes zarządu fundacji Anna Tarajkowska, która jako lekarz stomatolog sama sześciokrotnie wyjeżdżała do Indii na misje o. Mariana Żelazka, zajmując się tam leczeniem trędowatych, pomoc udzielana przez Fundację „Redemptoris Missio” rozszerza się z roku na rok. – Co ważne, skupiamy wokół naszej działalności osoby w różnym wieku, począwszy od uczniów, a nawet przedszkolaków, aż do seniorów – zauważyła. Tym bardziej więc zapewne nadal będą znajdowały się osoby, które zainicjowane 20 lat temu dzieło zechcą w przyszłości kontynuować.
 
 
 
Więcej o działalności Fundacji „Redemptoris Missio” można znaleźć na: www.medicus.amp.edu.pl.
 
 
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki