Logo Przewdonik Katolicki

Znajdź czas 28 lipca!

Paweł Piwowarczyk
Fot.

Wpatrzeni w ekran telewizora, zasłuchani w wiadomości o wypadkach, ludzkich nieszczęściach wzdychamy, współczujemy, a po chwili wracamy do rzeczywistości. Tymczasem sami możemy zrobić coś więcej dla tych, którzy cierpią.

 

 

 
Podaruj kroplę miłości!
W samym środku wakacji – 28 lipca możemy wybrać się do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach i oddać krew. O czym należy pamiętać? Krew oddawać można od godz. 8.00 do 15.00 w holu dolnej bazyliki. Trzeba mieć ze sobą dowód osobisty (ewentualnie dodatkowo Legitymację Honorowego Dawcy Krwi). Od ostatniego oddania krwi pełnej muszą minąć minimum dwa miesiące. Ponadto należy spożyć lekkostrawny posiłek i powstrzymać się od spożywania napojów alkoholowych na 48 godzin przed oddaniem krwi. Wśród tych, którzy zdecydują się w tym dniu oddać krew rozlosowane zostaną nagrody.
 
Pielgrzymka ludzi serca
Akcja oddawania krwi zorganizowana jest w ramach VI Ogólnopolskiej Pielgrzymki Honorowych Dawców Krwi i Szpiku Kostnego oraz osób żyjących po przeszczepach, ich rodzin, przyjaciół i sympatyków. Pielgrzymka odbędzie się pod patronatem honorowym kard. Stanisława Dziwisza w ramach ogólnopolskiej akcji Caritas „Podaruj kroplę miłości”. Zachęcając do pielgrzymki, organizatorzy – Caritas Archidiecezji Krakowskiej oraz duszpasterz HDK ks. Jerzy Leśko, Polski Czerwony Krzyż Małopolski Zarząd Okręgowy PCK w Krakowie, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, Wojskowe Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa SP ZOZ – przypominają słowa Jana Pawła II: „Oddawać własną krew, dobrowolnie i bezinteresownie to gest o wysokiej wartości moralnej i obywatelskiej. To dar życia... Niech dawcy krwi, którym należy się wdzięczność wszystkich, będą coraz liczniejsi we wszystkich częściach świata” (Światowy Dzień Krwiodawców 2004).
 
28 lipca – program pielgrzymki:
7.30 – początek rejestracji grup pielgrzymkowych
8.00–15.00 – możliwość oddawania krwi
10.45 – zbiórka pocztów sztandarowych
11.00 – Msza św. dziękczynna – przewodniczy dyrektor Caritas Polska ks. dr Marian Subocz; po Mszy św. świadectwa
13.00 – posiłek dla pielgrzymów
14.00 – program artystyczny
15.00 – koronka do Miłosierdzia Bożego i zakończenie pielgrzymki
 
Informacje i sprawy organizacyjne:
Caritas Archidiecezji Krakowskiej: 12 637 07 12, e-mail: krakow@caritas.pl
Małopolski Zarząd Okręgowy PCK w Krakowie: tel. 12 422 91 15, e-mail: krakow@pck.org.pl
 
Ziarno od Boga
 
„Biada pasterzom, którzy rozpraszają owce mojego pastwiska”
por. Jr 23
 
Groźna przestroga, prawda? Ale niechaj nikt nie myśli, że dotyczy wyłącznie biskupów, proboszczów czy przełożonych zakonnych. Dotyczy wszystkich, którzy otrzymali jakąkolwiek władzę. Bo dar władzy jest po to, by ludziom służyć, a nie ich dzielić. Zgoda buduje, niezgoda rujnuje, a triumf odnosi jedynie szatan.
Powyższe słowa odnoszą się również do rodziców. Każdy ojciec i każda mama powinni być także jak dobry pasterz dbający o jedność rodziny, którą stworzyli. A czyni się to m.in. przez przykład wzajemnego szacunku i nauczenie współpracy swoich dzieci. 
 
ks. Piotr Gąsior
 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki