Udziału w procesji

Czy brak udziału w procesji w uroczystość Bożego Ciała, a tylko uczestnictwo w porannej Mszy św. jest grzechem? Czy jeżeli nie poszłam na procesję, to Bóg nie udzieli mi łask Bożych?Małgorzata
Czyta się kilka minut

 Czy brak udziału w procesji w uroczystość Bożego Ciała, a tylko uczestnictwo w porannej Mszy św. jest grzechem? Czy jeżeli nie poszłam na procesję, to Bóg nie udzieli mi łask Bożych? 

Małgorzata

Wczytując się w intencję postawionych pytań przyjmuję, że jest Pani osobą głęboko wierzącą i coś ważnego stanęło Pani na przeszkodzie, aby wziąć udział w procesji na Boże Ciało. Jeżeli jest inaczej, czyli po prostu nie idzie Pani na procesję z błahego powodu, a pyta o ewentualne konsekwencje, bo chce mieć pewność, czy nie popełniła grzechu i czy nie naraziła się na „deficyt” łask Bożych, to mogłoby znaczyć, że w Pani podejściu do wiary wkradł się zwykły syndrom kalkulacji.

W kwestii procesji z okazji Bożego Ciała Kościół nie wyznaczył żadnej sankcji moralnej za jej opuszczenie. Jesteśmy zobowiązani do uczestnictwa w Boże Ciało we Mszy św., a procesja jest dobrowolna. I dobrze, że tak jest, bo to pomaga nam w wykazaniu się przed samymi sobą oraz otoczeniem odwagą przyznania się do wiary.

Niejednokrotnie słyszeliśmy zapewne zachęty padające z ambony typu: „Procesja Bożego Ciała jest złożeniem publicznego świadectwa naszej wiary w obecność Chrystusa w Eucharystii” czy „W tym dniu Kościół przez udział w procesji manifestuje całemu światu prawdę o żywej obecności Chrystusa pod postaciami Chleba i Wina”. Dla mnie osobiście bardzo ważny argument za tym, aby brać udział w tej czy innych procesjach religijnych znajduje się w Piśmie Świętym. Znamy chyba  słowa Jezusa: „Do każdego więc, który się przyzna do Mnie przed ludźmi, przyznam się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie. Lecz kto się Mnie zaprze przed ludźmi, tego zaprę się i Ja przed moim Ojcem, który jest w niebie” (por. Mt 10).

Reasumując, odpowiem Pani Małgorzato krótko: Grzechu z powodu opuszczenia procesji w Boże Ciało nie ma. Lecz warto w niej brać udział nie ze względu na lęk przed złem czy obawę o brak Bożej łaskawości, tylko z motywu, który w dojrzałej wierze jest najważniejszy, czyli miłości.

Cały artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją

Odblokuj ten tekst i czytaj cały „Przewodnik Katolicki”.

W subskrypcji otrzymujesz dostęp do:

- wszystkich wydań on-line papierowego „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich wydań online dodatków i wydań specjalnych „Przewodnika Katolickiego”;

- wszystkich płatnych treści publikowanych na stronie „przewodnik-katolicki.pl”.

Subskrybuj, pogłębiaj perspektywę i inspiruj w rozmowach.

Subskrypcja roczna

pk-produkt

Wybierz dostęp na cały rok i korzystaj z pełni treści w najlepszej cenie — bez przerw i bez ograniczeń.

Co otrzymujesz w subskrypcji?

- Nieograniczony dostęp do wszystkich nowych wydań online oraz bogatego archiwum numerów

- Możliwość czytania aktualnych komentarzy i analiz jeszcze przed wydaniem papierowym

- Dostęp do pełnej zawartości tygodnika w wersji internetowej

- Ekskluzywne materiały publikowane wyłącznie online

- Wygodne korzystanie na telefonie, tablecie i komputerze — w domu, pracy i podróży

- Dodatkowo: e-wydanie każdego numeru w wygodnym formacie PDF

Najlepsza cena

Wybierając płatność roczną z góry, otrzymujesz 25% rabatu i oszczędzasz 66 zł względem rozliczenia miesięcznego.

- Standardowy koszt w skali roku (płatność miesięczna): 239 zł
- Cena po rabacie przy płatności z góry: 173 zł

↺ Subskrypcja odnawia się automatycznie — możesz zrezygnować w dowolnym momencie.

172,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru 24/2012