Logo Przewdonik Katolicki

Papiestwo w pigułce

Weronika Stachura
Fot.

W tym roku turystów odwiedzających Wieczne Miasto czeka nie lada niespodzianka. Dzięki wystawie w Zamku św. Anioła będą mogli prześledzić siedem wieków z dziejów papiestwa.

W tym roku turystów odwiedzających Wieczne Miasto czeka nie lada niespodzianka. Dzięki wystawie w Zamku św. Anioła będą mogli prześledzić siedem wieków z dziejów papiestwa.

 

W tym roku mija 50. rocznica od inauguracji Soboru Watykańskiego II. Z tej okazji Stolica Apostolska zaplanowała wiele różnych inicjatyw, mających na celu przypomnienie wiernym znaczenia tego szczególnego wydarzenia. Ponadto, w tym roku mija też siódma rocznica pontyfikatu papieża Benedykta XVI. Z tej okazji od 28 czerwca w Zamku św. Anioła w Rzymie będzie można zwiedzać wystawę „I papi della memoria – Niezapomniani papieże”, dedykowaną następcom św. Piotra, którzy w wyjątkowy sposób zapisali się na kartach historii Kościoła. 

 

Od Bonifacego VIII do Jana Pawła II

Ekspozycja, zorganizowana przy współpracy Europejskiego Centrum dla Turystyki, Muzeów Watykańskich, Ministerstwa Dziedzictwa i Kultury, poświęcona jest siedmiu wiekom z dziejów papiestwa. Niełatwego zadania wyboru setek dzieł, zarówno z muzeów rzymskich, jak i pochodzących z całej Italii, dokonał kurator muzeum Zamku św. Anioła, Mario Lolli Ghetti. Co ciekawe, wśród setek obrazów znalazły się także dzieła odnalezione przez policję i karabinierów. W ten sposób organizatorzy tego artystycznego wydarzenia chcą docenić wkład ich pracy w walkę z nielegalnym rynkiem sztuki. Wystawa „Niezapomniani papieże”, którą już dziś okrzyknięto w Rzymie jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego roku, podzielona jest na dziewięć części. Każda z nich, związana z innym tematem, przedstawia kluczowe momenty w historii chrześcijaństwa. Swoistą klamrę czasową tworzą dwa jubileuszowe lata: jubileusz roku 1300 – zainaugurowany przez Bonifacego VIII oraz Wielki Jubileusz Roku 2000 – ustanowiony przez błogosławionego już dziś Jana Pawła II, pierwszego po 455 latach papieża niepochodzącego z Włoch. Wśród zgromadzonych na ekspozycji dzieł znajdą się również płótna ilustrujące niewolę awiniońską oraz powrót papieży do Wiecznego Miasta. Organizatorzy wystawy poświęcą także jeden z jej fragmentów wybitnym papieżom humanistom, którzy odegrali szczególną rolę nie tylko jako duchowi przywódcy Kościoła, ale i ludzie wszechstronnie wykształceni, miłośnicy sztuki. Wśród nich znalazł się Mikołaj V, który rozpoczął przebudowę bazyliki św. Piotra oraz utworzył Bibliotekę Watykańską, Paweł II, Sykstus IV – fundator Kaplicy Sykstyńskiej, którą nazwano właśnie jego imieniem oraz inicjator budowy Via Sisto, czyli drogi prowadzącej z placu św. Piotra do Zamku św. Anioła, czy w końcu Juliusz II, który wspierał swym patronatem Rafaela czy Michała Anioła. Na wystawę składają się także dzieła dokumentujące okres baroku, wiek XVIII oraz XIX, a także pontyfikaty Pawła VI i bł. Jana Pawła II. Ekspozycja obejmuje ponad 130 wybranych dzieł sztuki, obrazów, rzeźb oraz biżuterię. Na szczególną uwagę zasługują: portret Sykstusa IV namalowany przez Tycjana, portret Chrystusa, który przypisuje się błogosławionemu Fra Angelico, wizerunek Klemensa VII autorstwa Sebastiano del Piombo. Zwiedzający będą też mogli obejrzeć bardzo cenny relikwiarz w kształcie kielicha Benvenuto Celliniego.

 

Wyjątkowe miejsce

Nieprzypadkowe jest samo miejsce ekspozycji – Zamek św. Anioła ( wł. Castel Sant'Angelo) –  jedna z najbardziej charakterystycznych budowli położonych nad brzegami Tybru, której nie można pominąć podczas zwiedzania Wiecznego Miasta. W swej pierwotnej wersji była monumentalnym mauzoleum-grobowcem cesarza Hadriana oraz jego następców, którą w średniowieczu zamieniono na fortecę, najważniejszy punkt obronny Rzymu. Kto posiadał do niej klucze, był faktycznym władcą miasta. W kolejnych wiekach w jej murach mieściło się więzienie, a także... rezydencje papieży. Zamek, od IX w. połączony z Watykanem murem obronnym, zwieńczony jest barokową figurą anioła, nawiązującą do legendarnej wizji Grzegorza I Wielkiego. Podczas pokutnej procesji w intencji miasta, które pustoszyła zaraza, papież miał zobaczyć nad mauzoleum Hadriana archanioła Michała chowającego miecz do pochwy na znak wysłuchania modlitw. Zamek św. Anioła, jak przyznał dyrektor Muzeów Watykańskich Antonio Paolucci, to najbardziej właściwe i godne miejsce na organizację tak ważnej wystawy.

Zebrane w Zamku św. Anioła dzieła ilustrują nie tylko burzliwą historię Kościoła. Są także doskonałym dowodem na to, że następcy św. Piotra byli równocześnie wielkimi miłośnikami sztuki i kultury. Ekspozycja pozwoli więc prześledzić bogactwo dziejów papiestwa i Kościoła.

Wystawa będzie czynna do 8 grudnia.

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki