Walczyli o wolną Polskę i za nią oddali życie. Mimo to pamięć o tych bohaterach miała zostać na zawsze wymazana z naszej historii.
Żołnierze Wyklęci to ci, którzy po wycofaniu się hitlerowców w 1945 r. nie złożyli broni, ale walczyli dalej z nowym, sowieckim okupantem o prawdziwie wolną i niepodległą Polskę. W czasach PRL-u uznani za zdrajców i zbrodniarzy byli prześladowani, torturowani i mordowani. Taki los spotkał także rtm. Witolda Pileckiego i ppłk. Łukasza Cieplińskiego. Obaj zostali zabici strzałem w tył głowy w więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa w Warszawie, po brutalnym śledztwie i rozprawie przed komunistycznym sądem wojskowym. Miejsca ich pochówku pozostają nieznane, ale pamięć po nich przetrwała.
25 maja w znajdującym się w krużgankach poznańskiego klasztoru oo. Dominikanów Panteonie Narodowym zostały odsłonięte i poświęcone dwie nowe tablice upamiętniające tych związanych z Wielkopolską bohaterów. Uroczystość, w której wzięli udział m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz członkowie rodzin zamordowanych przez komunistów oficerów, poprzedziła Msza św. sprawowana pod przewodnictwem bp. Marka Jędraszewskiego. – Świadectwo tych wielkich bohaterów naszej Ojczyzny i wiernych synów Kościoła, których dzisiaj wspominamy, budowane było na najbardziej szlachetnych ideałach Europy, na fundamentach chrześcijaństwa, na miłości Boga, Ojczyzny i najbliższych – zaznaczył w homilii bp Jędraszewski. Jednocześnie wyraził przekonanie, że „pozostanie ono w nas ciągle żywe i będzie budziło wielkie nadzieje, że zamęt i podważanie wszelkich wartości jest tylko czymś tymczasowym i przeminie”. – Wierzę, że to heroiczne świadectwo nie zostanie zepchnięte do naszej prywatności, jakby chciało wielu, ale że natchnie nas, by przemieniać w prawdziwie chrześcijańskim duchu oblicze tej ziemi – mówił biskup. – Ich wielkie dziedzictwo trwa, nie tylko jako przejaw naszej pamięci i jakże koniecznej wdzięczności. Musi być ono dla nas zobowiązaniem, dla dobrej przyszłości naszej Ojczyzny, Europy, świata i nas samych – podkreślił.
Rtm. Witold Pilecki, pseudonim Witold (1901–1948) – urodzony w Ołońcu w Rosji; uczestnik wojny polsko-bolszewickiej 1919–1921, oficer 26. Pułku Ułanów Wielkopolskich, żołnierz Września 1939 r., współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, dobrowolny więzień i organizator ruchu oporu w hitlerowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, powstaniec warszawski, żołnierz Armii Krajowej i II Korpusu Polskiego we Włoszech; odznaczony (pośmiertnie w III RP) m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Orderem Orła Białego.
Ppłk Łukasz Ciepliński, pseudonim Pług (1913–1951) – urodzony w Kwilczu; absolwent Korpusu Kadetów w Rawiczu, żołnierz Września 1939 r., Organizacji Orła Białego i Armii Krajowej, członek Delegatury Sił Zbrojnych, prezes IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”; odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari i Krzyżem Walecznych oraz Orderem Orła Białego (pośmiertnie w III RP).
Tablice pamiątkowe w Panteonie Narodowym w Poznaniu, poświęcone ofiarom hitlerowskim z okresu II wojny światowej oraz komunistycznym z lat 1945–1989, mogą powstawać jedynie dzięki ofiarności społecznej. Więcej informacji o tej inicjatywie i możliwości jej wsparcia na stronie Towarzystwa byłych Żołnierzy i Przyjaciół 15. Pułku Ułanów Poznańskich: www.15pu.poznan.pl w zakładce: Upamiętnijmy bohaterów.