Logo Przewdonik Katolicki

Moda na pilates

PK
Fot.

Chcesz mieć płaski brzuch, szczupłe uda, węższe biodra, piękniejszy kształt ramion, a nie chcesz się katować na siłowni? Zapoznaj się z pilates, metodą, na której można opierać kolejne techniki fitness.

Chcesz mieć płaski brzuch, szczupłe uda, węższe biodra, piękniejszy kształt ramion, a nie chcesz się katować na siłowni? Zapoznaj się z pilates, metodą, na której można opierać kolejne techniki fitness.

 

 

Kiedy w latach 20. ubiegłego stulecia Joseph Pilates, instruktor sportowy, odkrył, że jego metoda ćwiczeń pomaga w rehabilitacji weteranów I wojny światowej, nie mógł nawet przypuszczać, że powstanie cały „przemysł” pilates: profesjonalni instruktorzy, studia, kasety DVD, a nawet gry z elektronicznym trenerem. Pierwszymi, którzy zainteresowali się jego ćwiczeniami, byli tancerze baletowi. Pierwsze studio fitness Pilatesa powstało w budynku New York City Ballet.

 

Dbaj o mięśnie

Świat oszalał na punkcie tej techniki. Choć ćwiczenia nie mają na celu redukcji tkanki tłuszczowej, to prawidłowy trening zmienia sylwetkę. Metoda ta doskonale wzmacnia mięśnie głębokie, odpowiadające za prawidłową pozycję kręgosłupa i chroniące go przed przeciążeniami. Im intensywniejsza będzie praca nad mięśniami głębokimi, tym bardziej elastyczne i sprawne stanie się ciało. Podczas treningu ćwiczący zmuszony jest do używania innych niż zwykle grup mięśni. W metodzie tej nie jest ważna szybkość czy liczba wykonanych ćwiczeń. Liczy się jakość ich wykonania, skupienie na każdym ruchu i na pracy mięśni. Podczas wszystkich pozycji najważniejsze jest ustawienie ciała i prawidłowe napięcie mięśni środka. Aby uzyskać odpowiednie efekty, trzeba trenować przynajmniej dwa razy w tygodniu przez ok. 50 minut.

 

Nie tylko pod okiem trenera

Pilates poprawia stabilność kręgosłupa, elastyczność, gibkość i koordynację ruchową. Ponadto wysmukla sylwetkę i wzmacnia mięśnie bez nadmiernego ich rozbudowywania.

Profesjonalny trening prowadzony jest w studiach pilates, pod okiem instruktora. Ćwiczenia odbywają się nie tylko na matach lub piłkach, ale i za pomocą odpowiedniego sprzętu do tej techniki. Uczestnicy podzieleni są na grupy, w zależności od poziomu zaawansowania. Cena pojedynczych zajęć waha się od 30–45 zł, za karnet czterech zajęć trzeba zapłacić od 85 do 120 zł. Można też ćwiczyć w domu, o ile ma się za sobą trening podstawowy i wie, na czym polega ta technika.

 

niño

 

Komentarze

Zostaw wiadomość

 Security code

Komentarze - Facebook

Ta strona używa cookies. Korzystając ze strony, wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki